İçeriği Atla

Anne Sütü Faydaları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Anne Sütü Faydaları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebeğin sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimi için oldukça önemlidir. Emzirme, anne ve bebek arasındaki sevgi bağının oluşması ve bebeğin kendini güvende hissetmesi için önemli rol oynar. Anne sütü, bebeklerin gereksinim duyduğu protein, yağ, karbonhidrat gibi makro besinler ile vitamin ve mineraller gibi bileşenleri içerisinde barındıran en doğal besin kaynağıdır. İçeriğindeki antikorlar, bebeğin çeşitli virüs ve bakterilere karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Bebekler için sindirimi en kolay besin olmasından dolayı ishale ya da kabızlığa yol açan mikroorganizmaların oluşumunu minimuma indirir. Anne için de oldukça faydalı olan emzirme; rahmin kısa sürede yenilenmesi, doğum kilolarının sağlıklı bir şekilde verilmesi, doğum sonrasında yaşanabilecek kanamaların azalmasını sağlar. Ayrıca annenin meme ve rahim kanserine yakalanma riskini de minimuma indirir. Tüm bunlarla birlikte emzirme, lohusalık döneminin daha rahat ve huzurlu geçmesine yardımcı olur. Lohusalık döneminde ve sonrasında emzirmeden kaynaklı göğüs uçlarında yaralar oluşabilir. Kumaşla temas etmesi durumunda rahatsızlık ve acı hissi yaratan bu yaralar için pek çok anne göğüs ucu kremi kullanır. Bu tür kremler, bebeğiniz için güvenli olup cildinizi nemlendirmeye ve yaraların oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütü nasıl arttırılır sorusu, her annenin aklını kurcalayan önemli bir konudur. Anne sütünün artması için öncelikli olarak yapılması gereken bebeğin sık sık emzirilmesidir. Uzmanlar kendilerine anne sütü neden azalır ya da anne sütü neden kesilir gibi sorular yönelten annelere, bu sorunun en önemli kaynağının stres olduğunu ve bebeklerine süt vermeye devam etmelerini tavsiye eder. Bebeğinizi sık sık emzirdiğiniz halde sütünüzün artmadığını düşünüyorsanız, anne sütü sağma yöntemini deneyebilirsiniz. Peki, anne sütü nasıl sağılır? Anne sütü sağma makinesi, bebeğin emme ritmine benzer bir ritm uygulayarak memeye sinyaller gönderir ve sütün gelmesini sağlar. Süt sağma, sütünüzün artmasına yardımcı olmakla birlikte çalışan bir anneyseniz bebeğiniz ve sizin için kolaylık sağlar. Anne sütünü arttırmanın bir diğer yolu ise sağlıklı beslenmekten geçer. Doktorlar anne sütünü arttırmak için besleyici ve sağlıklı gıdaların gün içerisinde sık öğünlerle tüketilmesi gerektiğini belirtir.

Anne Sütü Yapan Besinler Nelerdir?

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin anne sütünün hem miktarını arttırdığı hem de daha kaliteli ve besleyici olmasını sağladığı su götürmez bir gerçektir. Öncelikle anne sütü ne zaman gelir ve anne sütü nasıl gelir sorularını cevaplayalım. Anne sütü doğumdan hemen sonra annenin memesinden kolostrum denilen sarı renkli ve daha yoğun kıvamlı ağız sütü sıvısının gelmesiyle başlar. Bu sıvının bebek tarafından içilmesi önemlidir çünkü besin değeri bakımından oldukça yoğun bir süttür. Kolostrum sıvısı bebeğin bağışıklığını güçlendiren ilk adımdır. Peki, ağız sütünden sonraki emzirme dönemi için anne sütü yapan yiyecekler nelerdir? Anne sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesi ve devamlılığı için ilk olarak bol bol su içilmelidir. Annenin vücuduna yeterli miktarda sıvı alması doğum sonrası ve lohusalık için çok önemlidir. Suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suyu, çorba ve ayran gibi sıvılar da anne sütünü destekler. Çay ve kahve gibi kafein içeren sıvıları en az miktarda tüketmeye gayret göstermek gereklidir. Anne sütü artıran yiyeceklerin başında et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri ile kurubaklagil gibi protein oranı yüksek besinler gelir. Yulaf da anne sütü artıran besinler arasındadır. Yulaf tüketmek, sütün meme kanallarında ilerlemesini sağlayan oksitosin hormonu salınımı artırır ve aynı zamanda iyi bir demir kaynağı olduğu için emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilir. Emzirme döneminde düzenli beslenmek ve anne sütü arttırıcı besinler tüketmek oldukça önemlidir.

Anne Sütünü Artıran Çaylar Nelerdir?

Anne sütü artıran çaylar arasında en çok tavsiye edilen rezene çayıdır. Anne sütü yapması ve arttırmasının yanı sıra anne ve bebeğin gaz şikâyetlerine de olumlu etki yapar. Isırgan otu çayı da aynı rezene gibi anne sütünün hem daha fazla hem de daha yoğun hale gelmesini sağlar. Isırgan otu çayının fazla miktarda demir içerdiği için kansızlığa da iyi geldiği bilinir. Fakat bu çayların tüketiminden önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Tamamen doğal içerikli olmalarına rağmen annenin vücudunda alerjik reaksiyonlara ya da istenmeyen durumlara neden olabilir.

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne sütünün azalmasının ya da tamamen kesilmesinin pek çok sebebi olabilir. Fakat bunlardan en önemlileri annenin çok stresli olması ve uykusuz kalmasıdır. Çok sayıda anne, sütünün bebeği için az miktarda olduğundan endişe duyar ve bu duygu durum değişikliği hormonları dolayısıyla süt miktarını etkiler. Sütün azalmasına neden olan başka bir faktör ise bebeğin sık emzirilmemesidir. Emzirme süresi çok uzadığı zaman meme, süt üretimi konusunda yavaşladığı için süt miktarı da azalır. Uzmanlar, bebeklerin bir gün içerisinde en az sekiz ile on iki kere arasında emzirilmesini tavsiye etmektedir. Bebeğin emme sırasında doğru konumlandırılmamasına ve emme reflekslerini gerçekleştirememesi de sütün azalmasına neden olur. Bu tip durumlarda mutlaka hekiminize başvurmalısınız.

Anne Sütü Kalitesi Nasıl Artar?

Anne sütünün kalitesi annenin sağlıklı beslenmesiyle doğru orantılı olarak artar. Et, balık, ceviz, badem gibi protein bakımından besleyici yiyecekler tüketmek bebeğinize daha kaliteli bir süt vermenize yardımcı olur. Ayrıca vitamin ve mineral içeriği yüksek yeşil yapraklı sebzeler ile bulgur, yulaf gibi lif bakımından besleyici yiyecekler anne sütünün kalitesinin armasında önemli rol oynar. Bunlara ek olarak yumurta, bal, pekmez, tahin gibi gıdalar tüketilmesi de tavsiye edilir. Ayrıca annenin öğünlerini sık tüketmesi ve egzersiz yapması da anne sütü kalitesi için önemli bir etkendir. Peki, anne sütü alan bebek neden kilo almaz? Bazı anneler bebeklerine yeterli miktarda ve besin değerinde süt verdiklerini düşündükleri halde bebeklerinin yeteri kadar kilo almadığından endişelenebilir. Bu durum bebeğin hareketli oluşu, genetik yapısı ve daha pek çok farklı etmenden kaynaklanıyor olabilir. Bebekler doğumdan sonra bir miktar kilo kaybedebilirler ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde tekrar kilo almaya başlar. Fakat bu durum uzun süre devam ederse, ebeveynlerin mutlaka bir uzmana başvurması gerekir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Anne sütü sarılığı, sütün içindeki bazı maddelerin fazlalığı ya da sütün eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bir sarılık türüdür. Bebeğin öncelikle yüzü sonrasında vücudu sararmaya başlar. Genellikle iki hafta süren bu sarılık türü fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet