Sık Sorulan Sorular

 

Nanopartiküller ultra ince parçacıklardır (saç telinden yaklaşık 100.000 kat daha ince). Bu parçacıklar kozmetiğe ilişkin düzenlemelerce tanımlanmıştır.* Biz bu parçacıkları ürünlerimizde kullanmamayı tercih ediyoruz.
 
*Avrupa Kozmetik Birliği'nin mesleki tavsiye kararıyla açıklanan kozmetiğe ilişkin 1223/2009/AT sayılı tüzükte tanımlanmıştır.

Maksimum güvenlik, etkinlik ve kullanım keyfini sağlamak için doğada onlar kadar etkili ve güvenli muadilleri bulunmayan sentetik bileşenlerden yararlanıyoruz.

Doğal kökenli bileşenlere en başından beri öncelik veriyor ve bitkilerin özünden aktif bileşenlere ulaşarak Mustela ürünlerimizde kullandığımız bileşenleri elde ediyoruz.
Bununla birlikte, ürünlerimizin saklanmasını, stabilizasyonunu ve duyulara hitap eden özelliklerini sağlayan bazı bileşenlerin doğada muadilleri bulunmuyor. Bazı doğal bileşenler yüksek etkinlik, güvenlik ve kullanım keyfi taleplerimizi karşılayamayabiliyor. Böylesi durumlarda sağlık otoritelerince değerlendirilen, düzenleyici kurumlarca onaylanan ve en hassas ciltlerde bile etkinliği ile güvenliği kanıtlanan sentetik bileşenlerden faydalanıyoruz.
Dolayısıyla geri kalan yüzde 5, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini sağlamak için doğal muadili bulunmayan hammaddelerdir.
Bu konu hakkında daha fazla bilgi için ilgili bölüme bakabilirsiniz.

Piyasaya sürülmeden önce ürünlerimiz üzerinde gerçekleştirilen testlerin hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testleri içermediğini garanti ediyoruz. Güvenliğin başlıca önceliğimiz olmasından dolayı, yenilik ve sürekli iyileştirme sürecimizin bir parçası olarak araştırmacılarımız Mustela ürünlerinin hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testlere gerek kalmaksızın tolerans ve etkinlik bakımından laboratuvarda test edilmesi için bebek epidermisinin yeniden yapılandırılmış patentli ve eşsiz bir modelini (Stelaskin) geliştirmiştir.

Mustela Bebek - Çocuk ürünlerinin tamamını doğumdan itibaren (bebeğiniz prematüre olarak doğsa bile) kullanabilirsiniz. Ürünlerimizin güvenlik ve etkinliği piyasaya sürülmeden önce bağımsız toksikoloji uzmanları tarafından onaylanmıştır: etkinlik, güvenlik ve duyulara hitap eden kullanım memnuniyetini bir araya getiren ürünlerimiz özel olarak yenidoğan, bebek ve çocuk ciltlerinin günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiştir ve çok hassas ciltlere uygundur.

İster bebeklere, ister hamilelere, ister yeni annelere yönelik olsun tüm ürünlerimiz hipoalerjeniktir. Yani, ürünlerimiz alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde tasarlanmaktadır.
Ürünlerimizde alerjik reaksiyon riskini ortadan kaldıracak bileşenler seçilmektedir ve tüm ürünlerimiz toleransını kanıtlayan bağımsız laboratuvarlarca test edilmiştir.
Mevcut düzenlemelere tamamıyla uygun olan bu yaklaşım 65 yıldan uzun süredir ebeveynler ve çocukları için güvenli ve etkili ürünler sağlamamıza imkân tanımaktadır.
Ürünlerimizin güvenliği mutlak önceliğimizdir.
Tam güvenlik teminatı için ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini güvence altına almak amacıyla her bir ürünümüz piyasaya sürülmeden önce 450'den fazla test ve ölçüme tabi tutulur.
Ürünlerimizin bebek ve hamilelerde kullanımı birçok tedbir ve kısıtlama getirirken biz bu açıdan ürün güvenliklerinin denetlenmesi için gönüllü olarak bağımsız toksikoloji uzmanlarıyla çalışıyoruz. Bu uzmanlar herhangi bir aşamada ürünün piyasaya sürülmesine karşı çıkabilir.
Öncelikle bağımsız ve yetkili kuruluşlarca gerçekleştirilen 11 aşamalı eşsiz ve özel bir değerlendirme süreci gerçekleştiriyoruz. Bu süreç içerisinde ürünlerin yetişkinlerdeki cilt, göz ve nörosensoriyel toleransları ile birlikte bebek ve çocuklardaki gerçek kullanım şartları altında yeniden oluşturulmuş bebek epidermisi üzerindeki toleransı değerlendirilmektedir.
Son olaraksa ürünlerimizin hamileler ve doğumdan itibaren bebekler üzerindeki etkinliği bağımsız tıbbi gözetime (ürüne bağlı olarak dermatolog, pediatri uzmanı, jinekolog veya oftalmolog) tabidir.
Kullananlar için optimum güvenlik şartlarını sağlamak amacıyla kozmetik ürünleri 40 yıldan uzun bir süredir tüm Avrupa Birliği'nde geçerli özel düzenlemelerle sıkı denetim altına alınmıştır. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmek amacıyla bu düzenlemeler düzenli olarak güncellenmektedir. Bu düzenlemeler özellikle yasaklanan (1300'den fazla madde) ve kullanımı kısıtlanan ürünleri tanımlar ve ürünler piyasaya sürülmeden önce yapılması gerekenleri belirler. Bu düzenlemeler ayrıca ürünlerin güvenliğini teminat altına alır ve üreticilerin sorumluluklarını belirler.
Piyasaya çıkan kozmetik ürünler tolere edildiklerinden emin olmak amacıyla satışta oldukları tüm süre zarfında gözlemlenir. Kozmetovijilans gözlemlenen istenmeyen etkilerin derlenmesi ve analizinden oluşur.
Mustela da bu denetlemelere tabidir ve gerekli hallerde yetkililerle yakın temas kurarak çalışır.
Avrupa dışındaki ülkeler kozmetik ürünlerine ilişkin özel düzenlemelere (güvenlik, pazarlama, ürün denetimi) sahiptir.

Mustela ürünleri bebeğinizin hassas ve narin cildini korumak için tasarlanmıştır. Mustela ürünlerini çocukluk boyunca ve hatta sonrasında da kullanabilirsiniz.

Açılmamış Mustela ürünleri üretildikleri tarihten itibaren 24 ila 36 ay boyunca etkinliğini korur. Ürünlerin açıldıktan sonra, her paketin üzerinde logo ile (açıldıktan sonra kullanım etiketi) belirtilen son kullanma tarihinden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir (sembole bakınız).   
Mustela cilt bakım ürünlerinin dayanıklılığı için kullanım sonrasında ürünlerin kapaklarını doğru şekilde kapatın ve ürünleri başka bir kutuya aktarmayın.
Koruyucular kozmetik ürünlerinde hayati role sahiptir ve mikropların büyümesini engeller.
Özellikle bebekler için üretilen kozmetik ürünleri genellikle bakteri ve mantarlar için elverişli bir ortam olan, sıcak ve nemli banyo ortamında kullanılır.
Cilt bakım ürünlerinin içine karışmaları durumunda bu mikroplar ürünü kullanan kişilerde, özellikle de bebeklerde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir.
Mustela tüm titizliğiyle etkili ve iyi tolere edilebilen koruyucular seçmektedir.
Ürünlerimizde benimsediğimiz koruma sistemi, mikropların çoğalmasına imkân tanımayan bir ortam oluşturan içerik bileşimleri (gliserin, şeker türevleri, sitrik asit ve antioksidanlar gibi) ve ürünlerin kontamine olmalarını engelleyerek, ortamdaki hava ile temasını sınırlayan paket seçimlerini (hava almayan paketler gibi) kapsar.
Mustela ürünleri koruyucu olarak paraben, fenoksietanol, triklosan ve MIT/MCIT içermez.
Ürünlerin kontamine olmadığından ve özelliklerini kaybetmeden korunduklarından emin olmak için ürünlerimiz piyasaya sürülmeden önce test edilmektedir.
Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.
Daha fazla bilgi için  "Taahhütlerimiz" başlığı altındaki "Kanıtlanmış güvenlik ve etkinlik" kısmına bakınız.

Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

PEG (veya Polietilen Glikol) formülllerimizin kararlılığını sağlamak için kullanılır. Üretimi doğru şekilde denetlenmediğinde zararlı katışıklar ve özellikle de 1,4-dioksan içerebileceği için bu bileşenin kullanımı da bazen tartışılmaktadır.
Mustela saflığı eser seviyelere kadar (1 ppm'den daha az) değerlendirilen PEG'leri seçerek kullanım güvenliğini garanti altına almaktadır.
Kullandığımız PEG'lerin güvenli olmasına rağmen ebeveynlerin tüm şüphelerini gidermek için mümkün olduğunca bu bileşenleri ürünlerimizden çıkarmak için çaba gösteriyoruz.

Alerjik reaksiyon risklerini en aza indirecek şekilde geliştirilen ürünlere hipoalerjenik denir. Yani bu ürünler bilinen herhangi bir alerjen veya tahriş edici madde içermez.

Cildi koruyan hidrolipidik tabakaya zarar verebileceği ve cilt kuruluğuna neden olabileceği için ürünlerimizde tercihen alkol (veya etanol) de kullanmıyoruz.
Bu madde çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılsa da bebek ve hamilelerin hassas ciltleri için uygun değildir.

Bebekler için geliştirilen tüm Mustela cilt bakım ürünleri, paketleri de dâhil olmak üzere fitalat içermez. Aynı şekilde, Mustela tarafından tüketicilerimize hediye edilen plastik ürünler de (makyaj çantaları, çocuklar için küçük oyuncaklar vb.) ftalat içermemektedir.

Mustela ürünlerinin içerdiği bileşenler her paketin üzerinde yazılıdır ve internet sitemizde ürünlere ayrılan sayfalardaki "İçerik ve Doğallık" kutucuğuna tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siklopentasiloksan, Stelatopia balsam ve emolyent krem ürünlerinde ürünlerin etkinliğini güvence altına almak ve atopik cilde sahip bebeklerle çocukların ciltlerinin hızlı bir şekilde rahatlamasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu bileşen çeşitli üretim şartlarında eser miktarda çevreye ve insanlara zararlı bir madde olan siklotetrasiloksan içerdiği için zaman zaman tartışılmaktadır. Mustela müşterilerine kalite kontrolü yapılan siklopentasiloksan kullanmayı garanti eder.

Genel popülasyonun %1 ilâ 2'sinde alerjik reaksiyona neden olan maddeler içerdiğinden ötürü ürünlerdeki parfüm kullanımı zaman zaman sorgulanmaktadır.
Mustela alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde geliştirilen bir parfüm kullanmaktadır. 60 yıldan uzun süredir her yıl dünya çapında 40 milyon ürünümüz satılmaktadır ve Mustela tarafından kullanılan parfümün neden olduğu hiçbir alerji vakası bildirilmemiştir.
Bununla birlikte, parfüm içermeyen ürünler kullanmak isterseniz Mustela'nın çok hassas ciltler için üretilen ürünlerini kullanabilirsiniz.
 
Bileşenlerimizin seçiminde belirlediğimiz 3 ana kriter var: güvenlik, etkinlik ve kullanım kolaylığı.
 
Avrupa'da kozmetik konusunda benimsenen düzenlemelerin ötesine geçen özel bir formül geliştirme beyanımız var:
 • Her bileşen bir grup uzmanın denetiminde titizlikle seçildikten sonra bağımsız toksikoloji uzmanlarınca onaylanır (köken, saflık, güvenlik) 
 • Doğal kökenli bileşenlere öncelik verilir 
 • Kullanımını yasakladığımız bileşenler kırmızı listeye eklenir.
 
Formül geliştirme beyanımız alüminyum tuzlarını kullanmamızı engellemektedir.
Bileşen seçme kriterlerimiz ve taahhütlerimiz hakkında daha fazla bilgi için "Taahhütlerimiz" sekmesi altındaki "İçerik" bölümüne bakabilirsiniz.

Hayır, Mustela, ürünlerinde kanserojen maddeler kullanmamaktadır. Sağlık otoritelerinin kontrolü kapsamında kanserojen riski taşıyan içerik maddeleri sınıflandırılmıştır; Mustela, ürünlerinde bu maddelerin kullanımını yasaklamıştır.

Parfümler ürünlerimizin güzel kokmasını sağlıyor. Mustela® cilt bakım rutininizi zenginleştirmek için, iyilik hissi veren, duyuları harekete geçiren, kullanım memnuniyeti sağlayan ve iyi hisleri tetikleyen ürünler sunmak amacıyla güvenlikten ödün vermeden duyulara hitap eden dokular ve hoş kokular geliştirmeye özen gösteriyor.
Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.

Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

Mustela ürünleri esansiyel yağ içermez.

Doğallık yüzdesi ürünlerimizde kullanılan doğal kökenli bileşenlerin oranını gösterir.
Doğallık taahhütlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizdeki ilgili bölüme bakabilirsiniz.
Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Kişiye özel bu hücreler ömür boyu bizimle olsalar da oldukça hassastırlar. Bu temel keşfin ardından yeni Mustela Bebek ürünlerimizde Avokado Perseose ® kullanmayı tercih ettik, çünkü bu bileşen, doğumdan itibaren bebeklerimizin ciltlerinin özel ihtiyaçlarını karşılıyor. Avokado Perseose®, cilt bariyer işlevlerinin gelişmesine yardımcı olurken günlük stres faktörlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görerek hücresel zenginliği koruyor. Avokado Perseose® aynı zamanda yeni nesil biyomimetik aktif bileşenler arasındadır. Bebeklerin hassas cildiyle uyumludur ve yüksek tolerans faktörüyle kanıtlanmış etkinliğe sahiptir.
 
Avokado Perseose®'nin etkinliği ve yüksek tolerans faktörü klinik olarak test edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özel ve patentli bir aktif bileşendir ve benzersiz faydaları sadece Mustela ürünleri tarafından sunulmaktadır.
 
Avokado Perseose hakkında daha fazla bilgi için, internet sitemizde bu aktif bileşene ayrılan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Biyomimetizm ilkesine uyan, yani yapısal veya fonksiyonel olarak yüksek bir doğayı taklit etme kapasitesine sahip aktif bileşenlerin biyomimetik olduğu söylenebilir.  
 
Dermo-kozmetik alanı özelinde de, doğal olarak cildin yapısıyla benzerlik gösteren, yüksek tolerans faktörüne sahip bileşenler biyomimetik olarak kabul edilir. Yani bu tür bileşenler, cilt zayıfladığında, işlevlerini destekler ve cildin kesintisiz şekilde olgunlaşıp gelişmesini sağlar. 
 
Yeni Mustela Bebek ürünlerinde kullanılan birleştirici Avokado Perseose aktif bileşeni biyomimetik bir aktif bileşendir. Doğada meyvelerin büyüyüp olgunlaşmasına yardımcı olan bu bileşen cilt üzerinde de aynı etkiye sahiptir.
 
Daha fazla bilgi için, Mustela ve doğal ürünler sayfasını ziyaret edebilir veya Expanscience Laboratuvarları'nın dermo-kozmetik ürünlerinde uygulanan doğal ürünler tanımını indirebilirsiniz.
Doğal kökenli bileşenlere en başından beri öncelik veriyor ve bitkilerin özündeki aktif bileşenlere ulaşarak Mustela ürünlerimizde kullandığımız içerikleri elde ediyoruz.
 
Bununla birlikte, ürünlerimizin saklanmasını, stabilizasyonunu ve duyulara hitap eden özelliklerini sağlayan bazı bileşenlerin doğada muadilleri bulunmuyor. Bazı doğal bileşenler yüksek etkinlik, güvenlik ve kullanım keyfi taleplerimizi karşılayamayabiliyor. Böylesi durumlarda sağlık otoritelerince değerlendirilen, düzenleyici kurumlarca onaylanan ve en hassas ciltlerde bile etkinliği ve güvenliği kanıtlanan sentetik bileşenlerden faydalanıyoruz.
 
Dolayısıyla geri kalan yüzde, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini sağlamak için doğada muadili bulunmayan bileşenlerdir.
Bu konu hakkında daha fazla bilgi için ilgili bölüme bakabilirsiniz.
Doğayı korurken sizler ve bebekleriniz için en güvenli ürünleri sunmak üzere ürünlerimizde sadece titizlikle seçilen bileşenleri kullanıyoruz.
 
