#Sağlık

Hamilelik çatlakları mı? Almayayım!

#Sağlık
Hamilelik çatlakları mı? Almayayım!
advice vergetures slider
Hamileliğin hediyesi çatlakları kimse istemez! Özellikle günümüzde çatlak görünümü engellenebilir ve yeni oluşmaya başladılarsa bile görünümleri tamamıyla ortadan kaldırılabilir.

Hamilelik çatlakları mı? Almayayım! Hamileliğin hediyesi çatlakları kimse istemez! Özellikle günümüzde çatlak görünümü engellenebilir ve oluşmaya başladılarsa bile görünümleri tamamıyla ortadan kaldırılabilir.

Çatlak görünümü kilo alımı ve hormonal değişimlerin bir sonucu olarak meydana gelir. Yani hamilelikte oluşabilirler! Çatlak görünümüne en yatkın bölgeler karın, kalça, uyluk ve göğüs bölgeleridir. Cildimiz bir dereceye kadar elastikiyete sahip olsa da hızla gerildiğinde elastin ve kolajen lifleri kopabilir. Hamilelikte, cildin esnekliğini ve gücünü koruması için önemli olan elastin ve kolajeni üreten fibroblast hücrelerinin etkinliğini düşüren bazı hormonlar (kortizol ve östrojen) salgılandığından bu dokuz ayda çatlak görülme riski artar. Kısacası, dikkat etmezseniz siz de küçük çatlaklar görmeye başlayabilirsiniz. Önce pembe renkli ve hafif şişkin bir görünüme sahip olan çatlaklar daha sonra beyaz veya sedef renkli izlere dönüşür. Ancak bu kaçınılmaz değil!

Önlemenin doğru yolu

Çatlakların önlenmesinde erken ve düzenli bakım kilit öneme sahiptir, çünkü çatlaklar bir kez oluştu mu onlardan tamamıyla kurtulmak daha zor bir hal alır. Bu yüzden çatlaklarınızı takıntı haline getirmeden önce gereksiz yere kilo almanıza neden olan pastane ziyaretlerinize bir son verin. Ve ilk aydan itibaren her gün cilt bakımı yapmak için kendinize zaman ayırın ve bundan asla taviz vermeyin. Nem ve peeling cildin elastikiyetini arttırır. Bu yüzden duş aldıktan sonra tüm vücudunuzu nemlendirmeniz elzemdir ve bu bakım cilt tonunuzu korumanıza yardımcı olur. Ayrıca, haftada bir kez hassas ciltler için geliştirilmiş bir peeling ürünü kullanın. Cildin dış tabakasındaki yabancı maddelerin temizlenmesi nemlendirici ürünlerdeki aktif bileşenlerin cilde daha kolay nüfuz etmesini sağlar. Hem de bu sayede cildiniz bir bebeğinki kadar yumuşak olur. Masaj ve tek seferlik kremler de çatlaklarla mücadele etmenize yardımcı olurken cildin kendini yenileme mekanizmalarını harekete geçirir. Bunun için hamilelikte kullanılmak üzere geliştirilen özel kremler bulunmaktadır. %100 doğal kökenli bileşenler içeren bu ürünler hızla etki eder ve cildinizi destekleyen liflerin üretimini arttırır. Bu kremleri hızlıca sürmektense biraz vakit ayırıp dairesel hareketlerle masaj yaparak uyguladığınızda etkileri artacaktır.

İzlemeniz gereken adımlar

Çatlaklar hamilelikten sonra da oluşabilir. Tüm yara ve izler gibi çatlakların görünümü de zamanla azalır. Ancak bunun olabildiğince hızlanması için elinizden gelen her şeyi yapabilirsiniz. Doğal aktif bileşenlerle vitamin ve eser elementleri içeren amaca yönelik ürünler oluşan çatlakları azaltıp görünümlerini ortadan kaldırmak için gereken her şeye sahiptir. Bu ürünleri günde iki kez tercihen masaj yaparak uyguladığınızda sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu göreceksiniz. Her yolu denedikten sonra çatlaklar hâlâ canınızı sıkmaya devam ediyorsa mikrodermabrazyon (epidermis tabakasını yeniler) veya lazer tedavi (izleri azaltır) gibi daha yoğun tedavi yöntemlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu yöntemler çok iyi sonuçlar verse de tüm çatlak görünümünün giderilmesinde nadiren başarılı olurlar.