#Sağlık

Kumaşlar... Doğrular ve yanlışlar

#Sağlık
Kumaşlar... Doğrular ve yanlışlar
advice tissus slider
Pamuk, ipek, sentetik kumaş... Hamilelikte uzak durmanız gereken kumaşlar var mı? Ya da kullanımı tavsiye edilen? En sık sorulan soruların cevapları.

Pamuk, ipek, sentetik kumaş... Hamilelikte uzak durmanız gereken kumaşlar var mı? Ya da kullanımı tavsiye edilen? En sık sorulan soruların cevapları.

YAPILAN DOĞRULAR VE YANLIŞLAR!

Hamileler için ideal kıyafetler

Elastan içeren kumaşların bazı avantajları vardır. Değişen vücut şeklinize uyum sağlarlar. Yumuşak ve rahattırlar. Makinede yıkanabilirler, hızlıca kururlar ve ütülenmeleri gerekmez. Bununla birlikte elastikiyetlerinin bir sınırı vardır! Ve aşırı esnediklerinde elastan içerseler bile vücudunuzu sıkarlar. Verdikleri rahatsızlık hissinin yanı sıra aşırı sıkı pantolonlar dolaşımı olumsuz etkiler. İşte, "doğru" hamile kıyafetleri edinmenin önemi burada ortaya çıkar.

- Sentetik malzemeler daha çok terlemenize neden olur. DOĞRU!

Genel itibarıyla keten, ipek, pamuk, yün gibi yumuşak ve doğal malzemeleri seçmenizde fayda vardır. Aşırı hassas cilde sahip kişilerin en azından doğrudan vücutlarıyla temas eden kıyafetlerde (özellikle üstler) organik pamuk gibi hipoalerjenik kumaşları seçmesi tavsiye edilmektedir. Böyle bir sorunu olmayanlar içinse özellikle biraz elastan içeren karma kumaştan giyecekler rahat olacaktır. Ayrıca bunların temizlenmesi de kolaydır.

-Bazı "sert" kumaşlar çatlak oluşumuna yol açarlar. YANLIŞ!

Çatlaklar derideki elastik liflerde hamilelikte meydana gelen kilo alımı ve hormonal değişimlerle ortaya çıkan küçük yırtıklardır. Bu, anne adaylarının cilt yapısıyla ilgilidir ve giydiğiniz kumaşların çatlaklar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Çatlak görünümünü engellemek için özel olarak hamilelikte kullanılmak üzere geliştirilen ürünlerin kullanılması çatlak riskini büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

-Soğuk almamak için kalın kıyafetler giymelisiniz. YANLIŞ!

Elbette hamilelik hasta olmak için iyi bir zaman değil! Ancak hamilelikte vücut sıcaklığınız sıklıkla değişkenlik gösterir ve anne adayları özellikle sıcaklar. Yani, kalın kazaklar giymektense "lahana gibi kat kat giyinme stratejisini" benimseyin! Örneğin atlet üzerine ince bir kazak ve onun üzerine de bir hırka gibi...

-Varis çorabı giymek zorundasınız. YANLIŞ!

Bu çoraplar bacakları ağrıyan ve bacaklarında ağırlık hissi olan kadınlara tavsiye edilir. Böylesi sorunları olmayan anne adayları ise uçak yolculuklarında bu çorapları tercih edebilir ancak her gün varis çorabı giymelerine gerek yoktur. Aklınızda soru işaretleri varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca hamilelikte kullanımı uygun bir rahatlatıcı bacak jeli de kullanabilirsiniz.