İçeriği Atla

Kalıplara karşı çıkın

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

Kalıplara karşı çıkın

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Bebeğime topikal dermokortikoid uygulamaktan kaçınıyorum. Çünkü kortizon içeriyorlar ve topikal steroidlerin kullanımı hakkında tartışmalar var. Ancak bunun kesin bir sebebi yok. Bilmeniz gereken bu ilaçların ağızdan alınan kortikoidler gibi yan etkileri olmadığıdır. Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde kızarıklıklar üzerine günde bir kez lokal olarak uygulanan topikal kortikoidler bebekler, çocuklar ve ergenler için güvenlidir (bkz. Atopiye eğilimli ciltler). Bu ilaçlar enflamasyonların hızlı bir şekilde tedavi edilmesinde özellikle etkilidir. Emolyent cilt bakım ürünlerinin yanında tedavi amaçlı topikal steroid kullanırken kızarıklık ve kaşınma hissinin geçirilmesi için doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Steroidler bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırırken yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Atopiye eğilimli cilt bebeğime verdiğim sütün bir sonucu olabilir mi?

Her türlü şüphenizi doktorunuzla paylaşmaktan çekinmeyin. Doktorunuz gerekli testleri yaptıktan sonra bebeğinizin muhtemel bir gıda alerjisi olup olmadığını belirleyecek ve yemekten veya içmekten kaçınılması gereken besinleri söyleyecektir. Yaygın inancın aksine, inek sütü, özellikle de içerdiği protein nedeniyle rahatsızlığın nedeni olmayabilir. Günümüzde bilinen en iyi atopik dermatit tedavisi günlük olarak kullanılan emolyent bakım ürünleri ile rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde bölgesel kızarıklıklara uygulamak için doktorunuz tarafından reçete edilen topikal steroidlerin kullanılmasıdır (bkz. Ortaya çıkmasını nasıl önleyebilirsiniz?).

Çocuğumun atopiye eğilimli cildi astıma dönüşecek.

Bu yanlış bilginin nedeni astımın, atopiye eğilimli ciltlerin geçmeye başladığı iki yaş civarında ortaya çıkmasıdır. Ancak ikisi arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Eğer bebeğinizin cildi atopiye eğilimli ise bunun nedeni atopik hassasiyettir. Bu, bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı aşırı tepki gösterdiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda egzamaya ek muhtemel belirtiler olan konjonktivit, saman nezlesi ve astıma da neden olabilir. Hassasiyetine bağlı olarak çocuğunuzda aralarında doğrudan bir ilişki olmaksızın bu belirtilerden bir ya da birkaçı görülebilir.

Cildi atopiye eğilimli ise çocuğumu denize veya yüzme havuzuna götüremem.

Tam aksi. Daha az terlettiği ve kaşınma riskini en aza indirdiği için yüzme ideal bir etkinliktir. Çocuğunuza tamamıyla rahatlatıcı bir deneyim sunmak için bebek ve çocuklara özel ürünler kullanmak gibi birkaç tedbir alabilirsiniz. Çocuğunuz güneşe çıktığında Stelatopia emolyent balsam veya atopiye eğilimli ciltlere uygun, parfümsüz, yüksek faktörlü ve yüksek koruma sağlayan bir güneş koruyucu ürün kullanabilirsiniz. Çocuğunuz dalgaların keyfini dilediğince çıkarabilir (bkz. Atopiye eğilimli ciltler ve tatiller).

Rahatsızlığı alevlendiğinde çocuğumu okul veya kreşe götürmekten kaçınıyorum.

Böyle yapmanız için hiçbir neden yok. Atopiye eğilimli cilt bulaşıcı olmadığı için çocuğunuzun evde kalmasına gerek yok. Sadece çocuğunuzla ilgilenen çalışanları bu konuda bilgilendirmelisiniz (bkz. Kreşle nasıl konuşabilirsiniz?). Bu sayede çocuğunuza özel ilgi gösterebilir ve neden huzursuz olduğunu anlayabilirler. Yine de dilerseniz hiçbir şey sizi gün boyu evde çocuğunuzla zaman geçirip onu sevginizle sarmalamaktan alıkoyamaz.

Kızarıklık, kaşıntı, cilt hassasiyeti, atopiye eğilimli cilt... Bunlar evcil hayvan bakamayacağınız anlamına mı geliyor?

Neden olmasın? Çocuğunuzun bağışıklık sistemini harekete geçirmemek için elbette her türlü alerjenden kaçınmalısınız. Hayvan tüyleri de bu alerjenler arasındadır. Bununla birlikte, alerjik reaksiyon kaçınılmaz bir sonuç değildir. Çocuğunuz doğmadan önce edindiğiniz bir kediniz, köpeğiniz veya kuşunuz varsa erken yaşta bu hayvanlarla temas etmesi bebeğinizin bağışıklığını güçlendirebilir. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza danışarak gerekli testleri yaptırmaktır. Ancak bebeğinizin alerjisi varsa evcil hayvanlarınızı yatak odasına veya koltukların üzerine almamak gibi çeşitli tedbirler almanız gerekecektir (bkz. Evde uygulayabileceğiniz tavsiyeler). Eğer evcil hayvanınız yoksa ve çocuğunuz bir tane edinmek istiyorsa bir akvaryum tercih edebilirsiniz.

Atopiye eğilimli ciltler tamamıyla stresle alakalıdır.

Atopiye eğilimli ciltler sıklıkla kalıtsal özellik gösteren alerjik bir belirtidir. Bununla birlikte stres de ne zaman başlayacağı bilinmeyen alevlenmeler, kaşıntı, yorgunluk ve daha fazlası neden olabilir. Bu durum, sadece çocuğunuzu değil, ebeveyni olan sizleri ve akrabalarınızı da etkileyerek, çaresiz bir durumla karşı karşıya kaldığınızı düşünmenize neden olabilir. Bu stres, atopiye eğilimli ciltleri alevlendiren bir unsur da olabilir. Bebeğinizi kucaklamak ve çocuğunuza atopiye eğilimli cildin ne olduğunu anlatmak durumu kolaylaştırabilir.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet