Sıkça Sorulan Sorular

Atopiye eğilimli (çok kuru) cilt

Stelatopia Emolyent Kremi yüz için kullanabilir miyim?

Stelatopia Emolyent Krem yüz için de kullanılabilir. Bununla beraber atopili ciltler için yüz bölgesine özel olarak üretilmiş olan Stelatopia Yüz Kremi yüzün ihtiyaçlarını gidermede daha etkili olacaktır.

Emolyent Kremi mi yoksa Balsamı mı kullanmalıyım?

Atopik dermatite eğilimli cildin en belirleyici özellikleri arasında ataklar yer alır. Bu ataklar zaman zaman gerçekleşen ciltte çok yoğun kızarıklık ve kurulukla karakterizedir. Atopik dermatite eğilimli cildin günlük bakımında günde iki defa Stelatopia Emolyent Krem kullanılırken atak dönemlerinde daha yoğun bakım için Stelatopia Emolyent Balsam kullanılması en iyi bakımı sağlayacaktır.

Emolyent Krem ve Balsam arasındaki fark nedir?

Atopik dermatite eğilimli cildin en belirleyici özellikleri arasında ataklar yer alır. Bu ataklar zaman zaman gerçekleşen ciltte çok yoğun kızarıklık ve kurulukla karakterizedir. Atopik dermatite eğilimli cildin günlük bakımında günde iki defa Stelatopia Emolyent Krem kullanılırken atak dönemlerinde daha yoğun bakım için Stelatopia Emolyent Balsam kullanılması en iyi bakımı sağlayacaktır

Bebeğimin cildi atopiye eğilimli. Hangi ürünlerinizi kullanmalıyım?

Atopiye eğilimli olduğundan çok kuru olan bebeğinizin cilt bakımı için Mustela’nın STELATOPIA® adlı ambalajları turkuaz renk ile kodlanmış ürün serisini kullanabilirsiniz.

Atopiye eğilimli ciltler için hangi şampuanı öneriyorsunuz?

Atopiye eğilimli çok kuru ciltler için Stelatopia® Şampuan kullanılması çok kuru cildin bakımının eksiksiz olmasını sağlayacaktır.

Stelatopia® Şampuan saç için de kullanılabilir mi?

Stelatopia® Şampuan saç, vücut ve yüz için uygundur. Kullanılabilir.

Çocuğum atopiye eğilimli cilde sahip. Cilt temizliğinde özel ürünler kullanmama gerek var mı?

Evet, bu durumda özel ürünlerin kullanılması gerekmektedir, çünkü normal cilt tipi için geliştirilen ürünler atopiye eğilimli çok kuru ciltler tarafından iyi tolere edilemeyebilir. İhtiyaçlarınıza göre şekillendirilmiş dermokozmetik bakım ürünleri bebeğinizin cildinin rahatlamasına imkan tanır.

- Çocuklarınızın günlük hijyeni için Stelatopia Şampuan gibi sabun içermeyen kişisel temizlik ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

- Rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde cildi tahriş etmeden temizleyen Stelatopia Banyo Yağını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

- Banyo sonrasında tahriş hissini hızla rahatlatan ve içerdiği Ayçiçek Yağı Distilatı sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu doğal lipid sentezini yeniden başlatan Stelatopia Emolyent Krem benzeri bir cilt bakım ürünü uygulayın.

Aşırı kaşınma veya enfeksiyon halinde uygun bir tedavi belirlemesi için doktorunuza danışın. Atopiye eğilimli çok kuru ciltler hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.

Bebeğimin cildi atopiye eğilimli. Bakım uygularken vücudunda oluşan kırmızı renkli bölgeleri temizlemem yeterli olur mu?

Çocuğunuzun vücudunda beliren kırmızı bölgeler çok kuru cildin en belirgin özelliğidir, ancak esas itibarıyla tüm cildin desteğe ihtiyacı vardır. Dolayısıyla tüm vücuda yönelik Stelatopia serisi gibi uygun dermokozmetik ürünlerin kullanılması gerekir. Çocuğunuzun cildini rahatlatmak için kırmızı renkli bölgelerin görünümü ortadan kalksa da bu cilt bakım ürünlerinin günlük olarak kullanılması gerekir. Gerekli durumlarda, özellikle rahatsızlığın alevlendiği dönemler için doktorunuz uygun bir ilaç tedavisi reçete edebilir. Atopiye eğilimli ciltler hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.

Atopik dermatit nedir?

5 çocuktan 1'inde atopik dermatit veya atopik egzama görülmektedir1. 2 aylıktan itibaren ortaya çıkabilen bir cilt bariyeri rahatsızlığıdır ve genellikle 5-6 yaş civarında kaybolur. Kendisini, yüz ve vücut üzerinde aşırı kuruluk, bölgesel kızarıklık belirtileri olan dönemsel egzama alevlenmeleriyle gösterir. Çocuklarda bu tabloya yaşam ve özellikle uyku kalitesini etkileyen (bazen ciddi) kaşıntı hissi eşlik eder. Bu belirtilerin görülmesi halinde kapsamlı bir teşhis için doktorunuza danışın. Mustela, özel olarak çok kuru cilde sahip bebek ve çocuk ciltlerini nemlendirmek ve rahatlatmak için geliştirilmiş banyo,hijyen ve bakım ürününden oluşan Stelatopia® cilt bakım serisinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Doğumdan itibaren kanıtlanmış klinik etkinlik ve yüksek tolerans faktörüne sahip2 Stelatopia serisi, dermatolojik ve pediatrik kontrol altında test edilmiştir.

1 Watson 2011, Isaac 1998

2 YDYB'den çıkan yenidoğanlar dâhil.

Bebeğinizin cildi ve güneşin etkileri

30 faktörlü güneş kreminiz var mı?

Mustela Güneş Kremi ürünlerinde 30 koruma faktörlü ürünler yer almamaktadır.

Güneş ürünleriniz mineral bazlı mı?

Mustela Güneş Kremleri organomineral filtrelere sahiptir.

Yetişkinler de güneş ürünlerinizi kullanabilir mi?

Mustela Güneş Kremleri yetişkinlerin kullanımı için de uygundur. 300 ml.’lik Mustela Güneş Kremi alarak ailece kullanım olanağı elde etmiş olursunuz.

Yenidoğan bebeğim için güneş kremlerinizi kullanabilir miyim?

Mustela Güneş Kremleri doğumdan itibaren kullanıma uygundur.

Atopik cildimiz var, hangi güneş kremini almalıyız?

Atopik cilt tipi de dahil olmak üzere, Mustela Güneş Kremleri tüm cilt tiplerini güneşten korumak için kullanıma uygundur.

Doğumdan itibaren güneş koruma ürünlerinin güvenliği

Güneş bakım ürünlerimiz doğumdan itibaren herhangi bir risk olmaksızın kullanılabilir. Ürünlerimizin güvenliği en büyük önceliğimizdir. Diğer ürünlerimiz gibi güneş bakım ürünlerimiz de sıkı bileşen seçim süreçleri ile atopiye eğilimli ve toleransı düşük ciltler de dahil tüm cilt tiplerinde tolerans ve etkinliklerini kanıtlamak üzere sistematik testlere tabii tutulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, küçük çocukların güneşe çıkarılmamasını, gölgede kalmasını ve her zaman şapka, tişört giymesini ve güneş gözlüğü takmasını tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, çocuklarımızın güneşe çıkması genellikle kaçınılmaz bir durumdur, bu yüzden biz uygun güneş koruyucuların kullanılmasını öneriyoruz.

Neden mineral filtreli güneş koruyucularınız yok? Kullandığınız filtreler güvenli mi?

Güneş koruyucularımız mineral filtreleri içerir (titanyum dioksit veya çinko oksit). Ürünlerimizin uygulanmasını kolaylaştırmak için bu filtreleri diğer organik güneş filtreleriyle bir araya getirerek küçük çocuklarınızın narin ciltleri için uygun güneş koruması seviyelerini sağlıyoruz. Atopiye eğilimli ve toleransı düşük ciltler de dahil olmak üzere ürünlerimizin tüm cilt tiplerindeki tolerans ve etkinliği kanıtlanmıştır. Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur. Mustela markasının taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için Mustela'nın internet sitesi üzerinden "Taahhütlerimiz" sayfasına bakabilirsiniz.

Bebek cildinde kimyasal filtre kullanımının riskleri nelerdir?

Kullandığımız güneş filtreleri mineral ve organik filtrelerin karışımıdır. Katı bir eleme sürecinin ardından seçilen bu bileşenlerin, güvenlik ve etkinliği kanıtlanmıştır. 65 yıldan uzun bir süredir, ürünlerimizin ve kullanıcılarımızın güvenliği en büyük önceliğimiz olmuştur. Tüm formüllerimiz bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak toksikoloji değerlendirmesinden geçer. Öte yandan satışa hazır ürünlerimiz de tolerans ve alerjen testlerine tabiidir. Daha fazla bilgi için internet sitesi üzerinden "Taahhütlerimiz" sayfasına bakabilirsiniz.

Bebek ve çocuklarda güneş koruma faktörü kaç olmalı?

Çocuk cildinin güneşe karşı hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda yüksek koruma faktörüne sahip ürünleri tercih etmeniz önerilmektedir. SPF 50 ve üzeri ürünlerin kullanımı tavsiye edilmektedir. İdeal güvenlik için mineral veya organik-mineral filtreler içeren; parfüm, renklendirici veya alkol içermeyen hipoalerjenik ürünler tercih edin.

Bebeğime kendi kullandığım güneş koruyucuları uygulayabilir miyim?

Hayır, yetişkinlere yönelik güneş bakım ürünleri bebeklerin olgunlaşmamış cildi için uygun değildir. Bu ürünler aynı zamanda yeterli güneş koruma seviyelerine de sahip değildir. Bu nedenle bebek cildi için çok yüksek koruma seviyelerine sahip özel güneş koruyucuların kullanılması büyük önem taşır. Mustela güneş koruma ürünleri çocuğunuzun cildiyle uyumludur ve güneşin zararlı etkilerine karşı tam koruma ve güvenlik sağlar. Çocuklar için özel olarak tasarlanan su ve tere karşı dayanıklı ürünlerimiz uygulama esnasında görünür yapıdadır. Güneş koruması hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.

UVA ve UVB'nin farkı nedir?

UVA ve UVB güneşin yaydığı morötesi ışınlardır. Cildin bronzlaşmasını sağlasalar da oldukça tehlikelidirler. Bu ışınların yoğunluk ve dalga boyları değişkenlik gösterir:

-UVB ışınları orta dalga boyuna sahiptir ve cildin yüzeyine etki eder. Yanık ve güneş yanıklarından bu ışınlar sorumludur.

-UVA ışınları daha uzun dalga boyuna sahiptir ve cildin derinlerine nüfuz ederek yaşlanmayı hızlandırır ve cildin elastikiyetini azaltır.

-UVA ve UVB ışınları uzun vadede bir dizi cilt kanserinden sorumlu olabilir. Dolayısıyla özellikle çocuklar için ikili güneş koruması (UVA ve UVB ışınlarına karşı) gereklidir.

Güneş bakım ürünleri cildi nasıl korur?

Güneş koruyucu ürünler filtreler yoluyla cildi UVA ve UVB ışınlarına karşı korur.

• Kimyasal filtreler ışık ışınlarının yaydığı enerjiyi emerek çalışır. Her zaman fotostabil değillerdir ve epidermis tarafından emildikleri için fototoksik ve alerjik reaksiyona neden olabilirler.

• Mineral filtreler UV ışınlarını yansıtır ve yayar. Durağan ve fotostabil olan bu filtreler ışınların nüfuz etme riskini kısıtlayacak şekilde cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluştururlar.

• Organik-mineral filtreler UV ışınlarını soğurur ve yansıtır. Fotostabildirler ve cilt yüzeyinde kalma güçleri yüksektir.

Güneş koruması hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.

Güneş yanıkları sağlığa zararlı mıdır?

Evet, güneş yanıkları özellikle ciltleri daha hassas olan çocuklar için büyük tehlike arz eder. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak cilt üzerinde gerçek yanıklara neden olabileceği gibi daha uzun vadede ciltteki benlerin sayısında artışa sebebiyet verebilir, kötü huylu melanom ve cilt kanseri riskini yükseltebilir ve cilt yaşlanmasını hızlandırabilir. İşte bu nedenle özellikle çocuklarda yüksek koruma faktörüne sahip (SPF 50 üzeri) güneş koruyucuların kullanılması ve aşağıdaki tedbirlerin alınması önerilmektedir:

• 3 yaşından küçük çocuklarınızı güneşe çıkarmayın.

• Özellikle 11.00-16.00 arasında doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakının.

• Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucunuzu kalın bir tabaka halinde cildinize sürün; uygulamayı iki saatte bir ve suya girdikten sonra tekrarlayın.

• Çocuğunuzu şapka, tişört ve güneş gözlüğü ile koruyun.

• Bir şey içmek istemese de çocuğunuzun yeterince su aldığından emin olun.

Bebeğinizin cildi ve güneşin etkileri hakkında daha fazla bilgi için bu konudaki uzman dosyalarını inceleyebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı

Kızımın saçları çok uzun, kolay taranması için bir ürününüz var mı?

Mustela Papatya Özlü Şampuan çocuklarınızın saçlarının kolay taranmasını sağlayacak ve değişen saç bakım ihtiyaçlarına cevap verecektir.

Şampuanlarınız göz yakıyor mu?

Mustela şampuanları göz yakmayan formülle üretilmiştir ve gerekli testlerden geçmiştir.

Sıcaktan oluşan isilikler için bir ürününüz var mı?

İsilikler için bebeğinizin günlük vücut temizliğini gerçekleştirdikten sonra kurulayıp isilikler üzerine Cicastela Onarıcı Bakım Kremi’ni kullanmanız ihtiyaç duyduğunuz etkiyi sağlayacaktır.

Alerjik bir cildimiz var, hangi ürünleri önerirsiniz?

Ürün tercihini yaparken alerjik reaksiyona sebep olan nedeni iyi belirlemek çok önemlidir. Bebeğinizin cildi atopiye eğilimli olduğundan alerjik reaksiyon veriyorsa Mustela Stelatopia serisini, alerjik reaksiyonlara günlük stres faktörleri sebep oluyorsa Mustela Çok Hassas Cilt Serisini kullanmanız en doğru bakımı sağlayacaktır.

Bebeğimiz cildi hassas ve kızarıyor, ne kullanmalıyım?

Bebeğinizin cildi sert su, rüzgar, soğuk-sıcak gibi ısı değişiklikleri, baba sakalı gibi mekanik etkileşimde hemen kızarıyor ama 15 dk sonra normale dönüyorsa bebeğiniz Çok Hassas Cilt tipine sahiptir. Bu cildin bakımı için Mustela Çok Hassas Cilt Serisi adı verilen ambalajı kırmızı renk ile kodlanmış ürünleri kullanabilirsiniz.

Bebeğimin dudakları çatlıyor, ne kullanmalıyım?

Bebeğinizin çatlayan dudakları için Mustela Kuru Cilt serisinde bulunan Besleyici Stick adlı ürünü kullanabilirsiniz.

Kuru cilt için yüz kreminiz bulunuyor mu?

Kuru ciltler için yüz kremimiz mevcuttur.

Bebeğimin cildi kuru, ne önerirsiniz?

Bebeğinizin cilt tipi kuru cilt olduğu için nemlendirmenin yanı sıra ek olarak beslenmeye de ihtiyacı vardır. Bu durumda Mustela Kuru Ciltler serisi olan, cold krem içeren, ambalajında turuncu renk ile kodlanmış ürünlerimizi kullanabilirsiniz.

Vücut losyonu mu kullanmalıyım bebek yağı mı?

Bebeğinizin cildinin günlük nem ihtiyacını karşılamak için günde iki defa yapacağınız bakımında Hydra Bebe Vücut Losyonu, banyo sonrası ya da gaz gidermek için yapacağınız günlük masajında Bebek Yağı  kullanmanızı öneririz.

Yenidoğan setinizde hangi ürünler var?

Yenidoğanlar için oluşturulan ‘Merhaba Bebek Çantası’nın içinde 500 ml Yenidoğan Şampuanı, 100 ml Pişik Kremi, 100 ml Bebek Yağı, 300 ml Hydra Bebe Vücut Losyonu bulunmaktadır.

Yenidoğan bebeğim için hangi ürünleri almalıyım?

Yenidoğan bebeğiniz için Yenidoğan Şampuanı, Hydra Bebe Vücut Losyonu, Hydra Bebe Yüz Kremi, Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı, burun ve göz temizliği için Serum Fizyolojik, pişik oluşumunu önlemek için Vitamin Bariyer Pişik Kremi ve Masaj Yağı'nı tercih edebilirsiniz. 

Bebeğimin cilt tipini bilmiyorum. Hangi ürünü almalıyım?

Bebeğinizin cilt tipini kısa bir test ile öğrenebilirsiniz.

Köpük şampuan günlük kullanıma uygun mu? Bebeğimin başında pullanma yoksa da kullanabilir miyim?

Mustela Köpük Şampuan günlük kullanıma uygundur ve konak oluşmaması için önlem olarak da güvenle kullanılabilir.

Bebeğimin başında pullanma sorunumuz var, hangi şampuanı kullanmalıyız?

Mustela Köpük Şampuan başında pullanma sorunu yaşadığınızda kullanabileceğiniz bir şampuandır. Banyo öncesi Saç Pullanmalarına Karşı Bakım Kremi ile pullanma olan bölgeye bakım yapmanız konağın daha çabuk geçmesini sağlayacaktır.

Yenidoğan bebeğime hangi şampuanı almalıyım?

Yenidoğan bebeğinizi Gentle Cleansing Gel’ Yenidoğan Şampuanı adı verilen ambalajında Mavi renk ile kodlanmış serideki şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Bebeklere yönelik özel bakım ürünlerinin kullanılması kesinlikle gerekli mi?

Doğumdan itibaren ilk iki yıl boyunca bebeğinizin cildi olgunlaşmaz, yani yetişkin cildinin gücüne ve özelliklerine sahip değildir. Bu dönemde cilt aynı zamanda eşsiz bir özel hücre zenginliğine sahiptir ve bu hücre rezervi aşırı derecede hassastır. Bu nedenle cildin dengesini korumak amacıyla özel hijyen ve cilt bakım ürünlerinin kullanılması kilit öneme sahiptir. Ayrıca bebekler sıklıkla hafif cilt rahatsızlıkları geçirir. Hayatın ilk yıllarında tahriş, pullanma, pişik, aşırı kuru veya aşırı hassas cilt tipi gibi sorunlar yaygındır. Tüm bu rahatsızlıklar için Mustela bebeğinizin cildine uygun güvenli, etkili ve cildin dengesini bozmayan bakım ürünleri serileri sunmaktadır.

Bebeğimde kendi kişisel temizlik ürünlerimi kullanamaz mıyım?

Çok asitli ve sert yapıdaki cilt bakım ürünleri yetişkinlere yöneliktir ve bebek cildinin aşırı narin yapısına uygun değildir. Bu nedenle bebeğinizin temizliği için olgunlaşmamış cildine uygun, tahrişe neden olmayan özel ürünlerin kullanılması önemlidir.

Bebeğimin yüz ve göz bölgesini ıslak mendille temizleyebilir miyim?

Mustela Yüz Temizleme Mendilleri, sıklıkla vücut salgılarının biriktiği göz çevresi de dahil olmak üzere bebeğinizin yüzünü nazikçe temizlemek üzere geliştirilmiştir. Bebeğinizin narin cildini temizlerken nemlendirir ve rahatlatır. Bebeğinizin hijyeni hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bebeğimin yüz ve bez bölgesini temizledikten sonra durulamalı mıyım?

Bu bebeğinizin yüzünü veya bez bölgesini temizlemek için kullandığınız ürüne bağlıdır: Ferahlatıcı ve narin bir cilt bakımını için cildi tek adımda arındırıp temizleyen Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı'nı tercih edebilirsiniz. Çok Hassas ciltler için de Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı ürünümüz bulunmaktadır.

Bebeğimin yüzünü sadece su kullanarak yıkayabilir miyim?

Bebeğinizin cildindeki kirlerin (kusmuk, süt vb.) temizlenmesinde su tek başına yeterli değildir. Bu nedenle normal ciltlerde Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı ve çok hassas ciltlerde Çok Hassas Ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı gibi ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Bu cilt bakım ürünleri özel olarak bebeğinizin cildini nazikçe temizlemek üzere geliştirildiği için bebeğinizin cildini kurutmadan ve tahriş etmeden temizler.

Mustela Yenidoğan Köpük Şampuanı ile Mustela Papatya Özlü Şampuan'ın farkları nelerdir?

Mustela Yenidoğan Köpük Şampuanı özel olarak konağın ortaya çıkmasını engellemek ve pullanmaların temizlenmesine yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir. Eğer bebeğinizin başında bu tür beyaz veya sarı renkli kabuklanmalar varsa bu cilt bakım ürününü kullanmanızı öneriyoruz. Diğer yandan bebeğinizin kafa derisi sağlıklıysa, Mustela  Papatya Özlü Şampuan'ı tercih edebilirsiniz. Papatya özleri ve Hindistan cevizi yağı türevleri içeren bu ürün bebeğinizin saçlarını nazikçe temizler ve saçların dolaşmasını engeller. 

Bebekler için neden özel ürünler kullanmamız gerekiyor?

On yıldır devam eden ve uluslararası prestije sahip yayın ve patentlere konu olan temel araştırma çalışmalarımız bebek cildinin 2 yaşına kadar olgunlaşmadığını ve yetişkin cildinin özelliklerine ve dayanıklılığına sahip olmadığını ortaya koymuştur. Bu nedenle cilt bariyeri dış stres unsurlarına karşı (soğuk, rüzgâr, güneş, sürtünme vb.) daha hassas ve savunmasızdır. (Yetişkinlere kıyasla bebeklerde yüzey alanı bölü ağırlık oranı 3 kat daha yüksektir, dolayısıyla cilt ürünlerinde farklı konsantrasyonlardaki farklı bileşenlerin kullanılması gerekir). Ayrıca, cilt tipine göre olan Mustela ürünleriyle bebeğinizin cildinin farklı özel ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Tüm bu ürünler bebek cildinin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamak için özel güvenlik ve etkinlik değerlendirmelerinden geçer. Tüm formüllerimiz, bebek ve çocuk cildinin özellikleri göz önünde bulundurularak toksikoloji değerlendirmesinden geçmiştir ve satışa sunulan ürünlerimiz tolerans ve alerjen testlerine de tabidir. Ürünlerimiz en hassas ciltlerin ihtiyaç duyduğu güvenlik taahhütlerini karşılamaktadır.

Konak

Bebeğimin başında oluşan pullanmaların nedeni hijyen eksikliği midir?

Hayır, hijyen bebek başında oluşan pullanmalara neden olan bir unsur değildir. Pullanmaların nedeni aşırı sebum ve ter salgılanması ile cilt yüzeyindeki mikroskobik mantarların yayılmasıdır (hamileliğin sonunda annedeki hormonların bebeğe geçmesinden kaynaklı semptomlar). Eğer bebeğinizin saç derisinde pullanma varsa saçlarını Mustela Yenidoğan Köpük Şampuanı gibi özel bir şampuanla yıkamanızı ve kafa derisinde Saç Pullanmalarına Karşı Bakım Kremi gibi özel pullanmalara karşı kremi uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu cilt bakım ürünü doğrudan rahatsızlığın nedenlerine etki ederek pullanmaların giderilmesine yardımcı olur ve tekrarlama riskini azaltır.

Ürünleriniz saç pullanmalarında tatlı badem yağından ne yönden daha iyi?

Tatlı badem yağı kabuklanmaların giderilmesine yardımcı olsa da sorunun temel nedenini çözmez. Bu nedenle özel bakım ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Mustela'nın pullanmalara karşı formülü sebum salgılanmasını düzenler, cildi yumuşatır ve kabuklanma görünümünün tekrarlamasını önlemeye yardımcı olur. Tüm Mustela ürünleri gibi hipoalerjeniktir, yani alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde geliştirilmiştir ve bilinen herhangi bir alerjen veya tahriş edici madde içermez. Yüksek tolerans faktörünün teyidi için özellikle standartlara dayalı bir protokolle test edilmiştir.

Bebeğimin başında oluşan pullanmaları tatlı badem yağı kullanarak geçiremez miyim?

Tatlı badem yağı kabukları yumuşatarak bebeğinizin kafa derisindeki veya yüzündeki kabukların giderilmesine imkân tanır. Ancak, pullanmalar tekrar oluşabilir. Daha etkili sonuçlar için özel cilt bakım ürünlerini kullanmanızı öneriyoruz. Bu cilt bakım ürünü, sebum salgılanmasını düzenleyerek ve cildi arındırarak mevcut pullanmanın giderilmesini sağlar ve yeniden görülme riskini kısıtlar.

Konağın nedeni hijyen eksikliği midir?

Hayır, hijyen konak rahatsızlığına neden olan bir unsur değildir. Konağın nedeni aşırı sebum ve ter salgılanması ile cilt yüzeyindeki mikroskobik mantarların yayılmasıdır (hamileliğin sonunda annedeki hormonların bebeğe geçmesinden kaynaklı semptomlar). Eğer bebeğinizde konak varsa saçlarını Mustela Yenidoğan Köpük Şampuan gibi özel bir şampuanla yıkamanızı ve kafa derisinde Saç Pullanmalarına Karşı Bakım Kremi gibi bir ürün uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu cilt bakım ürünü doğrudan rahatsızlığın nedenlerine etki ederek konağın giderilmesine yardımcı olur ve tekrarlama riskini azaltır. Konak rahatsızlığı hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.

Mustela ve bebek cildinin kendine has özellikleri

Mustela ürünlerinin bebek cildinin bütünlüğünü koruduğunu okudum. "Bebek cildinin bütünlüğü" nasıl korunur?

Araştırmalarımız sonucunda bebek cildinin doğumda eşsiz bir hücresel zenginliğe sahip olduğunu keşfettik. Kişiye özel bu hücreler ömür boyu canlı kalır. Bireylerin hayat boyu cilt sağlığını koruması bakımından önemli bir rol oynadıkları için bu özel hücrelerin "bütünlüğünün" korunması önemlidir. Bu hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olur, cilt dengesini sağlar ve cildi günlük stres unsurlarına karşı korur.

Bebeklerin cildi yetişkinlerinkinden daha mı ince?

Evet. Yenidoğanlarda dermis (derinin alt katmanı) yetişkinlere kıyasla daha incedir ve stratum corneum da (derinin üst katmanı) daha narindir. Son olarak bebekler cildi kaplayan ve koruyan hidrolipid tabakaya da sahip değildir.

Bebeklerin cildi hangi özellikleri nedeniyle farklıdır?

Yetişkin cildinden daha ince olan bebek cildi sürekli gelişim halindedir; cilt bariyeri de doğumda gelişimini tamamlanmamıştır ve iki yaşına kadar birinci olgunluk basamağına erişmez. Cilt hücrelerinin doğru şekilde çalışabilmesi için kilit rol oynayan nem seviyesini koruma kapasitesi 0-2 yaş arasında yoktur. Bunun sonucunda bebeğinizin cildi tam koruyuculuğa sahip bir tabaka işlevi göremez ve günlük stres faktörlerine karşı oldukça hassastır. Mustela bünyesindeki araştırmacılar aynı zamanda bebek cildinin şaşırtıcı bir kaynak olduğunu da ortaya koymuştur: Hücre rezervleri ömür boyu bizimle kalan, hayatın ilk yıllarında hassas olan ve doğumda en yüksek seviyelerde olan eşsiz bir hücre rezervidir. Bu özel hücreler cilt için büyük öneme sahiptir, cildin yenilenme kapasitesini korur ve günlük stres faktörlerine karşı cildin genel dengesinin korunmasından sorumludur. Bu eşsiz hücresel zenginliği korumak ve gelişmesini desteklemek için bebek cildine uygun bakım ürünleri kullanılarak günlük olarak kesinlikle güçlendirilmesi ve korunması gerekir.

Cildimiz kışın neden kuruyor?

Bazı bebek ve çocukların cildi doğal olarak kurudur ve yıl boyu özel ilgi gerektirir. Kış aylarında soğuk, sıcak ve ısıtma sistemleri nedeniyle cildimiz sürekli saldırı altındadır ve daha kolay kuruma eğilimindedir. Bu durum özellikle ciltleri tam olarak olgunlaşmamış ve hassas durumlardaki bebekler ve çocuklarda daha yoğun şekilde gözlemlenir. Dolayısıyla bu dönemde cildin özellikle temizlik ve banyodan sonra nemlendirilmesi, özel temizlik ve banyo ürünlerinin kullanılması gerekir. 

Bebeklerin doğumla gelen cilt hücre rezervinin korunması neden bu kadar önemli?

Bu özel hücreler cildin yenilenmesine yardımcı olduğu ve ömür boyu cildin genel dengesini sağladığı için hayati bir role sahiptirler. Cildin özel hücre zenginliği doğumda en yüksek seviyesine ulaşsa da bu hücre rezervi hayatın ilk iki yılında aşırı derecede hassastır. Bu kritik dönemde cilt bariyeri hâlâ gelişmektedir ve cilt günlük stres faktörlerine karşı aşırı hassastır. Dolayısıyla bu hücresel zenginliğin korunması için cildin korunup desteklenmesi çok önemlidir.

Pişik

Bebeğimin bez bölgesindeki geçmeyen kızarıklıklar için ne yapmalıyım?

Hijyen kurallarına (düzenli bez değişimi, nazik ve dikkatli yıkama ve kurulama vb.) çok dikkat etseniz de bez bölgesindeki geçmeyen kızarıklıklar oldukça yaygın bir şikayettir. Bu durumda bebeğinizin bez bölgesinde pişik oluşumunu önlemek için Vitamin Bariyer Kremi gibi özel ürünlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Bez bölgesindeki kızarıklıklardan sorumlu olan enzimleri etkisiz hale getiren bu krem kızarıklıkları rahatlatır ve rahatsızlık hissinin giderilmesine yardımcı olur. Birkaç günlük kullanımın ardından kızarıklık hafiflemezse veya enfeksiyon kaparsa doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bebeğimin bez bölgesindeki kızarıklıkları nasıl engelleyebilirim?

Bez bölgesindeki kızarıklıklar bebeklerde yaygın ve genellikle iyi huylu bir görünüme sahiptir. Özellikle bebeğiniz ishal olduğunda, diş çıkarırken, antibiyotik tedavisi gördüğünde ya da cildin uzun süre boyunca dışkı veya idrarla temas etmesi sonucu oluşur.

- Bu kızarıklıkları engellemek için bebeğinizin bezini düzenli olarak ve altını kirletir kirletmez değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

- Deri kıvrımlarına özen göstererek bebeğinizin altını uygun bir ürünle (normal ciltler için Durulama Gerektirmeyen Temizleme Sıvısı veya cilt tipine uygun Islak Mendil) temizleyin ve iyice kurulayın.

- Önleyici bir tedbir olarak her bez değişimi esnasında çinko oksidin koruyucu etkisi sayesinde bebeğinizin cildini sert dış faktörlerden koruyan Vitamin Bariyer Pişik Kremi gibi ürünler kullanın.

Bez bölgesindeki kızarıklıklar hakkında daha fazla bilgi için 'MUSTELA MAG' sayfamıza bakabilirsiniz.