#Bebek bakımı ve rutinler

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır?

#Bebek bakımı ve rutinler
Yeni Doğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır?
yenidogan-bebek-ne-zaman-yikanir
Ailenize minik bir birey katıldı ve siz doğal olarak büyük bir heyecan içinde, "yeni doğan bebek ne zaman yıkanır?" sorusuna cevap arıyorsunuz. Zaten misler gibi kokan bebeğinizin her zaman tertemiz ve sağlıklı olmasını istemenizden daha doğal ne olabilir, öyle değil mi? İşte biz de burada, tam da bu konuda aklınıza takılan soruların cevaplarını veriyor olacağız, okumaya ve bizi takibe devam edin.

Yenidoğan Bebek Ne Zaman ve Nasıl Yıkanır?

Ailenize minik bir birey katıldı ve siz doğal olarak büyük bir heyecan içinde, "yeni doğan bebek ne zaman yıkanır?" sorusuna cevap arıyorsunuz. Zaten misler gibi kokan bebeğinizin her zaman tertemiz ve sağlıklı olmasını istemenizden daha doğal ne olabilir, öyle değil mi? İşte biz de burada, tam da bu konuda aklınıza takılan soruların cevaplarını veriyor olacağız, okumaya ve bizi takibe devam edin.

 

Yenidoğan Bebek Ne Zaman Yıkanır?

Ailenin minik bireyini ilk defa yıkayacak olmanın o tatlı heyecanına çoğu zaman yoğun bir kaygı eşlik eder. Canınızdan bir parçayı elinize almak, kokusunu, yumuşak tenini hissetmek çoğu zaman ona zarar verme endişesini de beraberinde getirir. Ama bütün bu kaygıları bir kenara bırakıp yine de o sempati yumağını yıkamak zorunda kalınır. "Tam olarak ne zaman yıkamak gerekir?" ya da "En doğru zamanlamayı nasıl yakalarım?" gibi sorular, kafanızın içinde uçuşuyor olmalı, öyle değil mi?

Bir bebeğin ne zaman yıkanacağına dair çeşitli kültürel kodlamalarla bezenmiş olsak da bilimin ışığından fazla uzaklaşmamak gerekir. Birçok bilimsel çalışma, bebeğe doğar doğmaz banyo yaptırmanın pek uygun bir seçim olmadığını bizlere göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bebeğin ilk banyosunun en erken doğumdan 24 saat sonra yapılmasını önermektedir. Bunun çeşitli sebeplerle öne alınması gerekirse yine de 6 saatten öncesinin kesinlikle önerilmediğini ifade etmek gerekir.

Doğum sonrasında hemen banyo yapılan bebeklerde vücut ısısının dengelenmesinde çeşitli güçlükler meydana geldiği, hipotermi gibi durumların sıklıkla görüldüğü çeşitli araştırmalar ile ortaya konmuş bulunmaktadır. Ayrıca erken yıkamanın bebeğin kan şekerinde düşme (hipoglisemi) gibi sonuçlara da yol açtığı araştırmaların sonuçları arasında yer almaktadır.

Cilt kuruluğu gibi bazı problemler, anne ile kurulacak bağda yaşanacak zorluklar ve emzirmede ortaya çıkabilecek güçlükler de bu kapsamda sayılması gereken diğer erken yıkama sakıncaları arasında zikredilebilir.

 

Yenidoğan Bebek Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Yenidoğan bir bebeğin ilk defa ne zaman yıkanacağına dair yukarıda anlattıklarımızdan sonra şimdi de sonrasında ne sıklıkla yıkanması gerektiği üzerinde duralım dilerseniz.

Eğer temiz ve düzenli bir ebeveyn iseniz zaten çeşitli temizlik ürünleri ile bez değişimi ve beslenme aktiviteleri sonrasında bebeğinizin yüz boyun ve hassas bölgelerini temizliyor olmalısınız. Bunların yapıldığı durumlarda bebeğin her gün yıkanma ihtiyacı olmayacaktır. Ufak tefek değişiklikleri ve olağanüstü durumları hesaba katmaz isek ilk bir yılında bebeklerin haftada üç kez yıkanması yeterli olacaktır.

Çünkü bebekler biz yetişkinler gibi terlemez ve yıkanmasını gerektirecek kadar çok kirlenmez. Daha sık yıkamak, gerekli olmamasının yanı sıra cilt kuruluğu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmanız sonucunu da doğurabilir. Bu nedenle olağanüstü bir durum yoksa yıkama periyodunun bu çerçevede kalması yerinde olacaktır.

 

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

"Yenidoğan bebek ne zaman yıkanır?" sorusu ile başladık ve ne sıklıkla yıkanacağı da dahil pek çok konuyu aydınlattık. Şimdi sevimli miniği nasıl yıkayacağımız ile ilgili aklınıza takılması muhtemel soruları cevaplamak niyetindeyiz. Hadi gelin devam edelim ve yeni doğan bebeği yıkarken dikkat edilmesi gerekenlere daha yakından bakmaya çalışalım.

Yeni doğan bebekler göbek bağı tamamen düşene kadar sünger banyosu da denilen daha dikkatli bir yöntem ile yıkanır. Göbek bağı tamamen düşüp kapandıktan sonra suya daldırarak yıkamak konusunda bir engeliniz kalmayacaktır. Sünger banyosu denilen bu yöntem, bebeğinizi suya daldırma dışında temel bir farklılık içermez.

Banyo işlemi öncesinde bazı hazırlıklar yapmanız ve işe öyle başlamanız yerinde olacaktır. Bu amaçla;

 

 • Düz zemine sahip ve oldukça sıcak bir ortam. Düz zemin olarak bir masa veya tezgâh seçilebilir ve bunun üzerine battaniye ve havlu gibi bebeğe uygun materyaller serilebilir.
 • Ayrıca yumuşak bir havlu ve alt değiştirme bezi ile giydirmeyi planladığınız kıyafetleri de hemen yanı başınızda hazır bulundurmanız son derece yerinde olacaktır.
 • Bir elinizin her zaman boşta kalacağı ve emniyet tedbirlerinin ortama uygun şekilde tesis edildiği bir düzen içerisinde yer almanız son derece önemlidir.
 • Küçük bir küvet ve sıcaklığı kontrol edilmiş ılık su. Önerilen ısı derecesi genellikle 40-45 C’dir.
 • Bütün bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra bebeğinizi soyup bir havluya sararak hazırladığınız alanda sırt üstü yatırın.
 • Yıkama esnasında sadece yıkadığınız bölgeyi açıp diğer bölgelerin kapalı kalmasını sağlayarak miniğin beden ısısının korunmasını sağlayın.
 • Yıkama için kullanacağınız bez veya sünger malzemeyi ıslatıp sıkarak önce yüz ve boyun bölgelerinden başlayarak hafif dokunuşlarla silin. Bu sırada göz kapaklarının içten dışa doğru silinmesi gayet yerinde olacaktır.
 • Bebeğinizin vücudunu temizlemek için sade su veya yumuşak, nemlendirici bir bebek sabunu kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Kol altı, boyun çevresi ve kulak arkasını dikkatli ve yumuşak bir şekilde temizlemelidir,
 • Ayrıca bebek bezi bölgesinde var olan kırışıklıkların aralarının temizlenmesi sağlanmalıdır.
 • Pek çok bebeğin başında görülen pullanma gözünüzü korkutmasın. Yıkama sırasında pullanmayı gidermek için ekstra bir çaba içine girmeniz gerekmez. Bu durum çoğu zaman kısa bir süre içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.
 • Bebeğinizi bu şekilde yıkadıktan hemen sonra temiz, yumuşak ve ılık bir havlu ile sarmanız ve hafif dokunuşlarla kurulamanız gerekir.

Odanın ısısının uygun olduğu durumlarda banyo sonrası giydirme süreçleri önemli bir sorun teşkil etmez iken, soğuk ortamlarda bu konuda son derece hızlı hareket edilmesi, bebeğin üşümemesi bakımından çok önemlidir.

 

"Yenidoğan bebek ne zaman yıkanır?" diye başladığımız konuyu banyo eğlencesi ile ilgili bir ipucu vererek noktalayalım. Bebeğiniz ilk aylarda çevreyle çok ilgili olmadığı için banyo oyuncaklarına ihtiyaç duymayacaktır. Ancak ilerleyen aylarda onun ilgisini ve dikkatini çekecek çeşitli oyuncaklar edinmeniz ve banyo sırasında bunları kullanmanız sizin ve miniğin daha eğlenceli bir zaman dilimi ile baş başa kalmanız anlamına gelecektir. İyi eğlenceler…