İçeriği Atla

Atopik dermatitin tedavisi: İyileşir veya biter mi?

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Atopik dermatitin tedavisi: İyileşir veya biter mi?

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Atopiye eğilimli ciltlerin çok erken dönemlerde ortaya çıkması ve yaş ilerledikçe etkisini kaybetmesi veya tamamen düzelmesi bu sorunun olumlu bir yanıdır. Peki, ne zaman? Bu bebeğinizin cildinin hassasiyetine bağlıdır. Öte yandan günlük düzenli bakım ile rahatsızlığın alevlendiği dönemler ve ara dönemlerde çocuğunuzun bulunduğu çevre ve yaptığı etkinlikler de bu zamanı etkiler.

Ara dönemler lehimize işler. Ara dönemlerde belirtilerin tamamıyla ortadan kalkması söz konusu olmayabilir; ancak günlük cilt bakımı ile önleyici tedbir almak çok önemlidir. Bu dönemde elinizden gelen her şeyi yapmanız gerek.

Atopiye eğilimli cilde ilişkin ilk işaretler 2 aylıktan itibaren, hatta bazen daha da öncesinde gözlemlenebilir. Bir yaşına kadar belirtiler genellikle çene, yanak, kol, karın gibi vücudun yağ biriken bölgelerinde gözlemlenir. Belirtiler baldır ve ayaklarda da ortaya çıkabilir. Bu yaşlarda özellikle bebeğinizin diş çıkardığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği dönemde atopit cilt yapılarında alevlenmeler görülebilir.

- Bebekler 1 yaşına geldiklerinde vücudun farklı yerlerinde de atopiye eğilimli cilt belirtileri gözlemlenebilir. Yağ biriken bölgelerdeki belirtiler yer değiştirerek cilt kıvrımlarında görülmeye başlar; dirsek, bacaklar, dizin arkası, bilekler ve benzeri yerlerle birlikte özellikle kurumaya açık bir bölge olan kulak arkalarında bile görülebilir.

- Üç veya dört yaşlarında belirtiler cilt kıvrımlarında görülmeye devam ederken el, yüz, ağız çevresi ve göz kapaklarında da görülür. Bununla birlikte, alevlenmeler hafiflemeye başlar.

- Beş veya altı yaşında ise atopiye eğilimli cilt tamamen ortadan kaybolabilir! Çocuğunuzun cildi çok kuru olsa da büyük çaplı alevlenmeler artık görülmez ancak çocuğunuz hala özel bir cilt bakımına ihtiyaç duyar.

Bu durumda çocuğunuz büyüyene kadar beklemek zorunda mısınız?

Tüm beklentilere karşın, egzama iki yaş civarında veya daha da erken ortadan kaybolabilir. Öte yandan rahatsızlık ergenliğe kadar ve hatta daha nadiren de olsa yetişkinlik dönemine kadar da devam edebilir.

Neden? Henüz bilmiyoruz. Tek bildiğimiz bunun uygulanan tedaviyle bir ilişkisi olmadığı. Ve eminiz ki rahatsızlık zamanla ortadan kalkıyor.

Son bir güzel haber mi? Alevlenmeler şiddetli şekilde tekrarlasa da bebeğinizin cildinde herhangi bir iz kalmayacak!

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet