İçeriği Atla

Hamilelik esnasında hangi epilasyon yöntemlerini kullanmalısınız?

Son Güncelleme 09, Mayıs, 2023

Hamilelik esnasında hangi epilasyon yöntemlerini kullanmalısınız?

Hamilelik esnasında hangi epilasyon yöntemlerini kullanmalısınız?Ağda, jilet, tüy dökücü krem vb. Konu epilasyon olunca herkesin tercih ettiği yöntem farklıdır. Ancak bazıları hamilelik için uygun değildir ve en eski yöntemlere başvurduğunuzda bile dikkatli olmanız gerekir. Artık cildiniz daha yumuşak ve daha hassas...

Hamilelikte gözlemlenen hormonal değişimler cildinizin dengesini değiştirir, daha hızlı kurumasına, dayanıklılığını kaybedip hassaslaşmasına neden olur. Bunun sonucunda ise epilasyon kadar sıradan bir şeyin cildinizi ne kadar etkilediğini kolaylıkla görebilirsiniz. Elbette bebeğiniz dünyaya gelene kadar epilasyondan vazgeçmenize gerek yok, ancak öncesinde ve sonrasında bazı tedbirler almanız gerek.

1. Cildinizi her gün nemlendirmek zorundasınız: Aşırı hassasiyetten korunmak için cildinizi günde iki kez nemlendirip beslemeniz zorunludur!

2. Öncesinde temizleyici jel kullanın: Kirliliğe neden olan maddelerden arınmış, sağlıklı bir cilt daha az reaksiyon gösterir.

3. Hemen ardından yatıştırıcı ve nemlendirici balsam kullanın: Özellikle hamileler için geliştirilen balsam gerginlik hissini azaltırken cildinizi derinlemesine nemlendirir.

Gerekli önlemleri aldıktan sonra bacaklarınızdaki, koltuk altlarınızdaki ve bikini bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz, ancak göbek deliğinden kasığa kadar uzanan kısımda doğumdan sonra kaybolacak olan kabarık çizginin üzerindeki tüyleri almayın.

- Jilet: Minik kesiklerin enfeksiyon kapmaması için temiz bir jilet kullandığınız müddetçe bu yöntemin riski çok azdır. Vücudunuzu güvenle tıraş edip cildinize zarar vermemek için jilet başlığında kayganlaştırıcı şerit olsa bile tıraş köpüğü kullanın. Ayrıca, tüylerin hızla geri çıkması bunu sürekli tekrarlayacağınız anlamına gelir.

- Epilatör: Bu yöntemin avantajı alınan tüylerin iki ilâ üç hafta boyunca yeniden çıkmamasıdır ve böylelikle cildinizi sürekli olarak zedelemezsiniz. Epilatörü düzenli olarak temizlemediğiniz takdirde bu yöntem tahrişe neden olabilir ve hassas ciltler için acı verici olabilir.

- Ağda: Bu yöntem sayesinde cildiniz iki ilâ üç hafta boyunca pürüzsüz kalabilir ancak asla tamamıyla acısız bir işlem değildir. Hassasiyet seviyesine bağlı olarak ağdaya devam edip etmemek kişisel bir tercihtir. Her halükarda soğuk ağda bantlarını tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

- Tüy dökücü krem: Bu ürünler cildin derinlerine nüfuz eden aktif bileşenlere sahiptir ve cilt doğal olarak daha hassas olduğu için hamilelikte kullanılmaları önerilmez.

- Lazer veya ışın atımı: Kullanılan ışınlar cildin alt tabakalarına geçtiğinden ötürü hamilelikten önce veya sonra kullanılmalıdırlar.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet