İçeriği Atla

Nemlendirme ve bebeğinizin cildinin yumuşaklığını ve rahatlığını korumak için doğru alışkanlıklar

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Nemlendirme ve bebeğinizin cildinin yumuşaklığını ve rahatlığını korumak için doğru alışkanlıklar

Çocuğunuzun cildi iki yaşına kadar hassastır ve tam gelişmemiştir. Sert koşullara (soğuk, rüzgâr, güneş, kuru hava vb.) karşı savunma yöntemleri kısıtlıdır; kolayca tahriş olur ve bazen kırmızı lekelere yatkın olabilir. Ancak bebeğinizin cildi aynı zamanda korunması hayati önem taşıyan eşsiz ve değerli hücre potansiyeli bakımından zengindir. Bu nedenle bebeğinizin cildine özen göstermeli, uygun ürünleri kullanmalısınız.

Bebeğinizin cildinin sürekli yumuşak, esnek ve rahat kalmasını istiyorsanız işte size birkaç tavsiye!

- Her zaman bebek cildi için özel olarak üretilmiş cilt bakım ürünlerini seçin. Bu ürünler, dermatologların ve pediatristlerin gözetiminde test edilmiş hipoalerjenik ürünler olmalıdır.

- Günlük banyosunun ardından bebeğinizin tüm vücudunu ve yüzünü nemlendirici krem ve vücut losyonu kullanarak dikkatlice nemlendirin. Bebeğinizin cildi kuruysa, Cold Cream içeren besleyici yüz kremi ve besleyici vücut losyonu kullanın.

- Ürünü parmak uçlarınızla ısıtabilirsiniz. Böylece bebeğiniz kremin soğukluğu yüzünden irkilmez, bu da kremi sürmenizi kolaylaştırır.

- Bebeğiniz masajdan hoşlanıyorsa bu vesileyle ona masaj yapabilirsiniz. Nemlendirici ürününüzle ürün cildine tamamen nüfuz edene kadar bebeğinize masaj yapın veya bebekler için özel üretilen bir masaj yağı kullanın. Masaj, bebeğinizi uykuya hazırlarken rahatlatmakta oldukça etkilidir ayrıca bebeğinizle bağ kurmanız için de olağanüstü bir fırsattır.

- Bebeğinizin kulaklarının arkasını düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu bölge tahrişe ve kuruluğa yatkındır ancak genellikle gözden kaçar.

- Bebeğinizin dudakları ve açıkta kalan hassas bölgeleri için dudak nemlendiricisi kullanın.

- Sonbahar ve kış aylarında bebeğinizle dışarı çıktığınızda bebeğinizin hassas bölgelerini (baş, burun, boyun, kulaklar, eller vb.) bir bere, atkı, eldiven vb. ile tamamen kapatın. Böylece bebeğinizi yalnızca soğuğa karşı değil, soğuk havanın kurutucu etkisine karşı da korumuş olacaksınız.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet