#Bebeğin büyümesi ve gelişimi

Bebeğiniz üç aylıkken

#Bebeğin büyümesi ve gelişimi
Bebeğiniz üç aylıkken
advice bebe 3 mois slider
Hamileliğiniz tam bir yıl önce başladı. Üçüncü ay, bebeğiniz için önemli bir geçiş noktasıdır. O artık yeni doğmuş bir bebek değil çevresindeki dünyaya açılmaya başlayan bir bebektir.

Bebeğiniz hızla büyüyor. Üçüncü ayda erkek çocukları ortalama 5,8 kg ağırlığında ve 60 cm boyunda, kız çocukları ise 5,3 kg ağırlığında ve 59 cm boyundadır. Kucağınıza aldığınızda bebeğiniz artık başını havada tutabilir ancak birkaç saniye sonra başı tekrar geriye düşer. Karnının üzerine yatırırsanız başını kaldıracak ve kısa bir süre kendini kollarıyla destekleyecektir. Sırtüstü yattığında bacaklarını bir bir uzatıp bükecek ve havaya tekmeler atmaktan hoşlanacaktır!

Bebeğinizin doğduğunda istemsiz olan hareketleri ve jestleri daha hassas ve kontrollü hale gelir. Dinlenirken elleri artık kapalı değildir hatta neredeyse açıktır. Ellerinin hareketi onu büyüler ve ellerine bakarak bir hayli zaman geçirir. Bir oyuncak verirseniz onu tutacak ve birkaç saniye sonra bırakacaktır. Pusetinin veya arabasının üzerinde asılı olan abaküsünü ve küçük oyuncakları tutmaya çalışabilir. 

Bebeğiniz bu dönemde çok sosyal olacak, herkese gülümseyecek ve tanımadığı insanlar tarafından taşınmaktan bile hoşlanacaktır. Öte yandan annesi, babası, kardeşleri veya bakıcısı gibi her gün gördüğü insanlarla olmayı tercih edecektir. Yaklaştığınızı gördüğünde yüzünde belirgin bir neşe oluşacak, yakınında dolaştığınızda gözleriyle sizi takip edecektir. Çevresindeki dünyayla ilgilenmeye başlayacak ve kanguruda ya da bebek arabasında yürüyüşe çıkmaktan hoşlanacaktır. Bebeğiniz ayrıca gitgide daha çok iletişim kurmaya çalışacak ve ikinci aydan itibaren agulamaya başlayacaktır. Kıkırdama, mırıldanma, boğazından ve ağzından çıkardığı sesler ve küçük keyif çığlıkları. Bebeğiniz gırtlağıyla yapabildiklerini bir oyuna dönüştürecek ve siz, onun bu sevimli agulamalarına karşı koyamayacaksınız! 

Bebeğiniz gün içinde uzun süre uyanık kalmaya başlayacaktır, öğle uykuları ise daha düzenli bir hâl alacaktır. Gece de uyku düzeni daha istikrarlı bir hâl alacaktır. Üçüncü ayda bebeklerin çoğu altı ila sekiz saat aralıksız uyur ve bu nedenle, size kısa bir süre gibi gelse de tüm gece uyudukları kabul edilir! Bebeğiniz hâlâ geceleri bir veya birden fazla kez uyanıyorsa, bu normal bir durumdur, endişelenmeniz gerekmez. Bebeğinize güven hissi vermek için geceleri bebeğinizi emzirmeyi sürdürebilirsiniz. Bu onun gece aralıksız uyumaya başlamasını geciktirmez.