İçeriği Atla

Atopik cilde sahip kişiler nasıl giyinmeli?

Son Güncelleme 12, Mart, 2024

Atopiye eğilimli ciltle ne giyilmeli?

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Doğru kıyafetleri seçin: Çocuğunuz kendisini rahat hissetmeye kıyafetlerinden başlamalı. Çocuğunuzun gün içerisindeki rahatını sağlamak ve atopiye eğilimli cildini tetikleyen semptomlarından kaçınmak için doğumdan itibaren dikkatli olmalısınız. Çocuğunuzun tüm kıyafetleri (tişört, pantolon, elbise, pijama vb.) yumuşak olmalı ve çok kalın olmamalı. Cildi tahriş eden ve çocuğunuzu terleten tüm kıyafetler kaşıntıya neden olur ve atopiye eğilimli ciltler için bundan kaçınmak gerekir. O zaman yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Yumuşak, tüysüz ve dokusu rahat kumaşları tercih edin. Hava aldıkları ve ince oldukları için keten, kenevir, pamuklu ve ipekli kumaşlar idealdir.

- Yün benzeri kaşıntı yapan kumaşlardan kaçının. Yün en doğal ve en sıcak tutan malzemelerden olsa da sert dokusu çocuğunuzun cildini tahriş edebilir.

- Polyester veya akrilik gibi sentetik kumaşlardan kaçının. Yumuşacık olsalar da bu kumaşlar teri emmez ve cildin nefes almasına izin vermez.

- Son olaraksa tahriş riskini en aza indirmek ve sıcak basmasını önlemek için balıkçı yaka kıyafetlerden kaçının ve bol kıyafetleri tercih edin.

Kıyafetler, Çamaşırların yıkanması

Peki, yünlü kıyafetler giymeden çocuğunuzun kışın üşümediğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bunun için çocuğunuza çekinmeden birkaç kat kıyafet giydirebilirsiniz. Termal içlik veya iç çamaşırları, pamuklu, kalın bir tişört ve kadife bir yelek... Çocuğunuzun kaşıntısını azaltacak kombinler yaparken hayal gücünüzden yararlanabilirsiniz! Özel bir deterjan kullanmalı mıyım? Buna gerek yok. Önemli olan durulamadır. Kapsamlı bir program yeterli olacaktır. Durulama konusunda şüpheye düşerseniz sonrasında pişman olmaktansa çamaşırları çıkarmadan makinenizi yeniden çalıştırın. Ayrıca, çamaşırları evin dışında kurutabilecek kadar şanslı olsanız bile polenlerin çamaşırlara yapışmasını önlemek için çocuğunuzun kıyafetlerini evde kurutun.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet