İçeriği Atla

Atopiye eğilimli ciltle ne giyilmeli?

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Atopiye eğilimli ciltle ne giyilmeli?

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Doğru kıyafetleri seçin: Çocuğunuz kendisini rahat hissetmeye kıyafetlerinden başlamalı. Çocuğunuzun gün içerisindeki rahatını sağlamak ve atopiye eğilimli cildini tetikleyen semptomlarından kaçınmak için doğumdan itibaren dikkatli olmalısınız. Çocuğunuzun tüm kıyafetleri (tişört, pantolon, elbise, pijama vb.) yumuşak olmalı ve çok kalın olmamalı. Cildi tahriş eden ve çocuğunuzu terleten tüm kıyafetler kaşıntıya neden olur ve atopiye eğilimli ciltler için bundan kaçınmak gerekir. O zaman yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Yumuşak, tüysüz ve dokusu rahat kumaşları tercih edin. Hava aldıkları ve ince oldukları için keten, kenevir, pamuklu ve ipekli kumaşlar idealdir.

- Yün benzeri kaşıntı yapan kumaşlardan kaçının. Yün en doğal ve en sıcak tutan malzemelerden olsa da sert dokusu çocuğunuzun cildini tahriş edebilir.

- Polyester veya akrilik gibi sentetik kumaşlardan kaçının. Yumuşacık olsalar da bu kumaşlar teri emmez ve cildin nefes almasına izin vermez.

- Son olaraksa tahriş riskini en aza indirmek ve sıcak basmasını önlemek için balıkçı yaka kıyafetlerden kaçının ve bol kıyafetleri tercih edin.

Kıyafetler, Çamaşırların yıkanması

Peki, yünlü kıyafetler giymeden çocuğunuzun kışın üşümediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bunun için çocuğunuza çekinmeden birkaç kat kıyafet giydirebilirsiniz. Termal içlik veya iç çamaşırları, pamuklu, kalın bir tişört ve kadife bir yelek... Çocuğunuzun kaşıntısını azaltacak kombinler yaparken hayal gücünüzden yararlanabilirsiniz! Özel bir deterjan kullanmalı mıyım? Buna gerek yok. Önemli olan durulamadır. Kapsamlı bir program yeterli olacaktır. Durulama konusunda şüpheye düşerseniz sonrasında pişman olmaktansa çamaşırları çıkarmadan makinenizi yeniden çalıştırın. Ayrıca, çamaşırları evin dışında kurutabilecek kadar şanslı olsanız bile polenlerin çamaşırlara yapışmasını önlemek için çocuğunuzun kıyafetlerini evde kurutun.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet