İçeriği Atla

Kadınlığınızı geri kazanmanız için on ipucu

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

Kadınlığınızı geri kazanmanız için on ipucu

Doğum, yorgunluk ve vücudunuzda meydana gelen değişiklikler gibi pek çok nedenden ötürü kendimizi ihmal edebiliriz. Ancak, kendiniz için biraz vakit ayırmanız çok önemli. Söylemesi kolay, değil mi?

İşte, size yardımcı olabilecek birkaç ipucu.

- Şekerleme yapın.

Otomatiğe bağladığınızda; "Bebek uyudu, elini çabuk tut, yapacak bir sürü iş var!"

Zen alternatifi; "Bebek uyuyor, dur, bir mola ver!" Çayınızı yudumlarken kitap okuyun, arkadaşlarınızı arayın, cilt bakımı yapın ya da kendinizi uykunun kollarına bırakın. Dinlendiğinizde ve rahatladığınızda bebeğiniz veya eşinizleyken daha sakin ve huzurlu olursunuz.

- Biraz makyaj yapın.

Otomatiğe bağladığınızda; yorgunluk, zamansızlık, sıfır sosyal hayat ya da makyaj hayatınızdan çıkar.

Zen alternatifi; ağır makyaj yapmasanız da BB krem, allık, dudak balmı ve maskara için iki dakikanızı ayırabilirsiniz.

- Angarya işlerden kaçının.

Otomatiğe bağladığınızda; süpermarket, sigorta kuyruğu, ütü. Her zaman yapılacak çok fazla iş var.

Zen alternatifi; alışveriş ve prosedürleri olabildiğince internet üzerinden gerçekleştirmeye çalışın. Oturarak ütü yapın veya bu işi eşinize devredin.

- Saçınıza bakın.

Otomatiğe bağladığınızda; dökülen saçlarınızın ardından ağlamaktansa en iyi ihtimalle saçınızı şöyle bir toplarsınız. Bu doğumdan sonra yaşanan hormonal değişimler yüzünden normaldir.

Zen alternatifi; saçınızı kestirmek, hatta araya gölge attırmak için kuaförünüzden randevu alın. Eğer saçınız çok döküldüyse hemen bir randevu alın ve zaman kaybetmeden dermatoloğunuzu görün.

- Kendinize yeni kıyafetler alın.

Otomatiğe bağladığınızda; eski kıyafetlerinize sığmasanız da hamileyken giydiniz kıyafetler çok bol gelir ve alışverişe çıkmadan önce eski kilonuza dönmeyi beklersiniz.

Zen alternatifi; eski formunuza dönmeniz altı ilâ on iki ay süreceğinden ötürü uygun fiyatlı mağazalardan bu dönem giymek için birkaç kıyafet alabilirsiniz! Güzel bir kazak, iki veya üç üst, bir pantolon. Bu, hem daha güzel görünmenizi sağlar hem de moralinizi yükseltir!

- Hafif egzersizler yapın.

Otomatiğe bağladığınızda; "Hangi spor? Ne zaman? Nasıl?" "Şimdi vakti değil"

Zen alternatifi; zerinizdeki baskıdan kurtulmak üzere aşağıdaki üç adımı takip edin.

1. Doğum bölgesi iyileştikten sonra spora başlamak için öncelikle doktorunuza danışın.

2. Kendinizi yormadan hafif egzersizler yapın; yüzme, pilates, yoga vb.

3. Canınız spor yapmak istemiyor mu? Bebeğinizi parka götürün, kucağınıza alın ve merdivenleri tercih edin. Bu kalori yakmak ve kaslarınızı güçlendirmek için harika bir egzersizdir.

- Hediyelerle kendinizi de şımartın.

Otomatiğe bağladığınızda; neye ihtiyacınız olduğu sorulduğunda aklınıza hemen bebeğiniz gelir.

Zen alternatifi; ailenizden veya arkadaşlarınızdan neden kendiniz için de bir şeyler istemeyesiniz? Manikür, masaj, bebek bakımı vb.

- Vücudunuzun kontrolünü yeniden elinize alın.

Otomatiğe bağladığınızda; "Canım istemiyor." "Şimdi vakti değil." vb.

Zen alternatifi; doğumdan sonra kadınlığınızı ve özgüveninizi geri kazanmanın en iyi yolu kendinizle ve vücudunuzla ilgilenmektir. Sabahları ve akşamları bebeği 20 dakikalığına babasına verin ve kendinize zaman ayırın: Banyo, manikür veya sıkılaştırıcı ve nemlendirici bakım yapın. İşte, doğru yoldasınız!

- Güzel iç çamaşırları giymekten çekinmeyin.

Otomatiğe bağladığınızda; doğumdan sonra libidonuzu göz ardı edebilir ve vücudunuzdan rahatsız olabilirsiniz.

Zen alternatifi; seksi iç çamaşırları sayesinde bedeninizle barışabilirsiniz! Bebeğinizi emziriyor olsanız dahi babaannenizinkilere benzemeyen, uygun fiyatlı sütyenler bulabilirsiniz!

- Kendiniz için de kitap okuyun.

Otomatiğe bağladığınızda; Bebeğinizi Yetiştirirken, Annenin El Kitabı, Annelik Sanatı... Hepsi çok yararlı kaynaklar olsa da bizi kısıtlıyorlar.

Zen alternatifi; keyif alacağınız şeyler de okuyun. Kendinize biraz aman ayırıp en sevdiğiniz yazarın son kitabını ya da kadın dergilerinin son sayılarını okuyabilir ya da biraz bulmaca çözebilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet