İçeriği Atla

Çok hassas bebek cildi nedir?

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Çok hassas bebek cildi nedir?

Bebeğinizin cildi, onu dış dünyadan koruyan bir bariyer görevi görür. Aynı zamanda bebeğinizin duyularıyla ilişkili bir uyanış, duygu ve etkileşim kaynağıdır. Bebeğinizin cildi koruma sağlar, duyuların gelişimine katkıda bulunur ve doğumdan itibaren özel bakım ve ilgi gerektirir. Her gün bebeğinizin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamak için bebeğinizin cilt tipini öğrenmeli, tüm ihtiyaçlarını kavramalı ve cilt tipine uygun bakım ürünleri kullanmanız gerekir.

Çok hassas bebek cildi tüm bebek ciltleri gibi yetişkin cildinden daha hassas ve savunmasızdır. Bu ciltler, günlük stres faktörlerine karşı (rüzgâr, kıyafetlere sürtünme, kireç vb.) kolaylıkla kızarma eğilimi gösterir ve kendisini rahatsızlık hissiyle belli eder (batma ve gerginlik hissi). Tüm bebeklerinki gibi sizin bebeğinizin cildi de çok güzel ve kusursuz bir görünüme sahip olsa da oldukça hassastır. Doğumda, bebeklerin cilt bariyeri henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bebeğinizin cildi dış saldırılara karşı hayli hassas ve savunmasızdır ve iki yaşına kadar tam anlamıyla olgunluğa ulaşmaz. İki yaşına gelene kadar bebeğinizin cildi hücrelerinin doğru şekilde çalışabilmesi için gerekli nem seviyelerini koruyamaz. Bebeklerin cildi kuşkusuz doğumda çok güçlü özelliklere sahiptir; içerdiği eşsiz kök hücreler cildinin ömür boyu kendini yenilemesini sağlarken bebeğiniz iki yaşına gelene kadar oldukça hassas ve savunmasızdır.

On yıldan uzun süredir devam eden ve doğumdan itibaren bebek cildini inceleyen benzersiz Mustela araştırma programı sayesinde yetişkinlere kıyasla bebeklerin cildinin özel bir yapıya sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Üç çocuktan biri çok hassas cilde sahiptir. Doğumdan itibaren bazı bebeklerin cildi diğerlerininkinden daha hassastır ve normal ciltler tarafından tolere edilen stres faktörlerine aşırı tepki verirler. Çevresel faktörler (sıcaklık değişimi, terleme, rüzgâr), kimyasal stres (boya, deterjan, sert su) ve hatta bez ya da kıyafetlere sürtünme. Bu aşırı hassasiyet cildin günlük stres faktörlerine karşı kolaylıkla kızarmasıyla kendini gösterir ve kızarıklıklara sıklıkla rahatsızlık hissi de (batma ve gerginlik hissi) eşlik eder.

Mustela bünyesindeki araştırmacılar, çok hassas cilde sahip bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek toleransa sahip özel aktif bileşenler içeren parfümsüz cilt bakım ürünleri geliştirdi. Avocado Perseose ve Schizandra. Tüm bebeklerin cilt yapısıyla uyumlu Avocado Perseose cildi dış saldırılardan koruyan bir kalkan görevi görür. Cilt bariyerinin gelişimine aktif olarak yardım eder, cildin nem seviyesini korumasına katkı sağlarken hücre rezervlerinin günlük stres faktörlerine karşı korunmasına yardımcı olur. Schizandra kalıcı şekilde rahatlatılması ve yatıştırılması gereken çok hassas ciltlerde reaksiyon belirtilerinin (kızarıklık, batma, gerginlik vb.) azaltılmasına ve engellenmesine yardımcı olur.

Mustela'nın çok hassas cilde sahip bebek ve çocuklara özel bakım ürünlerini keşfedin. Hassas ve narin bebek ve çocuk cildini korumak, nemlendirmek ve yatıştırmak üzere geliştirilen, temizlik, hijyen ve bakım ürünlerinden oluşan eksiksiz bir seri. İkinci bir cilt etkisine sahip, ultra hafif dokulara sahip, parfüm içermeyen, doğal, nazik ve hoş kokulu hipoalerjenik ürünler içermektedir. Dermatolojik ve pediatrik kontrol altında test edilmiştir. Mustela uzmanlığının ürünü olan bu patentli, koruyucu aktif bileşen bebeğinizin cildiyle uyum halinde etki gösterirken maksimum tolerans ve klinik etkinliği bir araya getirir. Batma ve gerginlik hissi ile görünür kızarıklıkları yatıştıran ve engelleyen doğal aktif bileşen içerir.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet