#Atopik cilt ve egzama

Atopiye eğilimli cildi nedeniyle bebeğim uyumakta zorlanıyor. Bu konuda ne yapabilirim?

#Atopik cilt ve egzama
Atopiye eğilimli cildi nedeniyle bebeğim uyumakta zorlanıyor. Bu konuda ne yapabilirim?
advice sommeil slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Uyku sorunları ve atopiye eğilimli ciltler

Uyku sorunları atopiye eğilimli ciltlerin kilit semptomları arasındadır. Teşhisin ardından kaşıntı hissi uyku bozukluğunu açıklayabilir. Kaşıntı henüz başlamadıysa ancak yakın zaman sonra başlayacağının sinyallerini veriyorsa bebeğinizi rahatlatmak için bebek ve çocuklara özel emolyent cilt bakım ürünlerinin yanı sıra tatlı sesiniz ve sımsıcak kollarınız bebeğiniz için muhtemelen en iyi ilaçtır.

Atopiye eğilimli cildin alevlenmesi ve kızarıklık: Bebeğinizin uyku düzenini iyileştirmek için benimseyebileceğiniz alışkanlıklar

Kızarıklıklar ortaya çıkmaya başladı mı? Bu durumda emolyent bakım ürünleri kaşıntı hissinin azalmasına destek olabilir. Çocuğunuzu yatırmadan önce cildini nemlendirmiş olsanız bile emolyentleri yeniden uygulamaktan çekinmeyin. Sadece akıntı görülen bölgelere dikkat edin ve bunlar için doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanın. Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olmak için o'na kısa bir masaj yapabilirsiniz. Çocuğunuz durumu anlayacak kadar büyüdüyse o'na neler olduğunu açıklayabilir ve kaşıntının eninde sonunda geçeceğini hatırlatarak o'nu rahatlatabilirsiniz. O'na bir hikâye de anlatabilirsiniz. Bu şekilde anlattığınız hikâyeye odaklanarak rahatsızlığını unutacaktır. Son olarak, odası çok sıcaksa ısıtıcıyı kısmaktan çekinmeyin. Havanın kurumasını engellemek adına geceleri ideal sıcaklık 18° C'dir 

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak vücudunun bazı bölgeleri rahatsızlıktan daha çok etkilenir (bkz. Atopiye eğilimli cildin tedavisi: İyileşir veya biter mi?). Eğer bebeğiniz neresinin kaşındığını söyleyemiyor, çok fazla ağlıyor veya henüz konuşamıyorsa atopiye eğilimli cildin alevlendiği dönemlerde kızarıklıkları bulmak için vücudunu kontrol etmek ve onunla ilgilenmek sizin sorumluluğunuzdadır.

- Bir yaşından önce yağ biriken bölgelerle (yanak ve alın) kollarına ve karnına dikkat edin.

- Atopiye eğilimli cilt bir yaşından sonra deri kıvrımlarına yerleşir: dirsekler, bacaklar ve hatta kulakların arkası.

- Üç ilâ dört yaşından beş ilâ altı yaşına kadar kızarıklıklar el ve yüz ile ağız ve göz kapakları çevresinde gözlemlenir. Emolyent Balsam veya Emolyent Krem gibi özel olarak geliştirilmiş emolyent ürünleri uyguladığınızda kaşıntı %95'e kadar azalacaktır. Masajın da verdiği rahatlıkla sakinleşen bebeğiniz artık daha rahat uyuyabilir.