İçeriği Atla

Temel yıkama alışkanlıkları

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Temel yıkama alışkanlıkları

Gün boyunca bebeğinizin yüzünde gözle görülmeyen kalıntılar birikir ve henüz gelişmemiş olan cilt bariyerine zarar verebilir. Bebeğinizin cildini hassas ciltler için özel üretilmiş bir ürünle her gün temizlemelisiniz. Bebeğinizin bu işleme alışmasını sağlamak için bu süreci bir ritüel haline getirin ve mümkünse her gün aynı saatte gerçekleştirin.

Başlamadan önce, daima ellerinizi yıkamayı ve yalnızca bebeğinizin hassas cildi için özel üretilmiş ürünleri kullanmayı bir alışkanlık haline getirin. Bir parça pamuğu ya da steril gazlı bezi serumfizyolojik ile ıslatın ve bebeğinizin gözlerini dış köşesinden iç köşesine doğru nazikçe silerek temizleyin. Diğer gözü temizlemek için başka bir pamuk kullanın. Bir parça pamuğu parmaklarınızın arasında yuvarlayarak küçük bir silindir haline getirin ve bebeğinizin kulaklarının yalnızca dış kısmını temizleyerek kirin kulaklarını tıkamasını önleyin. Bebeğinizin kulaklarını tahriş edebileceğinden ve hatta kulaklarına zarar verebileceğinden kulak çubuğu kullanmaktan kaçının. Yetişkinler için üretilen kulak çubuklarından bir tane alıp serum fizyolojikle ıslatın, burun içini ıslatmak için bebeğinizin burnunun içine nazikçe sokun, ardından mukusu temizlemek için çubuğun kuru tarafını kullanın.

Gün içinde bebeğinizin yüzünü gerektiği kadar sık yıkayın. Genellikle kir biriken kulak arkalarını da yıkamayı unutmayın. Durulama gerektirmeyen temizleme suyu kullanabilir veya losyonla nemlendirilmiş bir parça pamuk kullanıp ardından bebeğinizin yüzünü durulayabilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını ilk kez kesmek için en az bir ay bekleyin. O zamana kadar bebeğinizin tırnakları çok narin ve kırılgan olacaktır. Bir ayın ardından tırnaklarını yuvarlak uçlu bir tırnak makasıyla düzenli olarak kısa kesin. Bunun için bebeğinizin sakin olduğu bir zamanı seçin, bebeğinizin ayağını veya elini sıkıca tutun ve usulca konuşarak işlem boyunca sakin kalmasını sağlayın. Tırnak uçlarında enfeksiyon oluşmasını önlemek için tırnaklarını çok derinden kesmemeye özen gösterin!

Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde poposunu, özellikle de ıslaklığın tahrişe neden olabileceği kıvrımları dikkatle temizleyin. Bebekler için üretilen ıslak mendiller, temizleme losyonu veya durulama gerektirmeyen temizleme suyu kullanabilirsiniz. Yeni bezi bağlamadan önce bebeğinizin cildini nazikçe kurulayın ve sık kullanıma uygun pişik önleyici bir kremi ince bir tabaka halinde sürün.

Bebeğinizin göbek kordonuna doğumdan sonra bir hafta ila on gün içinde kendiliğinden düşene kadar özen göstermeniz gerekir. Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için göbek kordonunu her gün antiseptikle ıslatılmış bir gazlı bezle dezenfekte edin. Ardından temiz bir bezle dikkatlice kurulayın. Yürüyüş sırasında, bir şeyler atıştırırken veya arabada bebeğinizin elini temizlemek için yanınızda daima bebekler için üretilen ıslak mendillerden bulundurun. Bebeğinizin güzel kokması için kıyafetlerine ve vücuduna birkaç damla alkolsüz bebek kokusu sıkabilirsiniz. Bu, bebeğinizin koku duyusunu da harekete geçirecektir.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet