İçeriği Atla

İyi bir bakıcı seçmek için 7 ipucu

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

İyi bir bakıcı seçmek için 7 ipucu

İş bebeğinize bakacak birini bulmaya geldiğinde özel bakıcılar ciddi avantajlar sağlar. Çocuğunuzla sürekli ilgilenebilirler ve alışık oldukları ortamda aynı rutini sürdürmesini sağlarlar. Ayrıca çocuğunuzu işten eve dönerken almanız gerekmez. Ancak tabii ki bir de mükemmel adayı bulmak var!

Bakıcı arayışınızın zorlu bir mücadeleye dönüşmemesi için tavsiyelerimize göz atın.

1. İlk görüşmeyi telefonda yapın.

Zaman kazanmak için telefonda adaylar arasında bir ön eleme yapın. Böylece evi size çok uzak olanları, çalışma saatleri veya tatil günleri uygun olmayanları, karşılayabileceğinizden daha yüksek bir maaş talep edenleri ya da içinize sinmeyenleri eleyebilirsiniz. Yüz yüze görüşmek için en az üç kişi belirleyin ki karşılaştırma yapabilesiniz.

2. Görüşmelere önceden hazırlanın.

Seçtiğiniz bakıcılarla görüşmeden önce bir soru listesi hazırlayın. Ele alacağınız pratik konuların (saatler, tatiller, ücret,...) yanı sıra çocuk yetiştirmeyle ilgili sizin için önemli olan konuları da not alın. Bebeğiniz ağladığında veya çocuğunuz daha büyükse söylenenleri yapmadığında ya da yemek konusunda seçici olduğunda bakıcı ne yapacak? Çocuğunuzun doğal uyku düzenine mi uyacak yoksa kendi düzenini mi uygulayacak? Ayrıca baştan netleştirilmezse ileride ciddi sorunlara yol açabilecek olan konuları göz önüne alın; örneğin, aday sigara içiyor mu? Çocuğunuzu arabayla bir yere götürmek için ehliyeti ve deneyimi var mı? Beklenmedik bir toplantınız olduğunda geç saatlere kadar kalabilecek mi? Çocuğunuza yemek hazırlayacak mı yoksa yemek hazırlayıp bırakmanız gerekecek mi? Sizin için önemli olan noktaları önceden düşünmek için zaman ayırın!

3. Referanslarını sorun.

Çocuklara kendi evlerinde bakan bakıcılar, Anne-Çocuk Sağlığı Servisleri tarafından onaylanmış olmalıdır. Bu, özel bakıcılar için mümkün olmayan bir güvenilirlik garantisi sunar. Özel bakıcı olarak işe alınmak için gerekli olan hiçbir nitelik yoktur. Sonuç olarak, adaylara eğitimleri ve profesyonel deneyimleri ile ilgili soruların yanı sıra, hatta hepsinden önce, geçmişte çalıştıkları ailelerin iletişim bilgilerini sormalısınız. Adaylar hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için kısa bir telefon görüşmesi yeterli olacaktır.

4. Bakıcının yapabileceklerini açıkça tartışın.

Bebeğiniz uyanıkken bakıcınız tamamen onunla ilgilenmekle meşgul olacaktır. Ama ya küçük bebeklerde uzun sürebilen öğle uykuları sırasında? Bazı bakıcılar ütü, yemek yapma, bulaşık, evi toplama gibi küçük ev işleri yapmayı kabul eder. Bazıları ise çocuk uyurken saatlik ücretlerinin yalnızca 2/3’üne çalışır (Bu süre genellikle “sorumlu mevcudiyet” saatleri olarak bilinir). İki tarafın da herhangi bir memnuniyetsizlik yaşamaması için bu konuyu kontrat başlamadan önce görüşün!

5. Günlük rutin hakkında konuşun.

Hafta boyunca bebeğiniz, uyanıkken bakıcısıyla en az sizinle geçirdiği zaman kadar belki de sizinle geçirdiğinden daha fazla zaman geçirecektir. Bu nedenle bakıcının çocuğunuz uyanıkken onunla yapmayı planladıkları kritik öneme sahiptir! Ona çocuğunuzla geçireceği sıradan bir günü nasıl hayal ettiğini, çocuğunuza hangi etkinlikleri sunacağını, onu ne zaman dışarı çıkaracağını ve nereye götüreceğini, diğer çocuklarla görüşebileceği yerlere götürüp götürmeyeceğini ve bunun gibi başka sorular sorun.

6. Adaylarla çocuğunuz yanınızdayken görüşün.

Bakıcı, çocuğunuza doğrudan hitap ediyor mu yoksa yalnızca sizinle mi konuşuyor? Çocuğunuzun yanında rahat görünüyor mu? Sıcak ve sevecen davranıyor mu? Çocuğunuz onu seviyor mu yoksa bakıcıyla gitmeyi ret mi ediyor? Her zaman güvenebileceğiniz bazı belirtiler vardır!

7. Evrakları unutmayın.

Bir sorunla karşılaştığınızda önemli olabilecek bir detaydır. Bakıcının kimlik fotokopisini veya başka bir ülkeden geliyorsa oturma izninin fotokopisini ve mesleki sorumluluk sigortası belgesini istemeyi unutmayın. Bakıcının çocuğunuzu arabayla bir yere götürmesine onay veriyorsanız,ehliyet fotokopisini ve kasko poliçesinin buna izin verip vermediğini de kontrol edin.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet