İçeriği Atla

Malzemeler, Kumaşlar... Neler Doğru Neler Yanlış

Son Güncelleme 18, Mayıs, 2023

Malzemeler, Kumaşlar... Neler Doğru Neler Yanlış

HAMİLELİK SIRASINDA İDEAL OLAN KIYAFETLER

Elastan içeren kumaşların birçok avantajı vardır. Sürekli değişen vücudunuza uyum sağlar. Yumuşak dokuda ve rahattır. Nasıl kullanılacağı söz konusu olduğunda, makinede yıkanabilir, hızlı kuru ve ütü gerektirmez. Ancak, elastikiyetlerinin sınırı vardır! Eğer çok gerdirilmiş ise, kıyafetler elastan içerse bile çok dar olacaktır. Rahatsız olmalarının yanı sıra, çok dar olan pantolonlar sağlıklı kan dolaşımını da zayıflatır. Bu yüzden “gerçek” hamile kıyafetlerine yatırım yapmak önemlidir.

- Soğuk algınlığını önlemek için sıcak tutan kıyafetler giymelisiniz. YANLIŞ!

Elbette ki, hamilelik hasta olmamanız gereken bir dönemdir! Fakat aynı zamanda vücut sıcaklığında sık sık değişimlerin yaşandığı ve ateş basmalarının da görüldüğü bir dönemdir. Bu nedenle, gün boyunca büyük bir kazak giymek yerine, soğan mantığını kullanın. Kolsuz yelek, ince bir kazak, ceket, vs. üst üste giyin.

- Bazı "kuru" kumaşlar çatlak oluşumunu arttırabilir. YANLIŞ!

Çatlaklar, kilo alımı ve hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelik sırasında ortaya çıkan, cildin destek bağ doku liflerindeki küçük yırtılmalardır. Kişinin cilt kalitesine de bağlıdır fakat asla giydiğiniz kıyafetlerden etkilenmez. Özellikle hamilelik sırasında kullanılmak üzere tasarlanmış koruyucu bir tedavi uygulamak çatlak oluşumu riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

- Organik kumaşlar cildiniz için iyidir. DOĞRU!

Genel olarak, yumuşak ve doğal malzemelere yani keten, ipek, pamuk, yün gibi kumaşlara yönelmek gerekir. Aşırı hassas ciltler için organik pamuk gibi hipoalerjenik kumaşlar en azından cildinizle doğrudan temas eden kıyafetler, özellikle de üst kıyafetler için tavsiye edilir. Diğer kıyafetler için, özelikle bir parça elastan içeren karışık kumaşla daha rahat ve kullanımı daha kolaydır.

- Sentetik malzemeler terlemeyi arttırır. DOĞRU!

Emin olun ki, hamilelik aşırı terleme demek değildir, fakat vücutta terlemeyi tetikleyecek sıcaklık değişiklikleri yaşandığı da doğrudur. Bundan kaçınmak için, etiketlere bakın. Teri tutan naylon veya akrilik gibi sentetik malzemelerden uzak durun ve doğal kumaşlara yönelin.

- Destekleyici çoraplar zorunludur. YANLIŞ!

Bacakları ağırlaşan ve ağrıyan kadınları rahatlatmak için tavsiye edilir. Diğerleri için, destekleyici çorap giyme alışkanlığı uçak seyahati sırasında edinilebilir, fakat her gün bu çorapları giymeye gerek yoktur. Herhangi bir şüpheniz varsa, doktorunuza danışın. Bir diğer ipucu ise, hamilelik sırasında kullanıma uygun olan hafif bir bacak jeli de kullanabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet