#Sağlık

Aşermeyle başa çıkmak için beş ipucu

#Sağlık
Aşermeyle başa çıkmak için beş ipucu
advice fringale slider
Mide bulantıları hamileliğin ilk üç ayında kaldı ve iştahınız yeniden açıldı. Belki de olması gerekenden fazla açıldı! Aşırı yemenize ve istenmeyen kilolara neden olan aşerme hissini bastırmak için birkaç ipucu.

Mide bulantıları hamileliğin ilk üç ayında kaldı ve iştahınız yeniden açıldı. Belki de olması gerekenden fazla açıldı!

Aşırı yemenize ve istenmeyen kilolara neden olan aşerme hissini bastırmak için birkaç ipucu:

- Sakin olun.

Oturup sakince yemek yemek ve lokmalarınızı iyi çiğnemek sizi daha yavaş (ve daha az) yemeye yönlendirecektir. Bu ayrıca sindirimi de yavaşlatarak tokluk hissinin daha uzun süreli olmasını sağlayacaktır. Aynısı öğünler arasında geçen zaman için de geçerlidir! Stres nedeniyle canınız daha fazla yemek yemek istediğinde karnınızı şişirerek derin bir nefes aldıktan sonra aldığınız nefesi bir pipetten üflüyormuşçasına yavaşça ağzınızdan vermeniz ani açlık hissini hızla ortadan kaldıracaktır.

- Yediklerinizin glisemik indeksine dikkat edin. 

Sürekli açlık hissi duymamak için sizi daha uzun süre tok tutan besinlere odaklanmanız yeterli olacaktır. Yani başka bir deyişle glisemik indeksi düşük olan yiyecekler kan şekerinizi hızla yükseltip açlık hissi duymanıza ve buzdolabına koşmanıza neden olmayacaktır. Genel itibarıyla doğal gıdaları tercih etmeye çalışın (tam tahıllı makarna, sebze vb.) ve yemeklerin glisemik indeksi piştikçe veya ezildikçe arttığından ötürü makarnayı "al dente" pişirmeyi deneyin.

- Daha fazla atıştırın.

Taze meyve, yoğurt veya komposto... Tüm bu gıdaları sabah ve öğlen kilo alma korkusu olmadan tüketebilirsiniz. Hatta akşamları bastırılamaz bir açlık hissi duymanız halinde yine bu gıdalara başvurabilirsiniz. Büyük bir bardak su da midenizi doldurup açlık hissini bastırırken su ihtiyacınızı karşılar.

- Midenizi ve gözünüzü kandırın.

Ana yemeklerinizi daha küçük tabaklara koymanız (pasta tabakları) aldığınız kalorileri arttırmadan yediğiniz porsiyonların büyüdüğü algısını yaratır. Benzer şekilde tok karnına alışveriş yapmak pasta alma hatta hemen yandaki pastaneye oturma riskini ortadan kaldırır.

- Nefesinizi ferahlatın.

Her yemek veya atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalamanız yalnızca plak ve çürükleri önlemez, aynı zamanda nefesinizi de tazeleyerek bu ferahlığı ortadan kaldıracak çikolata yeme isteğini de yok eder.