İçeriği Atla

Kreşe huzurlu bir başlangıç için 6 ipucu

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Kreşe huzurlu bir başlangıç için 6 ipucu

Küçük çocuklarına güvenli ve eğitici bir ortam sunduğu için pek çok ebeveyn kreşleri sever. Ancak daha önce yanınızdan hiç ayırmadığınız bebeğinizi bir sürü yabancının yanına bırakmak her zaman kolay olmaz. İpuçlarımızı okuyun ve çocuğunuzun ilk kreş deneyiminin hem onun hem de sizin için mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayın!

1. Önceden planlayın.

Mevcut kreş sayısı, talebi karşılamakta sıklıkla yetersiz kalıyor. Bu nedenle işe dönmeden önce hazırlıksız yakalanmamak için çocuğunuzla ilgili planlarınızı yapın.

2. B planı yapın.

Kreşlerin en büyük dezavantajı, hasta çocukları kabul etmemeleridir. Soğuk algınlığı, yüksek ateş ve mide rahatsızlıkları küçük çocuklar arasında oldukça yaygındır, bu nedenle iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Ya çocuğunuzla ilgilenmek için işten izin alacaksınız ya da alternatif bir bakıcı ayarlayacaksınız (büyükanne, büyükbaba, bebek bakıcısı veya dadı gibi). Ne yapacağınızı baştan düşünün ki hazırlıksız yakalanmayın!

3. Kreş personeli ile iyi ilişkiler kurun.

Bir bebek bakıcısıyla veya dadıyla olan ilişkiniz kadar kişisel bir ilişki olmasa da kreşte çocuğunuzla ilgilenen kişilerle ilişki kurmak önemlidir. Kreş müdürü (genellikle kadındır ancak her zaman olmayabilir) sizin birincil başvuru noktanızdır. Öğrenmek istediğiniz her şeyi ona sorun ve bir sorun olduğunda onunla konuşun. Kreş öğretmenleri ile de görüşün. Her gün çocuğunuzla ilgilenen onlardır ve size çocuğunuzun zamanını nasıl geçirdiğini söyleyebilirler. Onlarla çocuğunuzun genellikle ne zaman uyuduğu veya hangi yemeği sevdiği gibi alışkanlıkları hakkında konuşun.

4. Kreşe alıştırma sürecini planlayın.

Çocuğunuz kreşte yalnız başına bırakmaya başlamanız biraz uzun sürebilir. Her kreş belirli bir alışma dönemi planlar. Çocuğunuz bu yeni yaşam biçimine alışmak için bir veya iki hafta (kreşe ve çocuğunuza bağlı olarak) kademeli olarak kreşte zaman geçirir. Çocuğunuzla kreşte zaman geçirmeye başlayacak ardından onu önce bir saat, sonra iki saat daha sonra bir yemek veya uyku boyunca ve en sonunda da bütün bir gün yalnız bırakacaksınız.Çocuğunuzu acele ettirmemek için alışma dönemini, işe başlayacağınız tarihten birkaç hafta önce başlayacak şekilde planlayın.

5. Çocuğunuza güven verin.

Çocuğunuzun tam olarak ne olacağını bilmesi gerekiyor. Kaç yaşında olursa olsun, işe gitmeniz gerektiğini, günde birkaç saatini kreşte geçireceğini ama sonunda her zaman onu almaya geleceğinizi açıklayın. Onu bırakıp kaçmayın. Her zaman giderken haber verin. Vedalaşmanın çok uzun sürmesine izin vermeyin. Bir sarılma, bir öpücük, tamamdır! İlk birkaç seferde ağlasa da cesur olun. Muhtemelen siz gidince sakinleşecektir.

6. Ve rahatlayın!

Kreşteki ilk birkaç gün genellikle bebeklerden çok anneler için zordur! Çocuğunuz hislerinizin fazlasıyla farkındadır; bu nedenle, çocuğunuzun endişelerinizi sezmemesi için mümkün olduğunca sakin olmanız çok önemlidir. Üzgün veya endişeli hissediyorsanız kreş çalışanlarıyla konuşmaktan çekinmeyin. Daha sakin hissetmenizi sağlayacak bir yol muhakkak vardır.Örneğin, her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenmek için gün içinde telefon açabilirsiniz. Ayrıca ilk birkaç seferde babasından çocuğunuzu kreşe bırakmak için sizinle gelmesini isteyebilirsiniz. Bu durumla beraber yüzleşmek daha kolaydır.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet