#Atopik cilt ve egzama

Yüzme havuzu, spor, oyun: Hangi etkinlikler cildi atopiye eğilimli çocuğum için uygun?

#Atopik cilt ve egzama
Yüzme havuzu, spor, oyun: Hangi etkinlikler cildi atopiye eğilimli çocuğum için uygun?
advice activite slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Çocuğunuzun cildi atopiye eğilimliyse her etkinliğe katılabilir mi? Prensipte cevabımız evet, çünkü yavrunuz çocukluğunun keyfine olabildiğince varmalı. Bununla birlikte, bağışıklık sistemini harekete geçirecek zararlı unsurlarla karşı karşıya kalmasını engellemek için alınması gereken çeşitli tedbirler var (Atopiye eğilimli ciltler hakkındaki dosyamıza bakın).

Çocuğunuz yüzme havuzunda veya denizde yüzmeye bayılıyor mu?

Yüzme havuzlarındaki klorla denizlerdeki tuz tahrişe neden olabilir. Suya girmeden önce çocuğunuzun tüm vücuduna tereddüt etmeksizin her zaman kullandığınız bebek ve çocuklara özel emolyent bakım ürününden uygulayabilirsiniz (Emolyent bakımın faydaları hakkındaki dosyamıza bakın). Eğer açık havadaysanız atopiye eğilimli ciltlere uygun, bebek ve çocuklara özel, yüksek koruma sağlayan, yüksek faktörlü ve parfümsüz bir güneş losyonu kullanın. Çocuğunuz artık korkusuzca dalgalara meydan okuyabilir! Zaman zaman kızarıklıklara karşı çocuğunuzun cildini kontrol edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun cildinde sudan çıktıktan sonra bölgesel kızarıklıklar görürseniz çoğu plajda veya yakınında bulunan duşlara giderek çocuğunuzun cildini bolca temiz suyla durulayın. Eve geldiğinizde ise bu ritüeli çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun Stelatopia Krem Şampuan ile daha etkili bir biçimde tekrarlayabilir ve ardından Emolyent Balsam uygulamasına geçebilirsiniz. Çocuğunuzun cildinde hâlâ kızarıklıklar varsa doktorunuz tarafından reçete edilen ürünleri kullanabilirsiniz (bkz. Atopiye eğilimli ciltler için nasıl bir bakım uygulanır?).

Çocuğunuzun suda geçirdiği zamanın makul olup olmadığını mı merak ediyorsunuz?

Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde iyot veya klorla temas etmek çocuğunuzun canını yakacağı ve çocuğunuz artık suya girmek istemeyeceği için bu soru aklınıza gelmeyebilir bile. Yüzme çok terletmediği için ara dönemlerde çocuğunuza uygun bir etkinliktir. Bunu bilmek insanın içini rahatlatıyor, değil mi?

Bahçe ve diğer ortamlarda: Bu konuda dikkat etmeniz gereken, oyun ve etkinliklerin neden olduğu terdir. İdeal çözüm çocuğunuzun ilgisini çekecek, yaşına uygun, eğlendirici ama sakin etkinlikler seçmektir. Bu nokta da pek çok seçeneğe sahipsiniz: Misket, bowling, körebe, saklambaç, hazine avı, sessiz sinema ve daha nicesi... Egzamanın alevlenmesinden kaçınmak için hangi sporları tercih etmelisiniz? Basketbol, futbol, voleybol, dans ve atletizm, tüm bunlar enerji gerektiren, çocuğunuzu terletecek hatta güneş çarpmasına neden olabilecek etkinliklerdir. Açık havada oynanan yorucu oyunları da unutmayalım: koşu, kedi-fare, takla ve diğerleri...

Çocuğunuzun vücut sıcaklığını sabit tutmak için yapabilecekleriniz:

- Çocuğunuz için çoğunlukla bol ve pamuklu kıyafetler hazırlayın.1

- Mümkünse pantolon ve uzun kollu tişörtleri tercih edin. Çimenlerde veya kumda yuvarlanmak isterse bu kıyafetler çocuğunuzun cildinin tahriş olmasını engelleyebilir.

- Yazın çocuğunuzun katılacağı maç, oyun ve diğer etkinlikleri havanın çok sıcak olmadığı akşam saatlerine doğru planlayın.

- Zaman zaman su dolu bir spreyden yararlanın ve püskürttüğünüz suyu terle birlikte kâğıt havluyla temizleyin.

- Her türlü etkinlikten sonra çocuğunuza kısa bir duş aldırarak vücudunu durulayın ve emolyent bakım ürünleriyle cildini koruyun.

- Emolyent ürünleri etkinliklerden önce de uygulayın. Rahatsızlığın alevlenmesi durumunda etkinliklere birkaç gün veya kızarıklıklar geçene kadar ara verin. Bu sayede çocuğunuzun oynadığı oyunları masa oyunları, sessiz sinema ve resim gibi etkinliklerle çeşitlendirebilirsiniz...

1 Atopiye eğilimli ciltle ne giyilmeli? başlıklı makaleyi okuyun.