#Atopik cilt ve egzama

Emolyent Bakımın Faydaları

#Atopik cilt ve egzama
Emolyent Bakımın Faydaları
advice emoleints slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Normal bakım ürünlerine kıyasla emolyent bakımın artıları

İster rahatsızlık alevlendiğinde olsun ister ara dönemde olsun özel olarak atopiye eğilimli ciltler için geliştirilmiş olan emolyent cilt bakım ürünleri rahatsızlığı önlemek, cildi ve bebeğinizi rahatlatmak için gerekli tüm bileşenlere sahiptir. Aile geçmişi varsa veya kızarıklıklar oluşmaya başladıysa doğumdan itibaren emolyent bakımın, atopiye eğilimli ciltlere ilişkin semptomların görülme riskini %33 ilâ 50 oranında azalttığını biliyoruz.1 Kendinizi çocuğunuza dokunmaktan alıkoymanızı gerektirecek bir neden yok ama onunla verimli ve yararlı zamanlar geçirmeyi de unutmayın! (bkz. Atopiye eğilimli cilt: Ortaya çıkmasını nasıl önleyebilirsiniz?)

Emolyent bakımın esas işlevi cilt bariyerini desteklemektir. Bu, emolyentlerin cildi sadece nemlendirmediği aynı zamanda da kendini yenilemesine yardımcı olduğu anlamına da gelir. Yani cildin yetişkinlere kıyasla yenidoğanlarda daha ince olan koruyucu katmanını (hidrolipidik tabaka) geliştirebilmesi için gerekli yağlı bileşenlerin bir kısmını sağlar. Gün geçtikçe koruyuculuğunu geri kazanan cilt, alerjenlerin vücuda nüfuz ederek bağışıklık sistemini tetiklemesini zorlaştıracak şekilde kalınlaşır. Artık davetsiz misafirlerden o kadar korkmanıza gerek kalmaz! (bkz. Atopiye eğilimli ciltler: Evde uygulayabileceğiniz tavsiyeler) Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde emolyentler, gerginlik ve tahriş hissini azaltır. Gerekli durumlarda reçete edilen tıbbî tedavinin yanı sıra kriz dönemlerini en iyi şekilde atlatmak için emolyent bakım değerli bir yardımcınızdır. Ayrıca rahatlaması için bebeğinizi kucaklamayı da ihmal etmeyin.

Doğru tercihi yapın

Bebeğiniz için Stelatopia Emolyent Balsam veya Emolyent Krem gibi bebek ve çocuklara özel bakım ürünlerini seçmeniz büyük önem taşır. Üç yaşına kadar bebeğinizin cildi zararlı faktörlere karşı özellikle daha hassastır. Cildin pH'ı nötre yakındır (yaklaşık 7), cilt bariyeri daha narindir ve dermis yetişkinlere kıyasla daha incedir.2 Bebeğinizin cildi olgunlaşma evresinde daha özenli bir bakım gerektirir. Bebek ve çocuklara özel ve/veya patentli aktif bileşenler içeren, yüksek toleransa sahip, hipoalerjenik ve koruyucu içermeyen ürünler tercih edin. Tüm bu özellikler çocuğunuzun mutluluğunu güvence altına alır. Sizin için bebeğinizin mutluluğunun teminatı ise bileşimi ve uygulamasıyla bebeğinizin cildine yumuşaklık katan bir bakım sağlamaktır.

Emolyent bakım ürünleri bebeğinizin kişisel temizliğinin tüm aşamalarında sizi destekleyecek ve banyo sırasında bebeğinizin cildini nemlendirecektir (Bebeklerin kişisel temizliği: Atopiye eğilimli ciltler için benimsenecek alışkanlıklar hakkındaki tavsiyelerimizi keşfedin). Kişisel temizlik ritüeline krem şampuan veya banyo yağıyla başladıktan sonra bebeğinizin atopiye eğilimli ve narin cildini onun için özel olarak geliştirilmiş emolyent balsamla nemlendirerek tamamlayabilirsiniz. Bu anlar gerçekten bebeğinizle bağ kurmanızı sağlayan ritüellere dönüşebilir. Örneğin, yüzünü nemlendirdikten sonra bebeğinizin yanağına minik bir öpücük kondurabilir ve kısa bir tekerleme söyleyebilirsiniz.

Başka sürprizlerle onu şımartmayı da ihmal etmeyin! Tüm bu bakım, mutluluk ve sağlık ritüellerine dönüşecektir!

 

 

Eric L. Simpson 2014, Horimukai 2014.

Bebek cildinin kendine has doğası başlıklı makaleyi okuyun.