#Atopik cilt ve egzama

Sözlük

#Atopik cilt ve egzama
Sözlük
advice glossaire slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Atopiye eğilim, vücudun belirli bir antikor olan immünoglobulin E (IgE) üretmesiyle ortaya çıkar. Alerjenlerle karşılaşıldığında bağışıklık sistemi aşırı tepki verir. Bu bir alerjidir. Atopiye eğilim çeşitli formlarda gözlemlenebilir. Egzama tüm cildi etkisi altına alabildiği gibi astım, saman nezlesi, konjonktivit ve başka belirtilere de neden olabilir. Egzama; bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığıdır, genellikle şiddetli kaşıntıya neden olur. Kontakt ve atopik egzama gibi farklı türleri mevcuttur. Atopik egzama bazı dönemlerde alevlenirken ara dönemlerde rahatsızlık görülmez. Yenidoğanlarda birkaç aylıktan itibaren görülebilir.

Emolyent; cildi yumuşatan ve cilt dokusunu rahatlatan ürünler için kullanılan bir terimdir. Ara dönemlerde atopiye eğilimli ciltleri besleyerek ihtiyaçlarını karşılamak ve rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde belirli tıbbî tedavilerle birlikte (dermokortikoidler) cildi rahatlatmak ve rahatsızlığı tedavi etmek için tavsiye edilir. Bazı emolyent ürünler kaşınma hissini hızla, %95 oranında azaltabilir.

Emolyent ürünler nasıl seçilir? Bebek ve çocuklara özel, doğal veya patentli bileşenler, yüksek tolerans, hipoalerjenik, koruyucu içermeyen vb. Tüm bu özellikler çocuğunuzun mutluluğunu güvence altına alır.

Alerjenler, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olan maddelerdir. Çevrede (polenler, akarlar, evcil hayvan tüyleri) ve gıda maddelerinde bulunabilirler.

Dermokortikoidler belirli enflamasyonların tedavisi için lokal (bölgesel) olarak uygulanan kortizonlu ilaçlardır. Alevlenme; ani cilt kızarıklıklarıdır. Kaşıntı; cildin kaşınmasıdır ve şiddeti az veya çok olabilir. Bazı durumlarda, çeşitli cilt bakım ürünleri kaşıntıyı hızla, %95 oranında azaltabilir.

Dermatit ciltteki bir tür enflamasyondur. Atopik dermatit gibi atopiye eğilimli cilt de denir. Peki ya dermatoz nedir? Dermatoz tüm cilt rahatsızlıklarını kapsar. Atopiye eğilimli cilt hem dermatoz hem de dermatittir.