Güneşin tehlikeleri

Güneş ışığı çok önemlidir ve hepimiz güneş altında olmaktan keyif alırız çünkü ruh halimizi fazlasıyla etkiler. Ayrıca güneş ışınları, sağlığımız için önemli olan D vitaminini sentezlememizi sağlar.

UV ışınlarıGüneş, Dünya’ya ulaşan ultraviyole (UV) ışınlar, görünen ışık ve kızılötesi ışınlarını yayar. UV ışınları güneşten aldığımız enerjinin yalnızca küçük bir parçasını oluşturur ancak cildimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ultraviyole ışınlar, dalga boylarına bağlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilir.

- En uzun dalga boyuna sahip olan UVA ışınları, hızlı bronzlaşmayı sağlar ancak aynı zamanda cilt dokusunun derinlerine nüfuz edip zarar vererek cildin yaşlanmasına ve kırışıklık oluşumuna sebep olur.

- Orta uzunlukta dalga boyuna sahip olan UVB ışınları, yavaş bronzlaşmaya, güneş yanıklarına, cildin yaşlanmasına ve cilt kanserine sebep olur. Vücuda oldukça zararlıdır.

- En kısa dalga boyuna sahip olan UVC ışınları, en zararlı olandır. Neyse ki bu ışınlar atmosfer tarafından tutulur ve Dünya’nın yüzeyine ulaşmaz.

Bebeğin cildi güneşe maruz kaldığında... Yetişkinlerin cildi çok uzun süre güneşte kalmadığı sürece kendini güneşe karşı koruyabilir. Cildin en üst tabakası, melanin ve vücudun hücre onarım mekanizmaları ile ışığa karşı bu doğal korumayı sağlar.

Ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda bu koruyucu savunma mekanizması daha gelişmemiştir ve bu da onların güneşe karşı savunmasız olmasına sebep olur.

- Bebeklerin cildi daha ince ve hassastır.

- Bebek cildinin koruyucu bariyer mekanizmasının sınırlı bir etkisi vardır, bu nedenle UV ışınları bebeklerin cildine daha kolay nüfuz eder.

- Bebeklerin bağışıklık sistemi daha gelişmemiştir, bu yüzden ciltlerini UV ışınlarından yeterince koruyamaz.

- Ciltlerini koruyan pigment sistemleri de henüz tam olarak gelişmemiştir.

- Bebeklerin cildi, uzun vadede sağlıklı olmaları için korunması gereken ve eşsiz ancak aynı zamanda hassas olan hücre potansiyeli bakımından zengindir.

- Ayrıca bebekler çok terlemez, bu da onların sıcaklık değişimlerine, güneş yanıklarına ve susuzluğa karşı daha hassas olmalarına sebep olur.

Güneşin zararlı etkileri UV ışınlarına fazla maruz kalmanın tek sonucu aniden meydana gelen ve acılı olan güneş yanıkları değildir. Yıllarca uzun süre güneşe maruz kalmak ve tekrarlanan güneş yanıkları, cildin daha hızlı yaşlanmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. Bazı durumlarda körlüğe yol açabilen kataraktlara ve cilt kanserine de sebep olabilir.

Ayrıca çocukluk döneminde aşırı derecede güneşe maruz kalmanın cildin savunma sistemi üzerinde zararlı ve geri dönüşü olmayan etkileri vardır. Toksik serbest radikaller ciltte birikirken cildin kendini onarma kabiliyeti azalır ve cilt hücreleri kalıcı hasar görür. Bunun sonucunda özellikle 10 yaşından önce güneş yanıkları nedeniyle güçsüzleşen cilt daima savunmasız kalır. Bu nedenle bebeğinizin güneşe maruz kaldığı süreyi mümkün olduğunca kısıtlamak ve çocuklar için özel olarak tasarlanan ve bebeğinizin cilt türüne uygun olan yüksek faktörlü (güneş koruma faktörü 50 ve üzeri) bir güneş kremiyle mümkün olan en iyi cilt korumasını sağlamak oldukça önemlidir. Çocuğunuzu güneşten koruyarak yetişkinliğinde cilt kanseri olma riskini ciddi ölçüde azaltmış olacaksınız. Çocuğunuzu güneşten korumak için atabileceğiniz doğru adımlar hakkında daha fazla bilgi almak için müşteri tavsiye sayfamıza başvurun.

Sevebileceğiniz yazılar

Resim
advice depart vacance mini
BEBEK

Günlük hayat

Ailecek ilk tatil

Resim
advice proteger mini
DOĞUM

Bebeğin ilk bakımı

Bebeğinizi güneşten korumak

Resim
advice soleil peau mini
DOĞUM

Bebeğin ilk bakımı

Güneş ve çocuğunuzun cildi