Sıkça Sorulan Sorular

Ürün bileşimi

Ürünleriniz siklopentasiloksan (silikon) içeriyor mu?

Ürünlerimizde siklopentasiloksan (silikon) bulunmamaktadır.

Mustela® ürünlerinin bileşimine nasıl ulaşabilirim?

Mustela® ürünlerinin içerdiği bileşenler her paketin üzerinde yazılıdır ve internet sitemizde ürünlere ayrılan sayfalardaki "Güvenlik & İçerikler" kutucuğuna tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mustela ürünleri neden organik değil?

Akredite edilmiş üçüncü taraflarca değerlendirilen "organik" (bio) etiketi, ürünlerimizdeki yüksek doğallığı, organik tarımdan elde edilen bileşenlerin kullanımını, bu bileşenlerin takip edilebilirliğini ve çevreye gösterdiğimiz saygıyı teminat altına almanın yollarından bir tanesidir.

Mustela® olarak tolerans ve etkinliği kanıtlanmış doğal bileşenlerin kullanımına öncelik vermeyi seçtik (Bebek/Çocuk serilerinde ortalama %95 oranında doğal bileşenler kullanılmaktadır*). Aynı zamanda bitkisel aktif bileşenlerimizi UEBT (Etik Biyo-Ticaret Birliği) kontrolündeki sorumlu tedarik zincirlerinden sağlamayı seçtik. UEBT düzenli aralıklarla ürettiğimiz bitkisel temelli aktif bileşenlerin tedarikinde benimsenen etik uygulamaları değerlendirmektedir.

*Dönemsel olarak sunulan ürünler hariç.

Mustela ürünleri alkol içeriyor mu?

Cildi koruyan hidrolipidik tabakaya zarar verdiği ve cilt kuruluğuna neden olabileceği için ürünlerimizde tercihen alkol (veya etanol) de kullanmıyoruz. Bu madde çeşitli kozmetik ürünlerinde kullanılsa da bebek ve hamilelerin hassas ciltleri için uygun değildir.

Hipoalerjenik ne demek?

Alerjik reaksiyon risklerini en aza indirecek şekilde geliştirilen ürünlere hipoalerjenik denir. Yani bu ürünler bilinen herhangi bir alerjen veya tahriş edici madde içermez. Ancak öncelikle yüksek tolerans seviyelerinin teyidi için bu ürünlerin standart bir protokole göre test edilmesi gereklidir. Tüm Mustela ürünleri hipoalerjiktir.

Endokrin sisteminin işlevini engelleyen bileşenlerin kullanımı

Risk tahmini politikasının bir parçası olarak Mustela, endokrin sistemi üzerindeki muhtemel etkilerini belirlemek ve zararlı maddeleri formüllerinin dışında bırakmak için toksik etkiye sahip bileşenleri ve ürünleri sistemli bir şekilde değerlendirir. Mustela 70 yıldan bu yana ürünlerinin güvenliğini sağlamayı taahhüt eder. Bu konuda daha fazla bilgi için "Taahütlerimiz" sekmesine bakabilirsiniz.

Mustela ürünleri esansiyel yağ içeriyor mu?

Mustela ürünleri esansiyel yağ içermez.

Ürünleriniz fenoksietanol içeriyor mu?

Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

Mustela ürünleri neden parfüm içeriyor?

Parfümler ürünlerimizin güzel kokmasını sağlıyor. Mustela® cilt bakım rutininizi zenginleştirmek için, iyilik hissi veren, duyuları harekete geçiren, kullanım memnuniyeti sağlayan ürünler sunmak amacıyla güvenlikten ödün vermeden duyulara hitap eden dokular ve hoş kokular geliştirmeye özen gösteriyor. Mustela ürünlerinin güvenliği 70 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur.

Kanserojen, mutajenik veya üreme sistemi açısından toksik (CMR) maddelerin kullanımı

Mustela, ürünlerinde kanserojen maddeler kullanmamaktadır. Sağlık otoritelerinin kontrolü kapsamında kanserojen riski taşıyan içerik maddeleri sınıflandırılmıştır; Mustela, ürünlerinde bu maddelerin kullanımını yasaklamıştır.

Ürünleriniz alüminyum içeriyor mu?

Ürünlerimiz alüminyum tuzları içermez. Yalnızca güneş koruma ürünlerimiz formüllerimizin etkinliği için gerekli olan, çok düşük miktarlarda alüminyum içerir. Bu ürünlerin güvenliği, bir bağımsız toksikoloji uzmanı tarafından değerlendirilerek onaylanmıştır.

Formüllerinizde kullanılan bileşenleri nasıl seçiyorsunuz?

Bileşenlerimizin seçiminde belirlediğimiz 3 ana kriter var: güvenlik, etkinlik ve kullanım kolaylığı. Avrupa'da kozmetik konusunda benimsenen düzenlemelerin ötesine geçen özel bir formül geliştirme beyanımız var: Her bileşen bir grup uzmanın denetiminde titizlikle seçildikten sonra bağımsız toksikoloji uzmanlarınca köken, saflık ve güvenlik kriterlerinde onaylanır. Ürünlerimizde doğal kökenli bileşenlere öncelik verilir ve kullanımını yasakladığımız bileşenler kırmızı listeye eklenir.

Ürünlerinizdeki parfümler bebekler açısından herhangi bir risk taşıyor mu?

Genel popülasyonun %1 ilâ 2'sinde alerjik reaksiyona neden olmasın nedeniyle ürünlerdeki parfüm kullanımı zaman zaman sorgulanmaktadır. Mustela alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde geliştirilen bir parfüm kullanmaktadır. 60 yıldan uzun süredir her yıl dünya çapında 40 milyon ürünümüz satılmaktadır ve Mustela tarafından kullanılan parfümün neden olduğu hiçbir alerji vakası bildirilmemiştir. Bununla birlikte, parfüm içermeyen ürünler kullanmak isterseniz Mustela'nın Çok Hassas Ciltler serisini kullanabilirsiniz.

Ürünleriniz alüminyum tuzları içeriyor mu?

Formül geliştirme beyanımız alüminyum tuzlarını kullanmamızı engellemektedir.Bileşen seçme kriterlerimiz ve taahhütlerimiz hakkında daha fazla bilgi için "İÇERİKLER" bölümüne bakabilirsiniz.

Mustela ürünlerinin bileşimine nasıl ulaşabilirim?

Mustela ürünlerinin içerdiği bileşenler her paketin üzerinde yazılıdır ve internet sitemizde ürünlere ayrılan sayfalardaki "İçerik" kutucuğuna tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Fitalatların bebekler için tehlikeli olduğunu duydum. Mustela ürünleri fitalat içeriyor mu?

Bebekler için geliştirilen tüm Mustela cilt bakım ürünleri, paketleri de dâhil olmak üzere fitalat içermez. Aynı şekilde, Mustela tarafından hediye edilen plastik ürünler de (makyaj çantaları, çocuklar için küçük oyuncaklar vb.) fitalat içermemektedir.

Ürünlerin korunması

Ürünleriniz paraben içeriyor mu?

Hayır, bu bileşeni ürünlerimizde kullanmıyoruz.

Ürünlerinizde hangi koruyucu maddeler kullanılıyor? Bunların herhangi bir riski var mı?

Ürünlerimizde benimsediğimiz koruma sistemi, mikropların çoğalmasına imkân tanımayan bir ortam oluşturan içerik bileşimleri (gliserin, şeker türevleri, sitrik asit ve antioksidanlar gibi) ve ürünlerin kontamine olmalarını engelleyerek, ortamdaki hava ile temasını sınırlayan paket seçimlerini (hava almayan paketler gibi) kapsar. Mustela ürünleri koruyucu olarak paraben, fenoksietanol, triklosan ve MIT/MCIT içermez. Ürünlerin kontamine olmadığından ve özelliklerini kaybetmeden korunduklarından emin olmak için ürünlerimiz piyasaya sürülmeden önce test edilmektedir. Mustela ürünlerinin güvenliği 65 yıldan uzun süredir en büyük önceliğimiz olmuştur. Daha fazla bilgi için "Taahhütlerimiz" sekmesine bakabilirsiniz. 

Kozmetik ürünlerinde koruyuculara gerçekten gerek var mı?

Koruyucular kozmetik ürünlerinde hayati role sahiptir ve mikropların çoğalmasını engeller.Özellikle bebekler için üretilen kozmetik ürünleri genellikle bakteri ve mantarlar için elverişli bir ortam olan, sıcak ve nemli banyo ortamında kullanılır. Bu mikroplar cilt bakım ürünlerinin içine karışmaları durumunda ürünü kullanan kişilerde, özellikle de bebeklerde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Mustela tüm titizliğiyle, etkili ve iyi tolere edilebilen koruyucular seçmektedir.

Mustela ürünleri ne kadar dayanıyor?

Açılmamış Mustela ürünleri üretildikleri tarihten itibaren 24 ila 36 ay boyunca etkinliğini korur. Ürünlerin açıldıktan sonra, her paketin üzerinde logo ile (açıldıktan sonra kullanım etiketi) belirtilen son kullanma tarihinden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir (sembole bakınız). Mustela cilt bakım ürünlerinin dayanıklılığı için kullanım sonrasında ürünlerin kapaklarını doğru şekilde kapatın ve ürünleri başka bir kutuya aktarmayın.

Nanopartiküllerin kullanımı

Nanopartiküller ultra ince parçacıklardır (saç telinden yaklaşık 100.000 kat daha ince). Bu parçacıklar kozmetiğe ilişkin düzenlemelerce tanımlanmıştır.* Biz bu parçacıkları ürünlerimizde kullanmamayı tercih ediyoruz.

*Avrupa Kozmetik Birliği'nin mesleki tavsiye kararıyla açıklanan kozmetiğe ilişkin 1223/2009/AT sayılı tüzükte tanımlanmıştır.

Mustela ürünleri kaç yaşına kadar kullanılabilir? 

Mustela ürünleri bebeğinizin hassas ve narin cildini korumak için tasarlanmıştır. Mustela ürünlerini çocukluk boyunca ve hatta sonrasında da kullanabilirsiniz.

Mustela ürünleri doğumdan itibaren güvenli bir şekilde kullanılabilir mi?

Çocuk ürünleri için Avrupa pazarında lider bir Fransız markası olarak, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini  taahhüt ediyoruz. Ürünlerimizde kullanılan tüm bileşenler, ürünlerimizin her birinin toleransını ve güvenliğini garanti eden titiz bir eleme sürecinden geçer. Tolerans, yeniden yapılandırılmış cilt modelleri kullanılarak laboratuvarda, daha sonra yetişkinlerde ve çocuklarda dermatolojik gözetim altında fiili kullanım koşullarında sistematik olarak değerlendirilir. Mustela ürünlerinin güvenliği 70 yıldır en önemli önceliğimizdir. Daha fazla bilgi için, "Taahhütlerimiz" sekmesine bakabilirsiniz.

Kozmetik ürünlerin uyması gereken düzenlemeler var mı?

Kullananlar için optimum güvenlik şartlarını sağlamak amacıyla kozmetik ürünleri 40 yıldan uzun bir süredir tüm Avrupa Birliği'nde geçerli özel düzenlemelerle sıkı denetim altına alınmıştır. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilmek amacıyla bu düzenlemeler düzenli olarak güncellenmektedir. Bu düzenlemeler özellikle yasaklanan (1300'den fazla madde) ve kullanımı kısıtlanan ürünleri tanımlar ve ürünler için piyasaya sürülmeden önce yapılması gerekenleri belirler. Bu düzenlemeler ayrıca ürünlerin güvenliğini teminat altına alır ve üreticilerin sorumluluklarını belirler. Piyasaya çıkan kozmetik ürünler tolere edildiklerinden emin olmak amacıyla satışta oldukları tüm süre zarfında gözlemlenir. Kozmetovijilans, gözlemlenen istenmeyen etkilerin derlenmesi ve analizinden oluşur. Mustela da bu denetlemelere tabidir ve gerekli hallerde yetkililerle yakın temas kurarak çalışır. Avrupa dışındaki ülkeler kozmetik ürünlerine ilişkin özel düzenlemelere (güvenlik, pazarlama, ürün denetimi) sahiptir.

Mustela ürünleri piyasaya sürülmeden önce test ediliyor mu?

Ürünlerimizin güvenliği mutlak önceliğimizdir.Tam güvenlik teminatı için ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinliğini güvence altına almak amacıyla her bir ürünümüz piyasaya sürülmeden önce 450'den fazla test ve ölçüme tabi tutulur. Ürünlerimizin bebek ve hamilelerde kullanımı birçok tedbir ve kısıtlama getirirken biz bu açıdan ürün güvenliklerinin denetlenmesi için gönüllü olarak bağımsız toksikoloji uzmanlarıyla çalışıyoruz. Bu uzmanlar herhangi bir aşamada ürünün piyasaya sürülmesine karşı çıkabilir. Öncelikle bağımsız ve yetkili kuruluşlarca gerçekleştirilen 11 aşamalı eşsiz ve özel bir değerlendirme süreci gerçekleştiriyoruz. Bu süreç içerisinde ürünlerin yetişkinlerdeki cilt, göz ve nörosensoriyel toleransları ile birlikte bebek ve çocuklardaki gerçek kullanım şartları altında yeniden oluşturulmuş bebek epidermisi üzerindeki toleransı değerlendirilmektedir. Son olaraksa ürünlerimizin hamileler ve doğumdan itibaren bebekler üzerindeki etkinliği bağımsız tıbbi gözetime (ürüne bağlı olarak dermatolog, pediatri uzmanı, jinekolog veya oftalmolog) tabidir.

Mustela ürünleri alerjiye neden olur mu?

İster bebeklere, ister hamilelere, ister yeni annelere yönelik olsun tüm ürünlerimiz hipoalerjeniktir. Yani, ürünlerimiz alerjik reaksiyon riskini en aza indirecek şekilde formüle edilmiştir.Ürünlerimizde alerjik reaksiyon riskini ortadan kaldıracak bileşenler seçilmektedir ve tüm ürünlerimiz toleransını kanıtlayan bağımsız laboratuvarlarca test edilmiştir. Mevcut düzenlemelere tamamıyla uygun olan bu yaklaşım 65 yıldan uzun süredir ebeveynler ve çocukları için güvenli ve etkili ürünler sağlamamıza imkân tanımaktadır.

Mustela Bebek ürünleri kaç yaşından itibaren kullanılabilir?

Tüm Mustela bebek ürünlerini, bebeğinizin doğduğu andan itibaren (erken doğmuş olsalar bile) kullanabilirsiniz. Mustela ürünlerinin güvenlik ve etkinlikleri, piyasaya sürülmeden önce bağımsız bir toksikoloji uzmanı tarafından etkinlik, güvenlik ve benzersiz duyusal haz kriterlerinde yeni doğanlar, bebekler ve çocukların cildinin günlük ihtiyaçlarını karşılama ve özellikle doğaya saygı duyma kriterlerine göre onaylanır.

Ürünlerinizin güvenlik ve etkinliğini değerlendirmek için hayvanlar üzerinde test yapıyor musunuz?

Piyasaya sürülmeden önce ürünlerimiz üzerinde gerçekleştirilen testlerin hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testleri içermediğini garanti ediyoruz. Güvenliğin başlıca önceliğimiz olmasından dolayı, yenilik ve sürekli iyileştirme sürecimizin bir parçası olarak araştırmacılarımız Mustela ürünlerinin hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testlere gerek kalmaksızın tolerans ve etkinlik bakımından laboratuvarda test edilmesi için bebek epidermisinin yeniden yapılandırılmış patentli ve eşsiz bir modelini (Stelaskin) geliştirmiştir.

Mustela ürünlerinin güvenliğini nasıl garanti ediyorsunuz?

Çocuk ürünleri için Avrupa pazarında lider bir Fransız markası olarak, ürünlerimizin kalite, güvenlik ve etkinlik açısından en zor şartlara uymasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu amaçla, Expanscience Laboratuvarları, Mustela markasından gelen her ürün, kilit kalite ve güvenlik zorluklarını ele alan bir taahhüt sözleşmesi ile yönetilen zorlu ve sorumlu bir sürece tabi tutulur:

- Doğal kökenli içerikleri önceliklendiren ve tartışmalı içeriklerden kaçınan katı, titiz bir içerik seçim süreci.

- Her bir bileşenin doğumdan itibaren bebek cildinin spesifik özelliklerinde ileri uzmanlığa dayanan toksikolojik değerlendirmesi.

- Her bitmiş üründe tolerans ve alerjen testi. Bitmiş ürünün, özellikle çocuklarda kullanımı dikkate alınarak bağımsız toksikolojik uzmanlarla nihai güvenlik değerlendirmesi: cilt modellerinde yapılan spesifik testler, yutma ve penetrasyon riski gibi ek güvenlik faktörleri.

Bu yaklaşım, tüm mevcut düzenlemelere tamamen uygun olarak, 65 yıldan uzun süredir ebeveynlerin ve çocuklarının doğumundan itibaren güvenli ve etkili ürünleri garanti etmemizi sağlamıştır. Mustela markasının taahhüdü ile ilgili bilgileri "TAAHÜTLERİMİZ" başlığı altında bulabilirsiniz.

Neden sentetik içerikler kullanıyorsunuz?

Maksimum güvenlik, etkinlik ve kullanım keyfini sağlamak için doğada onlar kadar etkili ve güvenli muadilleri bulunmayan durumlarda sentetik bileşenlerden yararlanıyoruz.