#Bebeğin büyümesi ve gelişimi

İlk adımlar, ilk ayakkabılar

#Bebeğin büyümesi ve gelişimi
İlk adımlar, ilk ayakkabılar
advice pas chaussure slider
Bebeğinize ilk ayakkabılarını alma zamanı geldiğinde vitrindeki onlarca model arasından doğru olanı nasıl seçeceksiniz? En güzel ayakkabıyı seçmek yerine birkaç kilit noktaya dikkat etmek en iyisi!

Bebeğinize ilk ayakkabılarını alma zamanı geldiğinde vitrindeki onlarca model arasından doğru olanı nasıl seçeceksiniz? En güzel ayakkabıyı seçmek yerine birkaç kilit noktaya dikkat etmek en iyisi! Bebeğinizin ilk birkaç ay boyunca ayakkabıya ihtiyacı olmayacak. Çıplak ayakla, çorapla veya yumuşak deri patiklerle yere doğrudan temas etmesi, küçük ayaklarındaki kasları ve dengesini daha kolay geliştirmesine yardımcı olur. Ayağa kalkmaya ve ilk adımlarını atmaya başladığında (çocuğa bağlı olarak 9-18 ay arasında) bebeğinize ilk gerçek ayakkabılarını almak için doğru zaman gelmiş demektir!

Bebeğinizin rahatı ve ayaklarının gelişimi için doğru seçimi yapmak önemlidir. İlk ayakkabılar sert mi yumuşak mı olmalı? Bebeğiniz ilk adımlarını attığında biraz çarpık bacaklıdır ve ayakları doğduğunda olduğu gibi hâlâ düzdür. Uzun yıllar boyunca bebeklerin ayaklarında kemerlerin oluşması ve bacaklarının düzleşmesi için, bebek ayakkabılarında topuk takviyesi ve belirgin kemerler bulunması gerektiğine inanılmıştır. Günümüzde satışta olan modellerin çoğu hâlâ bu şekildedir. Ancak son birkaç yıldır ayak hastalıkları araştırmaları, bebeklerin ayaklarının, üzerilerinde hiçbir şey olmadığında en etkili şekilde geliştiğini göstermiştir. Bu nedenle ideal ayakkabı, çocuğunuza yerle doğrudan temas sağlamalı, dengesini daha iyi kurmasına yardımcı olmalı ve kasları ile kemerlerinin tamamen doğal bir şekilde gelişmesine katkıda bulunmalıdır. Fakat çocuğunuz elbette sokakta çıplak ayakla gezmeyecek. Çocuğunuzun rahatı için kaymasını önlemek ve ayaklarını korumak amacıyla pek çok marka, hafif ve yumuşak tabanlarıyla cildin nefes almasını sağlayan yumuşak deri ve bez ayakkabılar sunmaktadır.

Mümkünse cırt cırtlı ayakkabıları seçin. Böylece ayakkabı, çocuğunuzun ayak yapısına mükemmel bir şekilde uyacaktır ve çocuğunuz giyip çıkarırken hiçbir sorun yaşamayacaktır. Doğru numarayı seçin. Daha uzun süre kullanılması için ayakkabıyı biraz büyük seçmek bazen cazip gelebilir. Büyük bir hata! Çok büyük olan ayakkabılar, rahatsız olmanın yanı sıra çocuğunuzun hâlâ istikrarsız olan dengesini bozma riski taşır. Bebek ayakkabısı satıcınız, çocuğunuzun ayağını doğru şekilde ölçecektir. Bir numara büyük ayakkabılara geçmek için kontrol sizde olsun. Bebeklerin fazla hassas olmayan tombul ayakları vardır. Ayakkabıları çok küçük olduğunda, çocuğunuz bunu muhtemelen anlamayacaktır bile. Çocuğunuz ayaktayken ayakkabının ön kısmına bastırarak bunu düzenli olarak kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Ayak parmaklarıyla ayakkabının ucu arasında en az bir santimetre olmalıdır. Çocuğunuzun üç yaşına gelene kadar her dört ayda bir yeni bir ayakkabıya ihtiyaç duyacağını unutmayınız. Bu dönemin sonunda geniş bir ayakkabı koleksiyonu olacak!