İçeriği Atla

Bahçe Oyunları: Çocuğunuzla Bahçenizde Oynayabileceğiniz 5 Oyun

Son Güncelleme 11, Mayıs, 2023

Bahçe Oyunları: Çocuğunuzla Bahçenizde Oynayabileceğiniz 5 Oyun

Bahçe Oyunları: Çocuğunuzla Bahçenizde Oynayabileceğiniz 5 Oyun

Yaşı kaç olursa olsun herkes güneşli havalarda dışarıda keyifli vakit geçirmek ister. Güzel havalarda dışarıda olmak, kış boyu daha çok evde vakit geçirmiş olan çocuklar için de harika bir deneyime dönüşür. Anne ve babaların severek katıldıkları bir faaliyet olan oyun oynamak, bahçesi bulunan evlerde veya parklarda her zaman mümkündür. Bahçe oyunları, ek bir malzemeye ihtiyaç duyulmaksızın çocukların açık havada zorlanmadan oynayabileceği oyunlardır. Farklı yaşlara göre oynanabilecek oyunlar arasından çocuğunuza uygun olanını seçerek kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Oynanan oyunlar sayesinde, çocuklar başarmanın hazzını alırken, yarışmanın da heyecanını yaşarlar.

- Suyu Dökmeden Kim Taşıyacak?

Çocuklar her zaman su ile oynamayı çok severler. Suyun rahatlatıcı etkisinden olsa gerek, üstlerini ıslatmaktan çekinmezler. Oldukça serinletici ve eğlenceli olan bu su oyununun kuralları çok basittir. Plastik bardaklara su koyulur. Bir bitiş çizgisi belirlenir ve bitiş çizgisinin olduğu yere kova koyulur. Oyunun amacı, başlangıç çizgisinden alınan bardaktaki suyu dökmeden taşıyıp bitiş çizgisindeki kovaya dökmektir. İki veya daha fazla çocukla da rahatlıkla oynanabilecek olan bu oyunda, çocuklar denge kurmayı öğrenirken, başarmanın hazzını da tatmış olurlar. Sıcacık bir yaz günüyse oyun bitiminde bardaklarda kalan su ile su savaşı yapılabilir.

- Hazine Avına Hazır mısın?

Çocukların yaşına göre, en sevdiği oyuncaklardan bazıları seçilir. Hazine olarak belirlenen bu oyuncaklar, ilk bakışta görünemeyecek yerlere saklanır. Çocuğu yönlendirilerek hazineyi kendisinin bulması sağlanır. Okuma yazma bilen çocuklarla oynanıyorsa, bazı yerlere onların okuyabileceği yönergeler, küçük notlar konulur. Yönergelerdeki ipuçları takip edilerek çocuğun hazineye ulaşmasına izin verilir. Başarma duygusunu tadan çocuğun özgüveni daha da gelişir. Her bulduğu hazine için çok sevinecektir.

- Topları Toplayalım

Rengarenk plastik toplarla oynanabilen bu oyun için 1 adet koli bandına ihtiyaç olacaktır. İki ağaç arasına düz şerit halinde yapıştırılan koli bandının yapışkanlı tarafının açık kalması sağlanır. Renkli plastik toplar, koli bandının üzerine yapıştırılır. Çocuk, elinde bir kova ile gelerek bandın üzerindeki topları tek tek toplar. 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan oyunda, toplar renklerine göre de ayrılabilir. Daha büyük yaşlarda kronometre ile süre tutulabilir. Bu oyun eğlenceli olmasının yanı sıra, çocuğun küçük kas gelişimine katkı sağlar ve renk bilgisini geliştirir.

- Ayak İzi Çıkarma

Ayak izi çıkarma oyunu için bahçenin zemininin uygun olması gerekir. Bir kabın içine koyulan suya çocuklar sırayla ayaklarını sokar. Yürüdükçe bahçenin zemininde ayak izleri kalır. Diğer çocuk ayak izlerini takip ederek onu bulmaya çalışır. Bulamayan ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder. Bu oyun kumsalda da ailecek oynanabilir.

- Birlikte Uçurtma Yapalım

Evde uçurtma yapabilmek için birkaç temel malzemeye ihtiyaç vardır. Videolu anlatımlarının da bulunduğu uçurtma yapımı için; 3 adet çıta, 1 adet kaplama kağıdı, 1 adet çivi, sağlam bir ip, yapıştırıcı ve makas gereklidir. El marifetiyle oluşturularak keyifle süslenen uçurtma ve uçurtma oyunları çocukları mutlu etmenin en keyifli yollarından biridir. Uçurtmayı yaparken çocuğunuzla birlikte zaman geçirdiğiniz için, siz de keyif alırsınız. Uçurtma yapımıyla uğraşmak istemezseniz, elbette ki hazır olarak da satın alabilirsiniz. Çocuğunuzla açık havada hareket edip koşarken, rüzgarın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Çocuğunuzla Birlikte Vakit Geçirmenin Önemi

Çocuklar hangi imkanlara sahip olurlarsa olsunlar, anne ve babalarıyla birlikte vakit geçirmeyi çok severler. Sevildiğini hisseden, kendilerine değer verildiğini fark eden çocuklar ruhsal açıdan sağlıklı bir dönemden geçerler. Buna karşılık, ebeveynlerinden ilgi görmeyen, fikirleri görmezden gelinen çocukların kişilik gelişiminde sıkıntı yaşama ihtimalleri fazladır. Aile arasında oynanan oyunlarla, kişilerin arasındaki bağlar güçlenir, güven duygusu pekişir. Değer gördüğünü hisseden çocuk, ileride de ailesinden bir şeyleri saklama gereği duymaz. Buna karşılık, susturulan çocuklar, zamanla problemlerini anlatmak yerine saklamayı seçebilirler.

Çocuk ile geçirilen zamanlarda, oynanan oyunlarda çocuğun karakterini, mizacını daha yakından tanıma fırsatı elde edilir. Böyle zamanlarda, çocuğun sahip olduğu yetenekleri de fark etme şansı bulan ebeveynler, çocuklarının yönelebileceği alanlar konusunda temel bir fikir oluşturabilirler. Aynı zamanda, çocuğun eksik yönleri de bu oyunlar sayesinde öne çıkabilir. Basit gibi görünse de aynı anda sofraya oturarak aynı anda yemek yemek, çocuğun gelişimi için önem arz eder. Yemek öncesi yapılan hazırlıkta çocuğa görev vererek sorumluluk alması sağlanabilir. Bir işi başarabildiğini gören çocuğun kendine olan güveni güçlenir. Yemek sırasında çocukla sohbet etmek, ona verilen değeri fark etmesini sağlarken çocuğun fikirlerinin dinlenmesi de bağımsız bir birey olduğunu fark etmesine imkan verir.

Kaliteli vakitler olarak adlandırılan zamanlarda çocuk, ebeveynlerini kendine örnek alır. Yapılan faaliyetlerde, annenin veya babanın olumlu davranışlarının yanı sıra olumsuz olanlar da taklit edilir. Çocukta oluşabilecek olumsuz tutumların sebebini araştırmadan önce kişinin kendisine, "pencereden bakması" yararlı olur. Fark edilmeden ağızdan çıkan kötü bir söz, çocuk tarafından örnek alınabilir. Özellikle çalışan anne ve babalar, çocukları aldıkları hediye ve oyuncaklarla mutlu etmek ister. Oysa ki, çocuğun hediyelerden çok ailesinin ilgisine ihtiyacı vardır. İlgisiz kalan çocuk, içine kapanarak hırçın davranışlar sergileyebilir. Karakterin belirlenmeye başladığı küçük yaşlarda çocukla nitelikli zaman geçirme konusunda özenli olmak faydalıdır.

Arnica Jel İle Çocuğunuzun Macerası Yarım Kalmasın

Çocuklar sürekli olarak oyun oynamak ister ve oyundan asla bıkmazlar. Oldukça keyif verici olan bahçe oyunları ve diğer açık hava oyunları, güneşin çok yakıcı olmadığı zamanlarda oynamak için uygundur. Bununla birlikte, temiz havada neşeyle oynayan, koşturan çocukların düşmesi ve bir yerlerini yaralaması çok olağandır.

Oyun sırasındaki küçük kazalarda bebeklerin veya çocukların ciltlerinde oluşan minik morlukları ve küçük darbeleri iyileştiren Arnica Jel, rahatlatıcı bir etki sağlar. Küçük yaralanmalarda tahriş olan cildi nemlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır. Tahriş olan, şişen cilde uygulanan jel sayesinde oyun yarım kalmadan devam eder. Bebeklerin 9. ayından itibaren kullanımına uygun olan Arnica Jel, bahçe oyunları sırasında her annenin çantasında olmalıdır. Organik kalendula içeren jel, çocukların ilkyardımı için her evde olması gereken bir üründür.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet