İçeriği Atla

Ailecek ilk tatil

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

Ailecek ilk tatil

Yeni doğmuş bebeğinizle başarılı bir tatil geçirmek için gideceğiniz yeri belirlemekten bavulunuzu hazırlamaya kadar her konuda ipuçlarımızı okuyun! Bir bebeğiniz olduğunda tatil için sıcaklığın 30 derecenin üzerinde olduğu yerlerden ve gitmek için özel aşıların gerektiği veya hijyen koşullarının çok da iyi olmadığı ülkelerden uzak durmak iyi bir fikir olabilir. Antalya'ya, Mersin'e ve Uludağ'da doğa yürüyüşü yapmaya gitmek için birkaç yıl daha bekleyin.

Dağa çıkabilirsiniz ama 1500 metreden yukarı çıkmayın. Daha yukarı çıkarsanız bebeğinizin kulak zarları düşük basınçla başa çıkmakta güçlük çekecektir. Sahile de gidebilirsiniz, ancak UV ışınlarına karşı dikkatli olun. Bebeğinizin güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmasına kesinlikle izin vermemelisiniz! Aslında kırlara gitmek bebeğiniz için idealdir çünkü kırlar sakindir, ılıman bir iklime sahiptir ve çokça gölge alan bulunur; yani, ailenizle huzurlu bir tatilin tadını çıkarmanız için ihtiyacınız olan her şey vardır.

Arabayla, trenle ya da uçakla! Birkaç önlem aldığınız sürece bebeğinizle istediğiniz ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Arabayla gidiyorsanız bebeğiniz, yürürlükte olan standartlara uyan ve yaşına uygun bir araba koltuğunda seyahat etmeli. Koltuk eğimli olmalı ve ilk birkaç ay boyunca bebeğiniz arabanın arka tarafına doğru bakacak şekilde oturmalı. Yola çıkarken bebeğiniz uyuyor olsa bile sabitlenmemiş bir koltukta yolculuk yapmasına asla izin vermeyin! Yolculuk boyunca bebek bezi, ıslak mendil, yedek kıyafet, bebeğinizi emzirmiyorsanız biberon ve bebeğiniz 9 aylıktan büyükse bisküvi gibi temel ihtiyaçları kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun. Her 2 saatte bir sürücüye bir mola imkânı vermek ve bebeğinizi eğlendirebilmek için durmayı unutmayın! Bebeğiniz bir aylık olduğunda uçakla da seyahat edebilirsiniz; ancak kalkış ve iniş sırasında bebeğinizi emzirmeyi ya da biberon vermeyi unutmayın, aksi takdirde kulakları ağrıyabilir.

Havayı kurutabileceği veya fazlasıyla soğutabileceği için klimaya da dikkat edin. Bebeğinizin üstünü örtün ve yeterince sıvı almasını sağlayın. Yanına almanız gereken temel malzemeleri unutmayın. Bir bebekle tatile çıkmak genellikle taşınmaya benzer. Gittiğiniz yerde gerektiğinde birkaç kez çamaşır yıkayabileceğinizden emin olun. Böylece çocuğunuzun tüm kıyafetlerini yanınıza almanız gerekmez. Gereksiz eşyaları evde bırakın ve yükünüzün ağır olmaması için seçimlerinizi doğru yapın. Örneğin, mümkünse yanınıza bebek arabası yerine bebeğinizin taşıma şalını veya kangurusunu alın. Bebeğinizi yıkamak için bir şişme küvet alın. Onu bir pusette veya portatif yatakta yatırın.

Banyo malzemelerine gelince, her zaman kullandığınız hijyen ve temizlik ürünlerini yanınıza alın ancak daha küçük paketlerde olmalarına özen gösterin. Islak mendilleri de unutmayın; yolculuk sırasında oldukça kullanışlı olacaktır. Yaz aylarında yanınıza çok yüksek koruma sağlayan ve bebekler için özel olarak üretilmiş olan bir güneş kremi, pamuklu güneş şapkası ve bir güneş gözlüğü almayı unutmayın.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet