İçeriği Atla

Malzemeler, Kumaşlar... Neler Doğru Neler Yanlış

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

Malzemeler, Kumaşlar... Neler Doğru Neler Yanlış

HAMİLELİK SIRASINDA İDEAL OLAN KIYAFETLER

Elastan içeren kumaşların birçok avantajı vardır. Sürekli değişen vücudunuza uyum sağlar. Yumuşak dokuda ve rahattır. Nasıl kullanılacağı söz konusu olduğunda, makinede yıkanabilir, hızlı kuru ve ütü gerektirmez. Ancak, elastikiyetlerinin sınırı vardır! Eğer çok gerdirilmiş ise, kıyafetler elastan içerse bile çok dar olacaktır. Rahatsız olmalarının yanı sıra, çok dar olan pantolonlar sağlıklı kan dolaşımını da zayıflatır. Bu yüzden “gerçek” hamile kıyafetlerine yatırım yapmak önemlidir.

- Soğuk algınlığını önlemek için sıcak tutan kıyafetler giymelisiniz. YANLIŞ!

Elbette ki, hamilelik hasta olmamanız gereken bir dönemdir! Fakat aynı zamanda vücut sıcaklığında sık sık değişimlerin yaşandığı ve ateş basmalarının da görüldüğü bir dönemdir. Bu nedenle, gün boyunca büyük bir kazak giymek yerine, soğan mantığını kullanın. Kolsuz yelek, ince bir kazak, ceket, vs. üst üste giyin.

- Bazı "kuru" kumaşlar çatlak oluşumunu arttırabilir. YANLIŞ!

Çatlaklar, kilo alımı ve hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelik sırasında ortaya çıkan, cildin destek bağ doku liflerindeki küçük yırtılmalardır. Kişinin cilt kalitesine de bağlıdır fakat asla giydiğiniz kıyafetlerden etkilenmez. Özellikle hamilelik sırasında kullanılmak üzere tasarlanmış koruyucu bir tedavi uygulamak çatlak oluşumu riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

- Organik kumaşlar cildiniz için iyidir. DOĞRU!

Genel olarak, yumuşak ve doğal malzemelere yani keten, ipek, pamuk, yün gibi kumaşlara yönelmek gerekir. Aşırı hassas ciltler için organik pamuk gibi hipoalerjenik kumaşlar en azından cildinizle doğrudan temas eden kıyafetler, özellikle de üst kıyafetler için tavsiye edilir. Diğer kıyafetler için, özelikle bir parça elastan içeren karışık kumaşla daha rahat ve kullanımı daha kolaydır.

- Sentetik malzemeler terlemeyi arttırır. DOĞRU!

Emin olun ki, hamilelik aşırı terleme demek değildir, fakat vücutta terlemeyi tetikleyecek sıcaklık değişiklikleri yaşandığı da doğrudur. Bundan kaçınmak için, etiketlere bakın. Teri tutan naylon veya akrilik gibi sentetik malzemelerden uzak durun ve doğal kumaşlara yönelin.

- Destekleyici çoraplar zorunludur. YANLIŞ!

Bacakları ağırlaşan ve ağrıyan kadınları rahatlatmak için tavsiye edilir. Diğerleri için, destekleyici çorap giyme alışkanlığı uçak seyahati sırasında edinilebilir, fakat her gün bu çorapları giymeye gerek yoktur. Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza danışın. Bir diğer ipucu ise, hamilelik sırasında kullanıma uygun olan hafif bir bacak jeli de kullanabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet