#Bebek bakımı ve rutinler

Banyo: Bebeğinizle özel bir an

#Bebek bakımı ve rutinler
Banyo: Bebeğinizle özel bir an
advice bain slider
Günlük banyo bebeğiniz için önemlidir. Onu temizlemenin yanı sıra duyusal algısını da geliştirir. Ayrıca günün bebeğinizle paylaşabileceğiniz özel bir bölümüdür.

Günlük banyo bebeğiniz için önemlidir. Onu temizlemenin yanı sıra duyusal algısını da geliştirir. Ayrıca günün bebeğinizle paylaşabileceğiniz özel bir bölümüdür. Aşağıda bebeğinizi, hassas ve henüz tam gelişmemiş olan cildine zarar vermeden yıkamayı öğrenmeniz için size yardımcı olacak bilgileri bulabilirsiniz.

Bu ipuçlarından yararlanırsanız bebeğinizin banyosu sırasında içinizi ferah tutabilir ve banyodan keyif alabilirsiniz.

Banyodan önce:

- Banyoyu 20-22°C olacak şekilde ısıtın.

- Küveti 37°C suyla doldurun. Sıcaklığı takip etmek için bir küvet termometresi kullanın.

- Havlu, bebek ürünleri, nemlendiriciler, bebek bezi, temiz kıyafetler veya pijamalar da dâhil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeyi ulaşabileceğiniz bir yere koyun.

- Bebeğinizi soyun ve altını temizleyin.

Banyo sırasında:

- İlk birkaç ayda bebeğinizi tutarken bir elinizi bebeğinizin boynunun ve omuzlarının altına, diğer elinizi de kalçasının altına koyun. Böylece bebeğiniz sarmalanmış ve güvende hissedecektir. İsterseniz dördüncü veya beşinci aydan sonra bir küvet oturağı kullanabilirsiniz.

- Yeni doğmuş bebeğinizi tutarak yıkamak zor görünüyorsa bebeğinizi alt değiştirme masasında sabunla yıkayın, ardından suyun altında durulayın.

- Bebeğiniz oturmayı öğrendiğinde onu suda tutmayı bırakabilirsiniz. Ne var ki kaç aylık olursa olsun, birkaç saniye bile olsa ve küvetteki su az bile olsa bebeğinizi küvette tek başına bırakmayın.

- Banyo suyuna birkaç damla banyo yağı damlatın. Yağı elinizle karıştırın. Durulamanıza gerek yok. Yağın küveti kayganlaştırabileceğini unutmayın. Dikkatli olun.

- Bebeğinizin hassas cildi için özel olarak üretilen, sabun içermeyen hijyen ürünlerini kullanın. Bebeğinizin cildi kuruysa, koruyucu ve besleyici nemlendiricilerle zenginleştirilmiş bir ürün seçin (Örneğin; Cold Cream ürünleri).

- Her iki-üç günde bir bebeğinizin saçını ve başını, gözlerini yakmayan uygun bir şampuanla yıkayın. Bebeğinizde konak varsa bunu gidermenizi sağlayacak özel bir bebek şampuanı kullanın. Saçını durulamak için bir bardak, oyuncak su kabı, duş başlığı veya ellerinizi kullanabilirsiniz; hangisi daha keyifli olursa.

Banyodan sonra:

- Bebeğinizi hızlıca havluya sarın ve ovuşturmadan nazikçe kurulayın. Bez bölgesine ve kıvrımlara (uyluklar, koltuk altları, boyun, ayak vb.) özellikle dikkat edin.

- Bebeğinizin cildi kuruysa, tüm vücuduna vücut losyonuyla veya Cold Cream içeren bir ürünle masaj yaparak cildini nemlendirin. Zamanınız varsa masajı uzun tutun, bu hem sizin hem de bebeğinizin hoşuna gidecektir!

- Bebeğinizin cildinin güzel kokmasını istiyorsanız saçına ve vücuduna alkolsüz bebek kokusu sıkabilirsiniz.