Hiçbir ürünümüz alkol, esansiyel yağ, paraben, fenoksietanol, fitalat, GDO'LU bitki özleri, alüminyum klorohidrat, hayvansal kökenli madde (arıcılık ve süt ürünleri ile saflaştırılmış lanolin hariç), terpen (kafur, mentol ve okaliptüs) ve triklosan içermez.
Daha fazla bilgi için, Mustela ve doğal ürünler sayfasını ziyaret edebilir veya Laboratoires Expanscience'ın dermo-kozmetik ürünlerinde uygulanan doğal ürünler tanımını indirebilirsiniz.
Tedarik zincirindeki tüm aktörlerle (çiftçiler, yerel yetkililer, ziraat uzmanları vb.) ortaklık kurmayı içeren yaklaşımımız çerçevesinde, sorumlu tedarik kanallarımızın amacı ekim ve toplanmalarından itibaren işlenme ve ürünlere katılma süreçlerine kadar bitkisel temelli aktif bileşenlerimizin (avokado perseose, şizandra ve ayçiçek yağı distilatı) takip edilebilirliğini en iyi şekilde kontrol etmektir.
Mustela bebek ve çocuk serilerinin ana bileşeni olan Avokado Perseose biri Güney Afrika'da (tarihi tedarik zincirimiz), diğeri ise aşağıdaki üç ana taahhüt temelinde geliştirilen bir tedarik zinciri olan Peru'daki iki ayrı tedarik zincirinden elde edilmektedir.
Ana taahütler:
 • Çevreye ve biyolojik çeşitliliğe saygı 
 • Yerel topluluklara saygı 
 • Yerel ekonomik değer yaratılması
 
Bitkisel ham maddelerin sağlanmasından başlayarak ürün tasarlama ve geliştirme ile üretim, pazarlama ve ürün ömrünün sonuna kadar her aşamada çevre üzerindeki etkimizi sınırlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Sürekli gelişim sürecimizin bir parçası olarak bu stratejiyi birkaç yıldır uyguluyoruz. Örnek vermek gerekirse, tüm Mustela şişeleri geri dönüştürülebilirdir, kutularımızda kullanılan kâğıtlar sürdürülebilir ormanlardan elde edilmektedir ve Mustela Bebek köpük kıvamlı formülleri (banyo ürünleri) doğada biyolojik olarak çözünür niteliktedir.
 
Sürdürülebilir kalkınma konusundaki bağlılığımıza dair daha fazla bilgi için Mustela ürünleri yaşam döngüsüne bakabilirsiniz.
Bitkisel ham maddelerin sağlanmasından başlayarak ürün tasarlama ve geliştirme ile üretim, pazarlama ve ürün ömrünün sonuna kadar her aşamada çevre üzerindeki etkimizi sınırlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Sürekli gelişim sürecimizin bir parçası olarak bu stratejiyi birkaç yıldır uyguluyoruz. Örnek vermek gerekirse, tüm Mustela şişeleri geri dönüştürülebilirdir, kutularımızda kullanılan kâğıtlar sürdürülebilir ormanlardan elde edilmektedir ve Mustela Bebek köpük kıvamlı formülleri (banyo ürünleri) doğada biyolojik olarak çözünür niteliktedir.
 
Sürdürülebilir kalkınma konusundaki bağlılığımıza dair daha fazla bilgi için Mustela ürünleri yaşam döngüsüne bakabilirsiniz.
Kullanıldıktan sonra canlı organizmalar (mikroorganizmalar) tarafından ayrıştırılan (sindirilen) ürünler biyolojik olarak çözünen ürünlerdir. Biyolojik çözünürlük atık sulara karışan ürünlerin çevre üzerindeki etkilerini belirlemedeki önemli bir parametredir. Kısmen çözünürlük kapasitesine kısmen de biyolojik ortamdaki sindirilme oranına bağlıdır.
 
Kişisel temizlik ürünlerimiz (yıkama jelleri ve şampuanlar) OECD'nin 302B standardına uygun şekilde biyolojik olarak çözünürdür. Bu uluslararası standart, ürünlerin 28 gün içerisinde en az %60 oranında biyolojik olarak çözünmesini öngörmektedir.

Bebeğiniz için en güvenli ve en etkili ürünleri geliştirmek için araştırmacılarımızın bebek cildinin kendisine has özellik ve ihtiyaçlarını bilmesi gerekir. Bebek ve küçük çocuk epidermisini laboratuvarlarımızda yeniden oluşturan ekibimiz, cildin fizyolojisi ile gelişimini daha iyi anlamış, cilt hücreleri ve genler hakkında engin bilgiler edinmiştir. Bu, alanında dünyanın ilk patentli epidermis örneğidir ve bu tür deneyler sadece Expanscience Laboratuvarları'nın Mustela için çalışan araştırmacıları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, ekibimiz yüksek hassasiyet ve güvenilirlikle ürünlerimizin etkinliğini ve tolerans faktörlerini test etmek için epidermis örnekleri de geliştirerek kullanmaktadır.

Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Bireye özel bu hücreler bir ömür boyu canlı kalır. Bireylerin hayat boyu cilt sağlığını koruması bakımından önemli bir rol oynadıkları için bu özel hücrelerin "bütünlüğünün" korunması önemlidir. Bu hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olur, cilt dengesini sağlar ve cildi günlük stres unsurlarına karşı korur.

Evet. Yenidoğanlarda dermis (derinin alt katmanı) yetişkinlere kıyasla daha incedir ve stratum corneum da (derinin üst katmanı) daha narindir.
 
Ayrıca bebekler cildi kaplayan ve koruyan hidrolipid tabakaya da sahip değildir. 
Yetişkin cildinden daha ince olan bebek cildi sürekli gelişim halindedir; cilt bariyeri de doğumda gelişimini tamamlanmamıştır ve iki yaşına kadar birinci olgunluk basamağına erişmez. Cilt hücrelerinin doğru şekilde çalışabilmesi için kilit rol oynayan nem seviyesini koruma kapasitesi 0-2 yaş arasında yoktur. Bunun sonucunda bebeğinizin cildi tam koruyuculuğa sahip bir tabaka işlevi göremez ve günlük stres faktörlerine karşı oldukça hassastır.
 
