#Atopik cilt ve egzama

Bebeklerin kişisel temizliği: Atopiye eğilimli ciltler için benimsenecek alışkanlıklar

#Atopik cilt ve egzama
Bebeklerin kişisel temizliği: Atopiye eğilimli ciltler için benimsenecek alışkanlıklar
advice toilette slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

İdeal banyo alışkanlığı

Yetişkinler uzun bir günün ardından sıcak ve rahatlatıcı bir banyo yapmayı tercih etse de bu cildimiz ve özellikle de atopiye eğilimli çocuk cildi için her zaman iyi bir seçenek olmayabilir. Sıcak bir banyo cilt bariyerinin korunması için büyük öneme sahip yağ tabakasının kaybolmasına neden olan unsurlar arasındadır (Atopiye eğilimli ciltler hakkındaki makalemizi okuyun). Bu yüzden banyoyu hayatımızdan tamamıyla çıkarmalı mıyız? Hayır, bunu yapmak şart değil. Ona haftada iki veya üç kez banyo yaptırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek konu banyonun sadece 10 dakika kadar sürmesi ve suyun sıcaklığının 35 ile 37° C arasında olmasıdır. İçinizin rahat etmesi için banyo suyuna bir miktar bebek ve çocuklara özel banyo yağlarından da ekleyebilirsiniz. İki veya üç kapak banyo yağı yeterli olduğu gibi suyun cildi kurutucu etkisini ortadan kaldıracak, cildi rahatlatacak, kaşıntı hissinin hızla giderilmesine yardımcı olacak ve bunun yanı sıra birçok fayda daha sağlayacaktır. Durulamaya gerek olmadığı için bu yağların kullanımı oldukça pratiktir.

İdeal duş alışkanlığı

Banyo zamanları dışında en fazla 35° C sıcaklıktaki su ile beş dakikalık duşlar yaptırabilirsiniz. Cilt üzerindeki zararlı etkilerinden kaçınmak için sabunsuz bir ürün veya cildin fizyolojik pH seviyesine uygun bir duş jeli seçin. Hatta bebeğinizin konforu için bebek ve çocuklara uygun, atopiye eğilimli ciltler için özel olarak geliştirilmiş bir krem şampuan kullanmayı deneyin. Bebeğinizin yüz ve vücuduna uyumlu formülüyle bu ürün bebeğinizi temizlerken koruyacaktır. Krem şampuan doğumdan itibaren bebeğinizi rahatlatırken cildine ipeksi bir yumuşaklık katar ve kaşıntı hissinin azalmasına yardımcı olur. Bu ürünün sizi sevindirecek başka bir avantajı daha var: Göz yakmıyor! Bebeğinizi kurularken havluyu vücuduna sürtmeyin; havluyla hafif hareketlerle kurulamak daha narin ve ideal bir çözüm sağlayacaktır. Almanız gereken başka bir tedbir: Bebeğinizin cildine yanlışlıkla zarar vermemek için tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeyi ve banyodan önce takılarınızı çıkarmayı unutmayın. İşte, artık bebeğinizin şefkat dolu anlar yaşaması için bilmeniz gereken her şeyi öğrendiniz!