İçeriği Atla

Atopik dermatit ve tatiller: Benimsenecek alışkanlıklar

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Atopik dermatit ve tatiller: Benimsenecek alışkanlıklar

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Tatiller kuşkusuz rahatlık ve özgürlük hissi içindir ancak atopiye eğilimli ciltlerle ilgilenirken unutmamanız gereken bazı şeyler var. Haydi, ilk olarak coğrafyaya değinelim. Çocuğunuzla dilediğiniz her yere gidebilir misiniz? Tabii ki! Ancak iklim ve mevsimlere dikkat etmelisiniz. Çok sıcak bir yere gidecekseniz, terlemek kaşıntı hissini de beraberinde getirecektir. Soğuk havalar da atopik dermatitli cilde sahip çocuğunuz için ideal havalar değildir çünkü kuru hava cildi kurutur. Ancak durum böyle olsa da doğru alışkanlıklar ve günlük emolyent kullanımıyla hiçbir sorun yaşamayacaksınız (bkz. Emolyent bakımın faydaları). İster deniz kenarı olsun ister dağlar olsun her tatil yerinin kendine has artıları vardır.

Bebeğinizin atopik dermatitli cildinin bakımı için tatil dönemlerine uygun öneriler

Aklınızda soru işareti kalmaması için valizinize koyduklarınızı dikkatle seçin. Nereye giderseniz gidin yanınıza almanız gerekenler:

- Çocuğunuzun bebek ve çocuklara özel kişisel temizlik ve emolyent bakım ürünleri. Gittiğiniz yerde bu ürünleri nereden temin edebileceğinizi biliyorsanız endişe etmenize gerek yok, yanınıza sadece birkaç gün yetecek kadarını alabilirsiniz.

- Rahatsızlığın alevlendiği dönemler için doktorunuzun reçete ettiği ürünler. Hazırlıklı olmak adına reçetenizi makyaj çantanıza veya önemli dosyalarınızın arasına koyabilirsiniz.

- Güneşli bir yere gidiyorsanız atopiye eğilimli ciltlere uygun, bebek ve çocuklara özel, yüksek koruma sağlayan, yüksek faktörlü ve parfümsüz bir güneş losyonu.

- Hangi mevsim olursa olsun pamuklu iç çamaşırları ve kıyafetler (bkz. Atopik ciltler ne giyilmeli?).

Tatillerde atopik dermatitin alevlenmesini engelleyen tavsiyeler

Çocuğunuz tatilini dedesinde veya kuzenlerinin evinde mi geçirecek? Atopiye eğilimli cildinin alevlenmelerini engellemek ve onu rahatlatmak adına hazırlayacağınız kısa bir tavsiye ve doğru uygulamalar listesi herkesin işini kolaylaştırabilir. "Bu emolyenti her gün kullanın, evcil hayvanları yatak odasına almayın, evi elektrik süpürgesiyle düzenli olarak temizleyin" gibi. İhtiyaç halinde kullanacağınız bir liste çıkarmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet