#Atopik cilt ve egzama

Bebeğim atopiye eğilimli bir cilde mi sahip?

#Atopik cilt ve egzama
Bebeğim atopiye eğilimli bir cilde mi sahip?
advice reconnaitre atopie slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Bebeğiniz huzursuzlanarak, kırmızı yanaklar ve gözünde yaşlarla uyandığında; Kötü bir rüya mı gördü? Çok mu sıcak? Biraz acıktı mı? Yoksa potansiyel olarak atopiye eğilimli cilt semptomlarına işaret eden bir alevlenmenin başlangıcında mıyız?

Kızarıklıkları ve bebeğinizin huzursuzlandığını fark ettiğinizde bundan da şüphelenmeniz doğaldır.  Atopiye eğilimli ciltler iki aylıktan itibaren gözlemlenebilir ve bu yaşlarda elbette bebeğinize neyi olduğunu soramazsınız.

İlk değerlendirmenizde birkaç küçük ipucundan yararlanabilirsiniz:

- Sizin veya eşinizin cildi atopiye eğilimli mi? Kalıtsal unsurlar kesinlikle en belirgin işaretleri verir (atopiye eğilimli ciltler hakkındaki dosyamıza bakınız) Bu sayede doğumdan itibaren önleyici tedbirler alabileceğiniz ve bebeğinizin cildinde atopiye eğilim riskini %33 ilâ 50 oranında azaltabileceğiniz için bu oldukça yararlı bir bilgidir.

- Nemlendirici ürünlerle sürekli nemlendirmenize rağmen bebeğinizin cildi hâlâ sert ve kuru kalıyorsa atopiye eğilimli ciltten şüphelenebilirsiniz. Belirli bölgelerde pullanmalar da görülmeye başlayabilir

.- Bebeğiniz uyumakta zorlanıyordur.Tabii ki bunun pek çok başka nedeni olabilir, ancak birkaç diğer semptomla birlikte uyuma zorluğu da atopiye eğilimli cildin bir belirtisi olabilir (bkz. Bebeğim uyumakta zorlanıyor).

- Bebeğimin özellikle çene, yanak, kol ve karnında bölgesel kızarıklıklar görülmeye başladı.

Bu belirtilerin atopiye eğilimli ciltlerle ilişkili olduğuna dair neredeyse hiç kuşku kalmadı. Bu kızarıklıkların üzerinde akıntı da görülüyorsa  bunun bir alevlenme olduğuna dair artık hiçbir şüphe yoktur (bkz. Ne zaman atopik dermatitin iyileştiğini veya bittiğini düşünebiliriz?). 

Alevlenmeler esnasında tam olarak ne olur?

Enflamasyonun başlangıcında her zaman kaşınmaktan kaynaklanan hafif kızarıklıklar görülür. Bu kızarıklıklar cilt dokusunun kalınlaşıp kabarmasına neden olur. Bu noktada küçük su toplamaları görülebilir. Bunlar patladığında içlerinden saydam bir sıvı çıkabilir. Bu kabarcıklar zamanla kabuklanıp kendiliğinden geçer. Bu konuda endişe etmenize gerek yok, alevlenme ne kadar şiddetli olursa olsun bebeğinizin cildinde herhangi bir iz kalmayacak. İkincil bir enfeksiyonu tetiklememesi veya rahatsızlık hissini arttırmaması için bebeğinizin kaşınmasını engellemelisiniz.

Emolyent balsam veya krem gibi bebeklere ve çocuklara özel bakım ürünleri ile bebeğinizin cildini rahatlatarak bunu engelleyebilirsiniz (bkz. Atopik dermatit olan bebeklerin bakımı). Atopiye eğilimli cilt, kızarıklık, alerji için doktorunuza danışın. Bebeğinizin cildinin atopiye eğilimli olduğunu düşünüyorsanız teşhisi doğrulamak için vakit kaybetmeden bir pediatri uzmanına danışın. Atopiye eğilimli cildin nedeni gıda alerjisiyse doktorunuz sizi bir dermatolog veya alerji uzmanına yönlendirebilir. Bu uzmanlar rahatsızlığın alevlendiği dönemler için özel tedaviler belirleyebilir. Geri kalan zamanlarda, yani ara dönemlerde ise genellikle alevlenmeleri önleyen küçük alışkanlıklar edinebilirsiniz (Atopiye eğilimli cildin önlenmesi başlıklı makaleye bakınız).