Mustela bünyesindeki araştırmacılar aynı zamanda bebek cildinin şaşırtıcı bir kaynak olduğunu da ortaya koymuştur: Hücre rezervleri ömür boyu bizimle kalan, hayatın ilk yıllarında hassas olan ve doğumda en yüksek seviyelerde olan eşsiz bir hücre rezervidir. Bu özel hücreler cilt için büyük öneme sahiptir, cildin yenilenme kapasitesini korur ve günlük stres faktörlerine karşı cildin genel dengesinin korunmasından sorumludur.
 
Bu eşsiz hücresel zenginliği korumak ve gelişmesini desteklemek için bebek cildine uygun bakım ürünleri kullanılarak günlük olarak kesinlikle güçlendirilmesi ve korunması gerekir.
 
Bazı bebek ve çocukların cildi doğal olarak kurudur ve yıl boyu özel ilgi gerektirir. Kış aylarında soğuk, sıcak ve ısıtma sistemleri nedeniyle cildimiz sürekli saldırı altındadır ve daha kolay kuruma eğilimindedir. 
 
Bu durum özellikle ciltleri tam olarak olgunlaşmamış ve hassas durumlardaki bebekler ve çocuklarda daha yoğun şekilde gözlemlenir. 
 
Dolayısıyla bu dönemde cildin özellikle temizlik ve banyodan sonra nemlendirilmesi, özel temizlik ve banyo ürünlerinin kullanılması gerekir.
 
Bu özel hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olduğu ve ömür boyu cildin genel dengesini sağladığı için hayati bir role sahiptirler. Cildin özel hücre zenginliği doğumda en yüksek seviyesine ulaşsa da bu hücre rezervi hayatın ilk iki yılında aşırı derecede hassastır.
 
Bu kritik dönemde cilt bariyeri hâlâ gelişmektedir ve cilt günlük stres faktörlerine karşı aşırı hassastır. Dolayısıyla bu hücresel zenginliğin korunması için cildin korunup desteklenmesi çok önemlidir.
 
On yıldır devam eden ve uluslararası prestije sahip yayın ve patentlere konu olan temel araştırma çalışmalarımız bebek cildinin 2 yaşına kadar olgunlaşmadığını ve yetişkin cildinin özelliklerine ve dayanıklılığına sahip olmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle cilt bariyeri dış stres unsurlarına karşı (soğuk, rüzgâr, güneş, sürtünme vb.) daha hassas, savunmasız ve etkisizdir. (Yetişkinlere kıyasla bebeklerde yüzey alanı bölü ağırlık oranı 3 kat daha yüksektir, dolayısıyla farklı konsantrasyonlardaki farklı bileşenlerin kullanılması gerekir).
 
Ayrıca, cilt tipine göre olan Mustela ürünleriyle bebeğinizin cildinin farklı özel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
 
Tüm bu ürünler bebek cildinin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamak için özel güvenlik ve etkinlik değerlendirmelerinden geçer.
 
Tüm formüllerimiz, bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak toksikoloji değerlendirmesinden geçmiştir ve satışa hazır olan ürünlerimiz de tolerans ve alerjen testlerine tabidir. Ürünlerimiz en hassas ciltlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik taahhütlerini karşılamaktadır.
Doğumdan itibaren ilk iki yıl boyunca bebeğinizin cildi olgunlaşmaz, yani yetişkin cildinin gücüne ve özelliklerine sahip değildir. Bu dönemde cilt aynı zamanda eşsiz bir özel hücre zenginliğine sahiptir ve bu hücre rezervi aşırı derecede hassastır. Bu nedenle cildin dengesini korumak amacıyla özel hijyen ve cilt bakım ürünlerinin kullanılması kilit öneme sahiptir.
 
Bebekler ayrıca sıklıkla hafif cilt rahatsızlıkları geçirir. Hayatın ilk yıllarında tahriş, pullanma, pişik, aşırı kuru veya aşırı hassas cilt tipi gibi sorunlar yaygındır.
 
Tüm bu rahatsızlıklar için Mustela bebeğinizin cildine uygun güvenli, etkili ve cildin dengesini bozmayan bakım ürünü serileri sunmaktadır.
Çok asitli ve sert yapıdaki cilt bakım ürünleri  yetişkinlere yöneliktir ve bebek cildinin aşırı narin yapısına uygun değildir.
 
Bu nedenle bebeğinizin temizliği için olgunlaşmamış cildine uygun, tahrişe neden olmayan özel ürünlerin kullanılması önemlidir.
Mustela Yüz Temizleme Mendilleri, özel olarak sıklıkla vücut salgılarının biriktiği göz çevresi de dahil olmak üzere bebeğinizin yüzünü nazikçe temizlemek üzere geliştirilmiştir. Bebeğinizin narin cildini temizler, nemlendirir ve rahatlatır.
 
Bu bebeğinizin yüzünü veya bez bölgesini temizlemek için kullandığınız ürüne bağlıdır:
 
Ferahlatıcı ve narin bir cilt bakımını tercih ediyorsanız normal ciltlerde durulama gerektirmeyen ve cildi tek adımda arındırıp temizleyen Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı'nı, çok hassas ciltlerde ise Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı'nı kullanabilirsiniz.
Bebeğinizin cildindeki kirlerin (kusmuk, süt vb.) temizlenmesinde su tek başına yeterli değildir.
 
Bu nedenle normal ciltlerde Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı ve çok hassas ciltlerde Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı gibi ürünlerin kullanılması önerilmektedir.
 
Bu cilt bakım ürünleri özel olarak bebeğinizin cildini nazikçe temizlemek üzere geliştirildiği için bebeğinizin cildini kurutmadan ve tahriş etmeden temizler.
Mustela Yenidoğan Köpük Şampuanı özel olarak konağın ortaya çıkmasını engellemek ve pullanmaların temizlenmesine yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir.
 
Eğer bebeğinizin başında bu tür beyaz veya sarı renkli kabuklanmalar varsa bu cilt bakım ürününü kullanmanızı öneriyoruz.
 
Diğer yandan bebeğinizin kafa derisi sağlıklıysa, Mustela Gentle Şampuan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır, papatya özleri ve Hindistan cevizi yağı türevleri içeren bu ürün bebeğinizin saçlarını nazikçe temizler ve dolaşmasını engeller.
Güneş bakım ürünlerimiz doğumdan itibaren herhangi bir risk olmaksızın kullanılabilir. Ürünlerimizin güvenliği en büyük önceliğimizdir. Diğer ürünlerimiz gibi güneş bakım ürünlerimiz de sıkı bileşen seçim süreçleri ile atopiye eğilimli ve toleransı düşük ciltler de dahil tüm cilt tiplerinde tolerans ve etkinliklerini kanıtlamak üzere sistematik testlere tabii tutulmuaktadır.
 
Dünya Sağlık Örgütü, küçük çocukların güneşe çıkarılmamasını, gölgede kalmasını ve her zaman şapka, tişört ve güneş gözlüğü takmasını tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, çocuklarımızın güneşe çıkması genellikle kaçınılmaz bir durumdur, bu yüzden biz uygun güneş koruyucuların kullanılmasını öneriyoruz.
Güneş koruyucularımız mineral filtreleri içerir (titanyum dioksit veya çinko oksit). Ürünlerimizin uygulanmasını kolaylaştırmak için bu filtreleri diğer organik güneş filtreleriyle bir araya getirerek küçük çocuklarınızın narin ciltleri için uygun güneş koruması seviyelerini sağlıyoruz. Atopiye eğilimli ve toleransı düşük ciltler de dahil olmak üzere ürünlerimizin tüm cilt tiplerindeki tolerans ve etkinliği kanıtlanmıştır.
 
Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.
 
Mustela markasının taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için Mustela'nın internet sitesi üzerinden "Taahhütlerimiz" sayfasına bakabilirsiniz.
Kullandığımız güneş filtreleri mineral ve organik filtrelerin karışımıdır. Katı bir eleme sürecinin ardından seçilen bu bileşenlerin, güvenlik ve etkinliği kanıtlanmıştır.
 
65 yıldan uzun bir süredir, ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliği en büyük önceliğimiz olmuştur. Bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak tüm formüllerimiz toksikoloji değerlendirmesinden geçerken satışa hazır ürünlerimiz de tolerans ve alerjen testlerine tabiidir.
 
Daha fazla bilgi için internet sitesi üzerinden "Taahhütlerimiz" sayfasına bakabilirsiniz.
Çocuk cildinin güneşe karşı hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda yüksek koruma faktörüne sahip ürünleri tercih etmeniz önerilmektedir.
 
SPF 50 ve üzeri ürünlerin kullanımı tavsiye edilmektedir.
 
İdeal güvenlik için mineral veya organik-mineral filtreleriyle parfüm, renklendirici veya alkol içermeyen hipoalerjenik ürünler tercih edin.
Hayır, yetişkinlere yönelik güneş bakım ürünleri bebeklerin olgunlaşmamış cildi için uygun değildir. Bu ürünler aynı zamanda yeterli güneş koruma seviyelerine de sahip değildir.
 
Bu nedenle bebek cildi için çok yüksek koruma seviyelerine sahip özel güneş koruyucuların kullanılması büyük önem taşır.
 
Mustela güneş koruma ürünleri çocuğunuzun cildiyle uyumludur ve güneşin zararlı etkilerine karşı tam koruma ve güvenlik sağlar. Çocuklar için özel olarak tasarlanan su ve tere karşı dayanıklı ürünlerimiz uygulama esnasında görünür yapıdadır. 
 
Güneş koruması hakkında daha fazla bilgi için öneriler sayfamıza bakabilirsiniz.
UVA ve UVB güneşin yaydığı morötesi ışınlardır. Cildin bronzlaşmasını sağlasalar da oldukça tehlikelidirler. 
 
Bu ışınların yoğunluk ve dalga boyları değişkenlik gösterir:
 
 • UVB ışınları orta dalga boyuna sahiptir ve cildin yüzeyine etki eder. Yanık ve güneş yanıklarından bu ışınlar sorumludur. 
 • UVA ışınları daha uzun dalga boyuna sahiptir ve cildin derinlerine nüfuz ederek yaşlanmayı hızlandırır ve cildin elastikiyetini azaltır. 
UVA ve UVB ışınları uzun vadede bir dizi cilt kanserinden sorumlu olabilir. 
 
Dolayısıyla özellikle çocuklar için ikili güneş koruması (UVA ve UVB ışınlarına karşı) gereklidir.
Güneş koruyucu ürünler filtreler yoluyla cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. 
 
 • Kimyasal filtreler ışınların yaydığı enerjiyi emerek çalışır. 
 • Her zaman fotostabil değillerdir, yani güneş ışığı altında dayanıklılıklarını koruyamayabilirler ve epidermis tarafından emildikleri için fototoksik ve alerjik reaksiyona neden olabilirler. 
 • Mineral filtreler UV ışınlarını yansıtır ve yayar. Durağan ve fotostabil olan bu filtreler ışınların nüfuz etmesini kısıtlayacak şekilde cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluştururlar. 
 • Organik-mineral filtreler UV ışınlarını soğurur ve yansıtır. 
Fotostabildirler ve yüksek cilt yüzeyinde kalma gücüne sahiptirler. 
 
Güneş koruması hakkında daha fazla bilgi için öneriler sayfamıza bakabilirsiniz. 
Evet, güneş yanıkları özellikle ciltleri daha hassas olan çocuklar için büyük tehlike arz eder. 
 
Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cilt üzerinde gerçek yanıklara neden olabileceği gibi daha uzun vadede ciltteki benlerin sayısında artışa sebebiyet verebilir, kötü huylu melanom ve cilt kanseri riskini yükseltebilir ve cilt yaşlanmasını hızlandırabilir.
 
İşte bu nedenle özellikle çocuklarda yüksek koruma faktörüne sahip (SPF 50 üzeri) güneş koruyucuların kullanılması ve aşağıdaki tedbirlerin alınması önerilmektedir:
 • 3 yaşından küçük çocuklarınızı güneşe çıkarmayın.
 • Özellikle 11.00-16.00 arasında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakının. 
 • Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucunuzu kalın bir tabaka halinde cildinize sürün; uygulamayı iki saatte bir ve suya girdikten sonra tekrarlayın. 
 • Çocuğunuzu şapka, tişört ve güneş gözlüğü ile koruyun.
 • Bir şey içmek istemese de çocuğunuzun yeterince sıvı aldığından emin olun. 
Bebeğinizin cildi ve güneşin etkileri hakkında daha fazla bilgi için bu konudaki uzman dosyalarını inceleyebilirsiniz.
Hayır, hijyen konak rahatsızlığına neden olan bir unsur değildir. 
 
Konağın nedeni aşırı sebum ve ter salgılanması ile cilt yüzeyindeki mikroskobik mantarların yayılmasıdır (hamileliğin sonunda annedeki hormonların bebeğe geçmesinden kaynaklı semptomlar).
 
Eğer bebeğinizde konak varsa saçlarını Mustela Yenidoğan Köpük Şampuan gibi özel bir şampuanla yıkamanızı ve kafa derisinde Konak Kremi gibi uygun bir ürün uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu cilt bakım ürünü doğrudan rahatsızlığın nedenlerine etki ederek konağın giderilmesine yardımcı olur ve tekrarlama riskini azaltır.
 
5 çocuktan 1'inde atopik dermatit veya atopik egzama görülmektedir(1). 2 aylıktan itibaren ortaya çıkabilen bir cilt bariyeri rahatsızlığıdır ve genellikle 5-6 yaş civarında kaybolur.
 
Kendisini, yüz ve vücut üzerinde aşırı kuruluk, bölgesel kızarıklık belirtileri olan dönemsel egzama alevlenmeleriyle gösterir. Çocuklarda bu tabloya yaşam ve özellikle uyku kalitesini etkileyen (bazen ciddi) kaşıntı hissi eşlik eder. Bu belirtilerin görülmesi halinde kapsamlı bir teşhis için doktorunuza danışın.
 
Mustela® özel olarak çok kuru cilde  sahip bebek ve çocuk ciltlerini nemlendirmek ve rahatlatmak için geliştirilmiş banyo,hijyen ve bakım ürününden oluşan Stelatopia® cilt bakım serisinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Doğumdan itibaren kanıtlanmış klinik etkinlik ve yüksek tolerans faktörüne sahip(2) Stelatopia serisi, dermatolojik ve pediatrik kontrol altında test edilmiştir.
 
1 Watson 2011, Isaac 1998
2 YDYB'den çıkan yenidoğanlar dâhil.
Evet, bu durumda özel ürünlerin kullanılması gerekmektedir, çünkü normal cilt tipi için geliştirilen ürünler atopiye eğilimli (çok kuru) ciltler tarafından iyi tolere edilemeyebilir. İhtiyaçlarınıza göre şekillendirilmiş dermokozmetik bakım ürünleri bebeğinizin cildinin rahatlamasına imkan tanır.
 • Çocuklarınızın günlük hijyeni için Stelatopia Krem Şampuan gibi sabun içermeyen kişisel temizlik ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda günlük olarak çocuğunuzun yüzünü, vücudunu ve bez bölgesini tek adımda nazikçe temizleyen Stelatopia Islak Mendil'i kullanabilirsiniz.
 • Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde cildi tahriş etmeden temizleyen Stelatopia Banyo Yağını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Banyo sonrasında tahriş hissini hızla rahatlatan ve içerdiği ayçiçek yağı distilatı sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu doğal lipid sentezini destekleyen Stelatopia Emolyent Krem benzeri bir cilt bakım ürünü uygulayın.
Aşırı kaşınma veya enfeksiyon halinde uygun bir tedavi belirlemesi için doktorunuza danışın.
 
Atopiye eğilimli kuru ciltler hakkında daha fazla bilgi için öneriler sayfamıza bakabilirsiniz.
Çocuğunuzun vücudunda beliren kırmızı bölgeler çok kuru cildin en belirgin özelliğidir, ancak esas itibarıyla tüm cildin desteğe ihtiyacı vardır; dolayısıyla tüm vücuda yönelik Stelatopia serisi gibi uygun dermokozmetik ürünlerin kullanılması gerekir.
 
Çocuğunuzun cildini rahatlatmak için kırmızı renkli bölgelerin görünümü ortadan kalksa da bu cilt bakım ürünlerinin günlük olarak kullanılması gerekir.
 
Gerekli durumlarda, özellikle rahatsızlığın alevlendiği dönemler için doktorunuz uygun bir ilaç tedavisi reçete edebilir.
Atopiye eğilimli ciltler hakkında daha fazla bilgi için öneriler sayfamıza bakabilirsiniz.
Hijyen kurallarına (düzenli bez değişimi, nazik ve dikkatli yıkama ve kurulama, bariyer kremlerin kullanımı vb.) çok dikkat etseniz de bez bölgesindeki geçmeyen kızarıklıklar oldukça yaygın bir şikâyettir.
 
Bu durumda bebeğinizin bez bölgesinde pişiğin önlenmesi için Vitamin Bariyer Kremi gibi özel ürünlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Bez bölgesindeki kızarıklıklardan sorumlu olan enzimleri etkisiz hale getiren bu krem kızarıklıkları rahatlatır ve rahatsızlık hissinin giderilmesine yardımcı olur.
 
Birkaç günlük kullanımın ardından kızarıklık hafiflemezse veya enfeksiyon kaparsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Bez bölgesindeki kızarıklıklar bebeklerde yaygın olarak görülür ve genellikle iyi huylu bir görünüme sahiptir.
 
Özellikle bebeğiniz ishal olduğunda veya diş çıkarırken ya da antibiyotik tedavisi gördüğünde, cildin uzun süre boyunca dışkı veya idrarla temas etmesi sonucu kızarıklık oluşur.
 • Bu kızarıklıkları engellemek için bebeğinizin bezini düzenli olarak ve altını kirletir kirletmez değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Deri kıvrımlarına özen göstererek bebeğinizin altını uygun bir ürünle (normal ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı ve Islak Mendil gibi) temizleyin ve iyice kurulayın.
 • Önleyici bir tedbir olarak her bez değişimi esnasında çinko oksidin koruyucu etkisi sayesinde bebeğinizin cildini sert dış faktörlerden koruyan Vitamin Bariyer Kremi gibi ürünler kullanın.
 

Mustela Maternite (anne) serisindeki tüm ürünler özel olarak hamilelerle genç ve emziren anneler için geliştirilmiştir. Bu ürünler, hamilelik sırasında fetüs, emzirme esnasındaysa bebeğiniz için herhangi bir risk taşımadığından emin olmak üzere test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Dolayısıyla hamilelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılabilirler.

Evet, doğal aktif bileşenler içeren alkolsüz ve kafeinsiz Mustela Maternite Göğüs Sıkılaştırıcı Serum emzirirken kullanıma uygundur.*
Bununla birlikte, her gün duş almak gibi hijyene yönelik günlük rutininizi takip etmelisiniz.
 
*Hijyen rutini emzirmeden önce uygulanmalı, meme uçları temizlenmelidir.
Mustela Maternite Vücut Sıkılaştırıcı Jeli doğumdan sonra en az bir ay boyunca kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Bu bakım ürünü günlük olarak ihtiyaç duyulan bölgeye (karın, kalça, basen vb.) hafifçe masaj yaparak uygulandığında cildinizin sıkılaşmasına ve vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır.
Evet, ürünleri ne kadar erken kullanmaya başlarsanız ve ne kadar düzenli uygularsanız o kadar etkili olacaktır.
Dolayısıyla Mustela Maternite Çatlak Öncesi Krem gibi bakım ürünlerinin önleyici bir tedbir olarak hamileliğin ilk ayından itibaren kullanılmasını öneriyoruz.
 
Bu ürünler cildinizin elastikiyetini arttırırken daha yoğun çatlaklara karşı koruma sağlayacaktır.
Çatlaklar hamilelik sırasında ortaya çıkabileceği gibi hormonların yeniden dengelendiği bir dönem olan doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilir.
 
Çatlakları mümkün olduğunca engellemek için doğumu takip eden bir ay boyunca da çatlaklara karşı cilt bakım ürününüzü kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Hamilelik sırasında bacaklarda ağırlık hissi çok yaygındır, kadınların üçte birinden fazlası bu durumdan şikâyet eder.
Bu durum özellikle sıcak aylarda daha sık görülür. 
 
Bu sorunu gidermek için Mustela Maternite Rahatlatıcı Bacak Jeli ile bacaklarınıza masaj yapmanızı öneriyoruz. Avokado peptitleri ve mentol özlerinin eşsiz birleşimiyle anında ferahlık ve rahatlama hissine kavuşabilirsiniz.
Üretim süreçlerinde büyük özen göstermemize ve piyasaya sürülmeden önce ürünlerimizi pek çok teste tabii tutmamıza rağmen cildinizin en ufak bir reaksiyon gösterdiğini fark etmeniz halinde ürünü kullanmayı bırakarak bir doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca böylesi bir durumda ürünü saklamanızı ve sorunu araştırmamız için bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz. +90 216 386 38 13 üzerinden bizi arayabilir veya info@expanscience.com e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.
Her bir ürün, özel bir cilt türü veya rahatsızlık için geliştirilmiştir (hamilelik, emzirme, cilt sorunları vb.). Dolayısıyla ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini düşünerek müşterilerimize numune göndermeyi tercih etmiyoruz. 
 
Ürünlerimizi keşfetmeniz için sizleri kişisel tavsiyeler ve ürün numuneleri alabileceğiniz Mustela bayi eczanelerine davet ediyoruz.  Pek çok doğum hastanesi ile bazı pediatri ve dermatoloji uzmanları da numunelerimizi denemeleri için yeni annelere vermektedir. 
 

Aldığınız Mustela ürününün kutu veya paketi hasarlıysa ürünü aldığınız eczane ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu sitenin amacı Mustela ürünlerini ve markamızı keşfetmenizdir, ancak çevrim içi olarak cilt bakım ürünlerimizi sipariş etmeniz mümkün değildir. 
 
Ürünlerimizi satın almak için bebeğinizin ve sizin cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun ürün önerileri ve kişisel tavsiyeler alabileceğiniz Mustela bayi eczanelerine  gidebilirsiniz.