İçeriği Atla

Temizliğe ve kuruluğa doğru

Son Güncelleme 11, Mayıs, 2023

Temizliğe ve kuruluğa doğru

Çocuklar ortalama olarak iki buçuk yaşında gündüzleri, üç yaşında ise geceleri temiz ve kuru kalmayı başarırlar. Bununla birlikte bir çocuktan diğerine ciddi farklılıklar gözlenebilir ve çocuğunuzun kendi hızında gelişmesine izin vermeniz gerekir. Ama doğru zamanın geldiğini nasıl anlayacaksınız? Çok basit, çocuğunuzu gözlemleyerek!

Bir çok belirgin işaret vardır. Çocuğunuz 18 aylık, 2 yaşında veya daha büyük olsa da lazımlık kullanmasını teklif etmek için doğru zaman, bezini çıkarmak istediğini size gösterdiği zamandır. Bezini çıkarmaya çalışacak, değiştirdiğinizde ağlayacak veya dolu olduğunda şikâyet edecektir. Ayrıca yüz ifadelerine dikkat edin. Artık altına yapmamaya hazır olan çocuklar, genellikle tuvalet ihtiyaçlarını gidermeden önce bunu bir şekilde belli ederler (bir jest, duruş veya kelimeyle). Tam burada siz devreye giriyor ve onu hızla lazımlığına oturtuyorsunuz. Çocuğunuz lazımlığına oturmaktan memnunsa ve bu “kesinse”, doğru yoldasınız demektir! Öte yandan, eğer lazımlığı gördüğünde ağlıyorsa veya düzenli olarak lazımlıkta hiçbir şey yapmadan oturuyorsa, henüz çok erken demektir. Birkaç hafta içinde tekrar deneyebilirsiniz.

Ne çok erken ne çok geç bezi bıraktırın. Çocuğunuz çok küçükken altına yapmamasını beklemek tamamen anlamsızdır; dışkılama kaslarını kontrol edebilene kadar tuvaletini tutması mümkün değildir. Öte yandan, kazalar gerçekleşiyor olsa bile çocuğunuz bezini çıkarmanızı istediyse ve sırf kendi rahatlığınız için çocuğunuza bez bağlamaya devam etmeyin. Büyüme ısrarının önüne geçerseniz, çocuğunuzun gerileme ve bez giyen bebek rolünden keyif alma riski vardır. Böyle bir durumda temiz ve kuru olmaya giden yol çok daha zorlu olacaktır.

Kademeli bir öğrenme süreci söz konusudur. Bazı çocuklar bir gecede temiz ve kuru kalmaya başlasa da pek çoğu bunu kademeli olarak öğrenir. Çocuğunuz bezini çıkardığında bir kaza gerçekleşirse nazik ve olumlu davranın. Öfkelenmemeniz ve onu üzebilecek herhangi bir baskı uygulamamanız gerekiyor. Yaz, bebek bezini geride bırakmak için ideal bir zamandır. Çocuğunuz çıplak veya üzerinde az kıyafetle dolaşabilir, bu da küçük kazaları temizlemeyi kolaylaştırır.

Gündüz temiz ve kuru, peki ya akşam? Genellikle çocuklar gündüzleri temiz ve kuru kalmayı başardıktan birkaç ay sonra geceleri de temiz ve kuru kalabilir. Çocuğunuz uyanıkken kaza yaşamamaya başladığında, onu bez bağlamadan uyutabilirsiniz. Muhtemelen sabaha kadar dayanabilecektir. Gece hakkında fikir sahibi olmak için sabahları çocuğunuzun bezine bakın. Sık sık kuru oluyorsa, bezi gece de çıkarmanın zamanı gelmiş demektir. Ancak çocuğunuzun bir süre daha geceleri korunmaya ihtiyaç duyabileceğini ve bunun bir sorun olmadığını unutmayın. Yatak ıslatmak ancak beş yaşından sonra idrar kaçırma olarak kabul edilir. Beş yaşından sonra bir pediatriste danışmalısınız.

“Okula başlama” eşiğinde ya çocuğunuz okula başlarken hâlâ altına yapıyorsa? Sabırlı olun. Küçük sınıf arkadaşlarının örnek olması ve gruba uyum sağlama isteği sıklıkla muhteşem etkiler yaratır ve pek çok çocuk okula başladığında altına da yapmamaya başlar. Ayrıca okulun ilk haftalarında birkaç kaza yaşanması son derece normaldir. Öğretmen muhtemelen çocuğunuzun çantasına her ihtimale karşı bir takım yedek kıyafet koymanızı isteyecektir. Ne olursa olsun çocuğunuzu azarlamamaya çalışın çünkü bu sadece durumu daha da karmaşık bir hale getirecektir. Hoşgörülü olmak, çocuğunuza güvenmek ve onu cesaretlendirmek, çocuğunuzun mutlu bir şekilde büyümesine yardımcı olmak için en iyi yoldur.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet