İçeriği Atla

Anne Sütü Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Anne Sütü Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Anne sütü saklama koşulları sağlandığında süt 24 saate kadar kullanılabiliyor. Sütü depolamak için süt pompalarından yararlanabilirsiniz. Anne sütü saklama süresi, saklama yöntemlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Oda sıcaklığında yani yaklaşık olarak 25 C civarında olan bir ortamda süt 6 saate kadar özelliğini koruyor. Fakat süreyi artırmak için saklama koşullarını değiştirebilirsiniz. Farklı zaman dilimleri içerisinde sağılan sütü aynı saklama kabına koyabilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Aynı kapta farklı zamanlarda sağılan sütlerin sıcaklıklarının birbirine yakın olması gerekiyor. Örneğin daha önce sağıp ve soğuttuğunuz süte yeni sağdığınız sütü eklememelisiz. Sütleri birbirine eklemeden önce ikisinin de soğuk olmasına dikkat etmelisiniz.

Süt dondurucuya girdikten sonra genleşeceği için saklama kaplarının ağzına kadar doldurulmaması gerekiyor. Ayrıca bebeklerin tek seferde 60 ml ile 120 ml arasında süt içtiği düşünülürse saklama kaplarını 60 ml civarında süt ile doldurmak pratiklik açısından rahatlık sağlıyor. Doğum kilosu düşük olan yenidoğan bebekte bu miktar 30 ml de olabiliyor. Süt sağıldıktan sonra sağılan anne sütü nasıl saklanır sorusu ortaya çıkıyor. Sütü dondurucuda ya da soğutucu kısmında saklayabilirsiniz. Hava akımından etkilenmeyen anne sütü saklama poşeti kullanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Anne Sütü Saklama Süresi Maksimum Kaç Gün Olmalıdır?

Buz paketlerinin bulunduğu serin bir kutuda 24 saate kadar sütün kullanım ömrünü artırabilirsiniz. Sütü dilerseniz derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz. Eksi 18 derece ve daha soğuk bir ortamda sakladığınızda 3 ay boyunca sütü kullanabilirsiniz. Aslında sütü saklama yönteminiz sütü ne kadar süre muhafaza etmek istediğinize bağlı olarak değişebiliyor. Anne sütünün maksimum saklama süresi 3 ay olmakla birlikte bu sütün eksi 18 derece dondurucu kısmında muhafaza edilmesi gerekiyor. 0 ile 4 derece arasında ise 3 güne kadar saklayabilirsiniz. Anne sütü saklama süreleri, sıcaklık derecelerine bağlı olarak değişiyor.

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Elle sağmak zor gelebilir, otomatik olarak çalışan cihazlar sütün sağılmasında büyük kolaylık sağlıyor. Anne sütü nasıl sağılır sorusu ise bu noktada devreye giriyor. Tercihiniz süt pompasından yana ise mutlaka ellerinizin temiz olması gerekiyor. Süt pompaları otomatik cihazlara nazaran ekonomik olduğu için tercih ediliyor. Süt pompası kullanımında ellerinizi temizledikten sonra kan dolaşımını artırmak adına meme ucuna yumuşak hareketler ile masaj yapmanız gerekiyor. Pompayı göğüs ucuna yaklaştırarak el cihazını sıkıp bırakma işlemi devam ettirmelisiniz. Süt pompasının vakum özelliği sütün, anne sütü saklama kabı içerisinde birikmesini sağlıyor.

Anne Sütü Sağma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Anne sütü sağma makineleri farklı özelliklerde olabiliyor. Manuel cihazların yanı sıra otomatik sağma makineleri de mevcut. Elektrikli pompalar ile aynı anda iki memeden süt sağılabildiği için zaman açısından kazanç elde edebilirsiniz. Elektrikli cihazlar daha çok pille çalışıyor. Meme, cihazın meme yastığına yerleştirilip çalıştırıldıktan sonra cihaz memeyi yavaş ritmlerle uyarmaya başlıyor. Vakum gücüne sahip olan cihaz bir süre sonra memeden gelen sütün anne sütü saklama poşetlerinde birikmesini sağlıyor. Tercih edilen sağma makinesi hangi özelliklere sahip olursa olsun sağma işlemi tamamlandıktan sonra mutlaka temizlenmeli. İşlem sonrasında göğüs ucu kremi kullanarak memenin yara olmasını engelleyebilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Donmuş Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

Anne sütü saklama talimatı doğrultusunda saklanan sütün çözdürülmesi işlemi de bazı aşamalar üzerinden yapılıyor. Dondurucu kısmında sakladığınız sütü direkt olarak oda sıcaklığına çıkarmak yerine dolabın soğutucu kısmına koymanız gerekiyor. Sütün soğutucu kısmında yavaş yavaş kendiliğinden çözülmesine dikkat etmelisiniz. Fakat sütü bu şekilde çözdürmek için zamanınız yoksa saklama poşetindeki sütü soğuk suyun altına tutarak çözdürebilirsiniz. Soğutucu kısmında olan sütü ise sıcak su dolu bir kabın içerisinde ısıtabilirsiniz.

Anne Sütü Nerede Saklanır?

Anne sütü ne kadar saklanır sorusu kadar nerede saklanır sorusu da cevap aranan sorular arasında yer alıyor. Anne sütü oda sıcaklığında saklanabileceği gibi buzdolaplarının soğutucu kısımlarında da saklanabilir. Sütün kullanım ömrü artırılmak istenirse dondurucu kısmı da sütü muhafaza etmek için kullanılabilir. Dondurucuda yer bakımından sıkıntı yaşamamak adına anne sütü saklama çantasını tercih edebilirsiniz.

Anne Sütü Saklamak Sütün Yararını Azaltıyor mu?

Özel olarak üretilen anne sütü saklama kapları, sütün özelliğini kaybetmeden saklanabilmesini sağlıyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan saklama koşullarını ve sıcaklık değerlerini dikkate almanız halinde saklanan sütte herhangi bir değer kaybı yaşanmıyor.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemi için özel bir değere sahip olan anne sütünü cam saklama kutularında depolayabilirsiniz. Anne sütü saklama termosu ya da özel poşetler de bir seçenek olabilir. Tercihinizi hangi üründen yana kullanırsanız kullanın saklama kaplarının temiz ve hijyenik olmasına özen göstermelisiniz.

Süt Saklama Poşeti Seçimi Nasıl Olmalı?

Süt saklama poşetinin seçimini, sütü saklamak istediğiniz koşullara göre belirleyebilirsiniz. Sütü, uzun süre saklayacaksanız poşet ya da çantaları tercih edebilirsiniz." Anne sütü saklama poşeti nasıl kullanılır?" sorusunun cevabı kolaydır: Poşetler, göğüs pompaları ile uyumlu bir biçimde üretildiğinden poşeti pompanın ucuna yerleştirmeniz yeterlidir. Poşetlerin içerisine tek seferde tüketilecek miktarda süt koymanız avantaj sağlar. Eğer sütü aynı gün kullanmayı planlıyorsanız poşet yerine cam saklama kutularını değerlendirebilirsiniz. Buzdolabınızda yer avantajı sağlamak açısından da yine poşetler pratik özelliklere sahiptir.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet