İçeriği Atla

Bebeğinizin bez bölgesini temizlemek

Son Güncelleme 01, Nisan, 2024

Bebeğinizin bez bölgesini temizlemek

Bebeğinizin bezini günde 7-8 kez değiştirmeniz gerekir. Bebeğin küçük hassas poposu, idrar ve dışkıyla temas etmekten, ıslaklıktan veya bebek bezinin sürtünmesinden kolayca tahriş olabilir. Bu nedenle bebeğinizin bezini her değiştirişinizde özen göstermeniz gerekir.

Bebeğinizin bez bölgesini etkili bir şekilde temizlemek için ipuçlarımızı okuyun.

Pediatrist Dr. Laïk’in (Fransa) katkılarıyla hazırlanmıştır.

Sorularınız varsa lütfen bir sağlık uzmanına veya ebeye danışın.

Ne zaman?

- 2 seçenek var; yemekten önce veya sonra (bebeğinizin alışkanlıklarına bağlı).

Bazı bebekler bezleri doluyken emzirilmek istemez, bazı bebeklerse genellikle emzirildikten sonra bezlerini doldurur. • Bezde dışkı varsa hemen değiştirilmelidir.

Ne sıklıkla?

- Genellikle bebeğinizin bezini ilk haftalarda 6-8 kez değiştirmeniz gerekir.

1. Hazırlık: Bebeğinize mikrop bulaştırmamak için ellerinizi yıkayın. Bebeğinizi bir an bile olsa yalnız bırakmamak için her şeyi hazırlayın (bebek ürünleri, havlu, bez, gerekiyorsa krem)! Bebeğinizin bezini değiştirirken küçük kazalar meydana gelebileceğinden bez değiştirme masasının üzerine bir havlu koyun.

2. İlk temizleme: Bezi açın, bezin kirli olmayan kısmını kullanarak dışkının büyük bir kısmını silin. Bezi yuvarlayın ve kenar bantlarıyla kapatın, ardından bir poşete koyup ağzını kapatın.

3. Temizleme: Bebeğinizin poposunu su ve özel bebek temizleme jeliyle (sabun içermeyen) ya da durulama gerektirmeyen temizleme suyuyla ıslatılmış bir pamukla temizleyin. Bebeğinizin cildi geliştiğinde ıslak mendil de kullanabilirsiniz.

4. Temizlik uyarıları: Her zaman en temiz olan bölgeden en kirli olan bölgeye doğru silerek kalıntıların silerken yayılmasını önleyin. Kızlarda; vulvadan (önce dış dudaklar, ardından ortası) popoya doğru silin. Erkeklerde; önce penisi, skrotumu ve çevresini, ardından popoyu silin.

5. Kurulama: Temiz bir havlu veya kâğıt mendil ile hafifçe dokunarak (ovalamadan) tamamen kurulayın. Pişik oluşmasını önlemek için kıvrımları da kurulamayı unutmayın. Mümkün olduğu durumlarda bebeğinizin poposunu hava alması için birkaç dakika açık bırakın.

6. Önlem (bez pişiği): Kızarıklık oluşmasını önlemek için bebeğinizin bezini her değiştirişinizde ya da en azından uyumadan önce sık kullanıma uygun pişik kremi sürün. Bebeğinizde şiddetli bez pişiği varsa bir ebeye veya pediatriste danışın.

7. Temiz bir bez: Artık bebeğinize temiz bir bez bağlayabilirsiniz! Bebeğinizin ayak bileklerini tutun, temiz bezi açık halde poposunun altına koyun, sıkılaştırmadan önce karnının etrafında hizalayın, ardından bantları yapıştırın. Erkek çocuklarında sızıntıyı önlemek için penisin aşağıya doğru olduğundan emin olun. Ellerinizi dikkatlice yıkayın.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet