İçeriği Atla

Pişik Neden Oluşur ve Pişik Nasıl Geçer?

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Pişik Neden Oluşur ve Pişik Nasıl Geçer?

Pişik Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Bebeklerin bakımı ve sağlığı bütün anneler için önemlidir. Bebekler ne kadar sağlıklı yaşarlarsa anneler de hiç kuşkusuz o kadar mutlu olur. Ancak bebeğin temizliğine ve bakımına dikkat edilse dahi zaman zaman ortaya çıkan bazı problemler olabilir. Bu problemlerden en sık karşılaşılanı ise pişiktir. Pişik genellikle bebeğin kalçasında, uyluğunda ve genital bölgesinde görülür, nadiren de boyun, kol altı ve eklemlerde de kızarıklıklara rastlanabilir. Bu kızarıklıklar yumuşak döküntü halindedir.

Pişik oluşumuna neden olan pek çok faktör vardır:

  • Bebek bezi, ıslak mendil gibi temizlik ürünlerine bebeğin alerjisi olabilir ve bu nedenle pişik görülebilir.

  • Banyo sonrasında veya terleme sonucunda bebeğin cildi yeterince kurutulmaz ve nemli bırakılırsa pişik oluşabilir.

  • Pek çok bebeğin ishal dönemlerinde veya anne sütünden katı gıdaya geçiş sürecinde pişik sıkıntısı ile karşılaşılabilir. Her bebekte olmasa da bazı katı gıdalar bebeklerde pişik oluşumuna sebep olur.

  • Antibiyotik kullanımı vücuttaki faydalı bakterilere zarar verdiği için mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir ve bu nedenle pişik oluşabilir.

Çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülmese de pişik olan bebeğin bez değişimi veya banyo sırasında fazlasıyla rahatsız olması anneleri de mutsuz eder.. Gerekli önlemleri alıp bebeğinizi pişikten korumanız gerekir.

Bebeklerde Pişik Olmadan Önce Ne Yapılmalı?

Bebeklerde pişik, yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur. Pişik oluşumunun pek çok sebebi olduğu görülmektedir ancak bu sebeplere karşı gerekli önlemler alındığı takdirde pişiğin önüne geçilebilmektedir. Pişiğin oluşumunun engellenmesi için bebeğinizin bakımı ve temizliğinde ekstra dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır:

  • Öncelikle bebeğinizin sık sık bez kontrolünü yapmalısınız. Bebeğin altını temiz tutmanız bu noktada oldukça önemlidir çünkü deriye temas halinde bekleyen çiş ve kaka pişik oluşumunun en büyük sebeplerinden biridir.

  • Bebeğinizin altını temizlerken alkol içermeyen ıslak mendil ve pamuk yardımıyla Mustela Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı kullanabilirsiniz. Temizleme işlemi bitip yeniden bezleme aşamasına gelmeden önce temizlenen bölgelerin kuruduğundan emin olmalı ve nemli bırakmamalısınız.

  • Bebeğinize dar kıyafetler giydirmekten kaçınmalı ve parfümlü deterjan, yumuşatıcı gibi ürünlerle yıkanmış kıyafetleri giydirmemelisiniz.

  • Pişik oluşumuna karşı alınacak en büyük önlem ise düzenli pişik kremi kullanımıdır. Pişik kremini sürmek için bebeğinizin pişik olmasını beklememelisiniz. Bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde ve her banyodan sonra mutlaka ince bir katman halinde pişik kremi sürmelisiniz. Eğer düzenli pişik kremi kullanmadıysanız ve bebeğiniz pişik olduysa kullanacağınız pişik kremi bebeğinizi rahatlatabilir ve pişiklerin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Yapan Yiyecekler Nedir?

Her bebeğin bünyesi farklı reaksiyon gösterse de bazı yiyecekler bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olarak pişik yapabilir. Özellikle anne sütünden katı gıdaya geçiş sürecinde bebek vücudu yeni besinlere tepki gösterir ve bu nedenle pişik oluşumu gözlenir. Asitli, baharatlı ve acı yiyecekler başta olmak üzere inek sütü, bal, yumurta, ceviz, fındık, fıstık, çilek, kakao, kivi, portakal gibi yiyecekler en çok pişik yapan besinler olarak tanımlanabilir. Bu besinleri özellikle katı gıdaya geçiş sürecinde az miktarda kullanılması önerilir. Alerji yapabilecek besinleri tek başına bebeğinize vererek pişik oluşumunu gözlemleyebilirsiniz. Ek gıdaya geçiş sürecinde doktorunuzdan yardım alarak pişik oluşma riskini minimuma indirebilirsiniz.

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız altını her değiştirdiğinizde kalın bir katman halinde pişik kremi sürmelisiniz. Kullandığınız pişik kreminin kaliteli ürünler kullanılarak tasarlandığından emin olmak önemli bir detaydır. Pişik kremi seçerken kremin içeriğine dikkat etmelisiniz. Eğer doktor tavsiyesi değilse, kortizon içerikli kremlerden uzak durmalısınız. Vitaminler ve doğal kökenli içerikli pişik kremlerini kullanmanız bebeğiniz için sağlıklı bir secimdir. Bebeğinizi büyüme sürecinde mümkün olduğunca kimyasal içeriklerden uzak tutmalısınız. Kimyasal içerikli pişik kremleri bebeğinizin hassas cildinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kimyasaldan uzak, bitkisel içerikli ve vitamin bakımından zengin pişik kremlerine yönelmelisiniz. Kremin kolayca sürülebilir ve kolayca temizlenebilir yapıda olmasına da dikkat etmeniz önemlidir. Pişik önlenmediği takdirde bebek cildindeki yanlara delinmelere varabilecek ciddi cilt problemleri meydana getirebilir. Düzenli olarak uygulanan kaliteli pişik kremleri ile bebekler bezi bırakana kadar olası pişik oluşma risklerini engelleyebilirsiniz. Doğal kökenli içerikler içeren pişik kremlerinin her alt değişiminde kullanılması herhangi bir sıkıntıya yol açmaz.

En iyi Pişik Kremi

Pişik, önlenebilen ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Pişik problemi yaşayan bebekler, bez değişimleri sırasında aşırı derecede rahatsızlık hissi yaşar ve özellikle pişik olan bölgeler yıkandığında ağlar, huzursuz olurlar. Bebeğinizin pişik olmaması için düzenli olarak pişik kremi kullanmalısınız. Kullanabileceğiniz pişik kremlerinin sayısı ve çeşidi oldukça fazladır. Hangi kremi seçeceğiniz konusunda tedirginlik yaşayabilir, yanlış kremi seçerek bebeğinizin cildinde hasar oluşturabilirsiniz. Bu nedenle bebeğiniz için en iyi pişik kremini seçerken dikkatli olmalısınız. En iyi pişik kremi kimyasal içerikten uzak, bitkisel özlere sahip olan pişik kremidir. Mustela pişik kremi, bünyesindeki patentli doğal aktif bileşenlerin eşsiz kombinasyonu ile bebeğinizde pişik oluşumunun önüne geçer. Patentli doğal aktif bileşenlere sahip Mustela pişik kremi, düzenli olarak uyguladığında bebek cildini besler ve pişik oluşumunu engeller. %98 doğal içeriğe sahip olan Mustela pişik kremi sayesinde bebeğinizi kimyasal maddelerden uzak tutarak cilt sağlığını koruyabilir ve pişiksiz günler geçirebilirsiniz!

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet