Sıkça Sorulan Sorular

Araştırma ve Yenilik

Laboratuvarlarınızda bir bebek epidermisi oluşturduğunuzu okudum. Bunun amacı nedir?

Bebeğiniz için en güvenli ve en etkili ürünleri geliştirmek için araştırmacılarımızın bebek cildinin kendisine has özellik ve ihtiyaçlarını bilmesi gerekir. Bebek ve küçük çocuk epidermisini laboratuvarlarımızda yeniden oluşturan ekibimiz, cildin fizyolojisi ile gelişimini daha iyi anlamış, cilt hücreleri ve genler hakkında engin bilgiler edinmiştir. Bu, alanında dünyanın ilk patentli epidermis örneğidir ve bu tür deneyler sadece Expanscience Laboratuvarları'nın Mustela için çalışan araştırmacıları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, ekibimiz yüksek hassasiyet ve güvenilirlikle ürünlerimizin etkinliğini ve tolerans faktörlerini test etmek için epidermis örnekleri de geliştirerek kullanmaktadır.

Doğal ürünler

"Sorumlu Bitkisel Tedarik Zincirlerinden" bahsediyorsunuz, ama bunlar tam olarak nedir?

Tedarik zincirindeki tüm aktörlerle (çiftçiler, yerel yetkililer, ziraat uzmanları vb.) ortaklık kurmayı içeren yaklaşımımız çerçevesinde, sorumlu tedarik kanallarımızın amacı ekim ve toplanmalarından itibaren işlenme ve ürünlere katılma süreçlerine kadar bitkisel temelli aktif bileşenlerimizin (avokado perseose, şizandra ve ayçiçek yağı distilatı) takip edilebilirliğini en iyi şekilde kontrol etmektir. Mustela bebek-çocuk serilerinin ana bileşeni olan Avokado Perseose biri Güney Afrika'da (tarihi tedarik zincirimiz), diğeri ise aşağıdaki üç ana taahhüt temelinde geliştirilen bir tedarik zinciri olan Peru'daki iki ayrı tedarik zincirinden elde edilmektedir. Ana taahütler:

-Çevreye ve biyolojik çeşitliliğe saygı

-Yerel topluluklara saygı

-Yerel ekonomik değer yaratılması

Expanscience için doğallık ne demek?

Doğallık yüzdesi ürünlerimizde kullanılan doğal kökenli bileşenlerin oranını gösterir. Doğallık taahhütlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizdeki ''Tahhütlerimiz'' sekmesine bakabilirsiniz.

Mustela ürünlerinde neden Avokado Persoese'yi tercih ettiniz?

Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Kişiye özel bu hücreler ömür boyu bizimle olsalar da oldukça hassastırlar. Bu temel keşfin ardından Mustela ürünlerinde Avokado Perseose ® kullanmayı tercih ettik, çünkü bu bileşen, doğumdan itibaren bebeklerin ciltlerinin özel ihtiyaçlarını karşılıyor. Avokado Perseose®, cilt bariyer işlevlerinin gelişmesine yardımcı olurken günlük stres faktörlerine karşı koruyucu bir kalkan görevi görerek hücresel zenginliği koruyor. Avokado Perseose® aynı zamanda yeni nesil biyomimetik aktif bileşenler arasındadır, bebeklerin hassas cildiyle uyumludur ve yüksek tolerans faktörüyle kanıtlanmış etkinliğe sahiptir. Avokado Perseose®'in etkinliği ve yüksek tolerans faktörü, klinik olarak test edilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özel ve patentli bir aktif bileşendir ve benzersiz faydaları sadece Mustela ürünleri tarafından sunulmaktadır. Avokado Perseose hakkında daha fazla bilgi için, internet sitemizdeki ''İÇERİKLER'' sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Biyomimetik aktif bileşen nedir?

Biyomimetizm ilkesine uyan, yani yapısal veya fonksiyonel olarak yüksek bir doğayı taklit etme kapasitesine sahip aktif bileşenlerin biyomimetik olduğu söylenebilir. Dermo-kozmetik alanı özelinde de, doğal olarak cildin yapısıyla benzerlik gösteren, yüksek tolerans faktörüne sahip bileşenler biyomimetik olarak kabul edilir. Yani bu tür bileşenler cilt zayıfladığında, işlevlerini destekler ve cildin kesintisiz şekilde olgunlaşıp gelişmesini sağlar. Mustela ürünlerinde kullanılan Avokado Perseose aktif bileşeni, biyomimetik bir aktif bileşendir. Doğada meyvelerin büyüyüp olgunlaşmasına yardımcı olan bu bileşen, cilt üzerinde de aynı etkiye sahiptir. 

Normal ve kuru ciltler için olan ürünlerinizin ortalama %95'inin doğal kökenli bileşenlerden oluştuğunu okudum. Geri kalan %5 neler içeriyor?

Doğal kökenli bileşenlere en başından beri öncelik veriyor ve bitkilerin özündeki aktif bileşenlere ulaşarak ürünlerimizde kullandığımız içerikleri elde ediyoruz. Bununla birlikte, ürünlerimizin saklanmasını, stabilizasyonunu ve duyulara hitap eden özelliklerini sağlayan bazı bileşenlerin doğada muadilleri bulunmuyor. Bazı doğal bileşenler yüksek etkinlik, güvenlik ve kullanım keyfi taleplerimizi karşılayamayabiliyor. Böylesi durumlarda sağlık otoritelerince değerlendirilen, düzenleyici kurumlarca onaylanan ve en hassas ciltlerde bile etkinliği ve güvenliği kanıtlanan sentetik bileşenlerden faydalanıyoruz. Dolayısıyla geri kalan yüzde, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini sağlamak için doğada muadili bulunmayan bileşenlerdir. 

Mustela'nın ürünlerinde kullanmadığı bileşenler nelerdir?

Doğayı korurken sizler ve bebekleriniz için en güvenli ürünleri sunmak üzere ürünlerimizde sadece titizlikle seçilen bileşenleri kullanıyoruz. Hiçbir ürünümüz alkol, esansiyel yağ, paraben, fenoksietanol, fitalat, GDO'LU bitki özleri, alüminyum klorohidrat, hayvansal kökenli madde (arıcılık ve süt ürünleri hariç), terpen (kafur, mentol ve okaliptüs) ve triklosan içermez. Daha fazla bilgi için websitemizde yer alan ''İÇERİKLER'' sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Mustela ve ekolojik tasarım

"Temizlik formüllerinin %100 biyolojik olarak çözünür olduğunu" söylüyorsunuz, bu ne anlama geliyor?

Kullanıldıktan sonra canlı organizmalar (mikroorganizmalar) tarafından ayrıştırılan (sindirilen) ürünler biyolojik olarak çözünen ürünlerdir. Biyolojik çözünürlük atık sulara karışan ürünlerin çevre üzerindeki etkilerini belirlemedeki önemli bir parametredir. Kısmen çözünürlük kapasitesine kısmen de biyolojik ortamdaki sindirilme oranına bağlıdır. Kişisel temizlik ürünlerimiz (yıkama jelleri ve şampuanlar) OECD'nin 302B standardına uygun şekilde biyolojik olarak çözünürdür. Bu uluslararası standart, ürünlerin 28 gün içerisinde en az %60 oranında biyolojik olarak çözünmesini öngörmektedir.

Mustela ürünlerinin ekolojik tasarıma sahip olduğunu okudum. Bu ne anlama geliyor?

Bitkisel ham maddelerin sağlanmasından başlayarak ürün tasarlama ve geliştirme ile üretim, pazarlama ve ürün ömrünün sonuna kadar her aşamada çevre üzerindeki etkimizi sınırlamak için mümkün olan her şeyi yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse, tüm Mustela şişeleri geri dönüştürülebilirdir, kutularımızda kullanılan kağıtlar sürdürülebilir ormanlardan elde edilmektedir ve banyo ürünlerimiz doğada biyolojik olarak çözünür niteliktedir. Sürdürülebilir kalkınma konusundaki bağlılığımıza dair daha fazla bilgi için ''TAAHÜTLERİMİZ'' sekmesini ziyaret edebilirsiniz.