İçeriği Atla

Bebeğim atopiye eğilimli bir cilde mi sahip?

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Bebeğim atopiye eğilimli bir cilde mi sahip?

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Bebeğiniz huzursuzlanarak, kırmızı yanaklar ve gözünde yaşlarla uyandığında; Kötü bir rüya mı gördü? Çok mu sıcak? Biraz acıktı mı? Yoksa potansiyel olarak atopiye eğilimli cilt semptomlarına işaret eden bir alevlenmenin başlangıcında mıyız?

Kızarıklıkları ve bebeğinizin huzursuzlandığını fark ettiğinizde bundan da şüphelenmeniz doğaldır. Atopiye eğilimli ciltler iki aylıktan itibaren gözlemlenebilir ve bu yaşlarda elbette bebeğinize neyi olduğunu soramazsınız.

İlk değerlendirmenizde birkaç küçük ipucundan yararlanabilirsiniz:

- Sizin veya eşinizin cildi atopiye eğilimli mi? Kalıtsal unsurlar kesinlikle en belirgin işaretleri verir (atopiye eğilimli ciltler hakkındaki dosyamıza bakınız) Bu sayede doğumdan itibaren önleyici tedbirler alabileceğiniz ve bebeğinizin cildinde atopiye eğilim riskini %33 ilâ 50 oranında azaltabileceğiniz için bu oldukça yararlı bir bilgidir.

- Nemlendirici ürünlerle sürekli nemlendirmenize rağmen bebeğinizin cildi hâlâ sert ve kuru kalıyorsa atopiye eğilimli ciltten şüphelenebilirsiniz. Belirli bölgelerde pullanmalar da görülmeye başlayabilir

.- Bebeğiniz uyumakta zorlanıyordur.Tabii ki bunun pek çok başka nedeni olabilir, ancak birkaç diğer semptomla birlikte uyuma zorluğu da atopiye eğilimli cildin bir belirtisi olabilir (bkz. Bebeğim uyumakta zorlanıyor).

- Bebeğimin özellikle çene, yanak, kol ve karnında bölgesel kızarıklıklar görülmeye başladı.

Bu belirtilerin atopiye eğilimli ciltlerle ilişkili olduğuna dair neredeyse hiç kuşku kalmadı. Bu kızarıklıkların üzerinde akıntı da görülüyorsa bunun bir alevlenme olduğuna dair artık hiçbir şüphe yoktur (bkz. Ne zaman atopik dermatitin iyileştiğini veya bittiğini düşünebiliriz?).

Alevlenmeler esnasında tam olarak ne olur?

Enflamasyonun başlangıcında her zaman kaşınmaktan kaynaklanan hafif kızarıklıklar görülür. Bu kızarıklıklar cilt dokusunun kalınlaşıp kabarmasına neden olur. Bu noktada küçük su toplamaları görülebilir. Bunlar patladığında içlerinden saydam bir sıvı çıkabilir. Bu kabarcıklar zamanla kabuklanıp kendiliğinden geçer. Bu konuda endişe etmenize gerek yok, alevlenme ne kadar şiddetli olursa olsun bebeğinizin cildinde herhangi bir iz kalmayacak. İkincil bir enfeksiyonu tetiklememesi veya rahatsızlık hissini arttırmaması için bebeğinizin kaşınmasını engellemelisiniz.

Emolyent balsam veya krem gibi bebeklere ve çocuklara özel bakım ürünleri ile bebeğinizin cildini rahatlatarak bunu engelleyebilirsiniz (bkz. Atopik dermatit olan bebeklerin bakımı). Atopiye eğilimli cilt, kızarıklık, alerji için doktorunuza danışın. Bebeğinizin cildinin atopiye eğilimli olduğunu düşünüyorsanız teşhisi doğrulamak için vakit kaybetmeden bir pediatri uzmanına danışın. Atopiye eğilimli cildin nedeni gıda alerjisiyse doktorunuz sizi bir dermatolog veya alerji uzmanına yönlendirebilir. Bu uzmanlar rahatsızlığın alevlendiği dönemler için özel tedaviler belirleyebilir. Geri kalan zamanlarda, yani ara dönemlerde ise genellikle alevlenmeleri önleyen küçük alışkanlıklar edinebilirsiniz (Atopiye eğilimli cildin önlenmesi başlıklı makaleye bakınız).

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet