İçeriği Atla

Aşermek Nedir, Aşermek Ne Zaman Başlar?

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Aşermek Nedir, Aşermek Ne Zaman Başlar?

Aşermek Nedir, Aşermek Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, her kadın için çok özel anlar ve anılar dönemidir. Bu dönemde anne adayı bir yandan heyecanla bebeğinin gelmesini beklerken bir yandan da hamileliğin tatlı yorgunluklarıyla uğraşmak durumundadır. Bu dönemin zorluklarından biri aşermektir. Aşermek, kadınlar için bir yandan sıkıntılı, bir yandan da hoş bir deneyimdir. Bu konuda ailenizden ve eşinizden gelen destek sizi rahatlatabilir.

"Gebelik belirtileri" içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz!

Aşerme Nedir?

Aşermeyi en basit tabir ile bazı yiyeceklere duyulan özlem olarak nitelendirebiliriz. Örneğin çilek aşermek ya da turşu aşermek gibi terimleri mutlaka duymuş ya da okumuşsunuzdur. Anne adayı, bir yiyeceği düşündüğünde ya da kokusunu aldığında, bunu şiddetle tatma isteği duyabilir. Bu şiddetli istek, genellikle aşırı tuzlu, ekşi ya da tatlı yiyeceklere karşı hissedilir. Söz konusu yiyeceklerdeki baskın olan tadın bu hissi yarattığını da söyleyebiliriz.

Aşermek, halk arasında hamileliğin belirtisi gibi algılansa da her hamilenin aşereceği gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı bilimsel çalışmalarda aşermenin anne adayının hormonal değişikliği ile ilgili bir durum olduğu ileri sürülür. Aşerme, bazı yiyeceklere karşı isteksizlik hatta iğrenme veya mide bulantısı olarak da kendini gösterebilir. Bu durumda anne adayının dengeli ve yeterli beslenememesi söz konusu olabilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız doktorunuzla konuşabilirsiniz. Doktorunuz kolay tüketebileceğiniz gıdalardan oluşan önerilerde bulunabilir ve gerektiğinde tahlillerinizi isteyip demir eksikliği gibi problemler varsa önlem alır.

Aşerme Ne Zaman Başlar?

Aşermenin ne zaman başlayacağı konusu, anne adayının olduğu kadar eşine destek olmak için çaba gösteren baba adayını da ilgilendiren bir konudur. Aşerme, hamileliğin ilk haftalarından itibaren kendini hissettirir. Tam anlamıyla aşermeden söz edebilmek için 6. hafta ve gebeliğin 7’nci haftası çok önemlidir. Özellikle hamileliğin 7.-16. haftaları arasında baskın olarak hissedilen aşerme, sonraki dönemde etkisini yavaş yavaş kaybeder. Hamilelik döneminde anne adayı dolaptaki çikolatayı ya da eriği yemeden duramıyorsa aşerme periyoduna girmiş demektir.

Hamilelik döneminde aşermek, genel olarak 4. aydan itibaren kesilir. Fakat anne adayının hormonal özelliklerine göre gebeliğin son dönemine kadar da aşermenin görüldüğü hamileler vardır.

Her Hamile Aşerer mi?

Yukarıda da belirtildiği gibi her hamile aşerer şeklinde bilimsel bir kanıt yoktur. Kimi anne adayı bu hissi yoğun şekilde hissederken kimilerinde bu belirtiler görülmez.

Genel anlamda anne adayındaki hormonal değişiklikler ve kan şekeri seviyesindeki farklılaşmalar, aşermenin temel nedeni olabilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu bir kısım besinlere olan gereksinim de aşerme hissi doğurabilir. Hamilelerin aşerdiği besinler genellikle meyve ve yoğun tuz oranına sahip turşu gibi yiyeceklerdir.

Aşerme Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlara göre aşermenin iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki anne adayındaki hormonal değişimlerdir. Diğer neden ise gebelikte artan hücre oluşumlarıdır. Bebeğin tüm ihtiyaçlarının anneden karşılanması, karaciğer ve beyne giden sinyallerin normal dönemden daha farklı bir seyir almasına neden olur. Bu da aşermeyi meydana getirir.

Vücutta oluşan bir kısım eksiklikler de aşermeyi tetikleyebilir. Örneğin, anne adayındaki demir eksikliği toprak aşermesine, sodyum eksikliği ise turşu aşermesine neden olur.

Sayılan nedenlerin yanında eşin ilgisini artırma gibi psikolojik nedenler de aşermenin nedenleri arasında sayılabilir. Genel anlamda karşılaşılan ve bilimsel verilere dayanan aşermenin dayanaklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormon değişikliklerinden kaynaklı olarak gebe kadında bazı yiyeceklere karşı istek duyulabilir.
 • Hamilelik döneminde etkisi yüksek olan östrojen hormonu, anne adayının yiyeceklere karşı duyduğu dürtüyü de artırabilir.
 • Anne adayının koku ve tat alma duyusunda oluşan hassasiyet, besinlere duyulan isteği ya da isteksizliği tetikleyebilir.
 • Gebelik öncesi ya da gebelik sürecinde beslenme konusunda gerekli hassasiyete sahip olunmaması durumunda bazı mineral ya da vitamin kaynaklarına istek duyulabilir.

En Çok Aşerilen Besinler Nelerdir?

Hamilelikte tatlı, tuzlu ya da ekşi besinlere karşı aşermenin yoğun olduğu gözlemlenir. Söz konusu dönemde beslenme alışkanlıklarında da değişiklik söz konusu olabilir. Protein ağırlıklı beslenen birisi iseniz bu dönemde karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz. Buna benzer şekilde tahıl ağırlıklı besleniyorsanız hamilelik döneminde çeşit çeşit tatlıların yer aldığı menüler sizi daha fazla tatmin edebilir.

Hamilelik döneminde aşermenin iç salgı bezlerindeki değişiklerden kaynaklı olduğunu iddia eden uzmanlara göre anne adayı birçok farklı ve zıt tatlara aşerebilir. Normal dönemde dahi tatlı krizi olarak adlandırılan çikolata isteği gebelik sürecinde daha baskın şekilde kendini hissettirebilir.

Çikolataya zıt bir tat olan turşu da hamilelerin sıklıkla aşerdiği besinlerin başında gelir. Aynı şekilde normal dönemde küçük bir limon yemek dahi yüzünüzü buruştururken gebelik sürecinde iştahla tüketilen besinler arasında olabilir. Yukarıda sayılanların yanı sıra hamilelik sürecinde en çok aşerilen yiyecekleri şu şekilde sayabiliriz:

 • Dondurma
 • Çilek
 • Kola
 • Kahve
 • Kiraz
 • Yeşil erik
 • Ayva
 • Muz
 • Şeftali
 • Erik

Hamileler genellikle yukarıda sayılan besinleri aşerse de hamilenin hormon durumu, kan şekeri ya da kişisel özelliklerine göre aşerdiği besinler de farklılık gösterir. Aşerilen yiyecekler masum besinler olabileceği gibi çamur, kahve telvesi gibi zararlı maddeler de olabilir. Bu nedenle sürecin uzman kontrolünde atlatılmasında fayda vardır.

Aşerme İle Nasıl Baş Edilir?

Aşerme ile nasıl baş edilir? Sorusu anne ve baba adaylarının en merak ettiği ve araştırdığı konular arasındadır. Durmadan aşeriyorum, kendimi kontrol edemiyorum diye düşünüyorsanız, hamileliğin en güzel dönemindesiniz demektir. İştahınız çok fazla ise en azından yoğun karbonhidrat ve şeker tüketimini sınırlayabilirsiniz. Aşermeye bulantı ve kusma gibi fiziksel durumların da eşlik ettiğini düşündüğünüzde eşinizin, doktorunuzun desteğini almanız çok önemlidir.

Aşerme ile başa çıkmak için öncelikle aşerdiğiniz tüm yiyecekleri belirli ölçülerde tüketmeye çalışın. Bu anlamda bebeğinizin sağlığını da düşünerek tek düze besin tüketiminden kaçınmanızda fayda vardır.

Gebelik sürecinde bazı gıdaları tüketme isteği doğarken bazılarına karşı da tiksinti duyulması çok normaldir. Anne adayı özellikle kokuya karşı hassas olacağı için belli gıdaların kokusunu aldığında mide bulantısı ve kusma da hissedebilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız, bir süre eşiniz ya da diğer yakınlarınızın yaptığı yemekleri yemeye çalışın, kendiniz pişirdiğinizde koku sizi daha çok rahatsız edebilir. Yemekleri sıcak olarak değil, ılık tüketmeniz de kokuyu azaltacaktır.

Aşermek, bebeğin ve anne adayının gelişimi için çok özel bir histir. Bunun yanında söz konusu süreçte demir yalama, toprak yeme gibi istekleriniz baş göstermeye başladıysa doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekir.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet