İçeriği Atla

Sözlük

Son Güncelleme 02, Mayıs, 2023

Sözlük

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Atopiye eğilim, vücudun belirli bir antikor olan immünoglobulin E (IgE) üretmesiyle ortaya çıkar. Alerjenlerle karşılaşıldığında bağışıklık sistemi aşırı tepki verir. Bu bir alerjidir. Atopiye eğilim çeşitli formlarda gözlemlenebilir. Egzama tüm cildi etkisi altına alabildiği gibi astım, saman nezlesi, konjonktivit ve başka belirtilere de neden olabilir. Egzama; bulaşıcı olmayan bir cilt rahatsızlığıdır, genellikle şiddetli kaşıntıya neden olur. Kontakt ve atopik egzama gibi farklı türleri mevcuttur. Atopik egzama bazı dönemlerde alevlenirken ara dönemlerde rahatsızlık görülmez. Yenidoğanlarda birkaç aylıktan itibaren görülebilir.

Emolyent; cildi yumuşatan ve cilt dokusunu rahatlatan ürünler için kullanılan bir terimdir. Ara dönemlerde atopiye eğilimli ciltleri besleyerek ihtiyaçlarını karşılamak ve rahatsızlığın alevlendiği dönemlerde belirli tıbbî tedavilerle birlikte (dermokortikoidler) cildi rahatlatmak ve rahatsızlığı tedavi etmek için tavsiye edilir. Bazı emolyent ürünler kaşınma hissini hızla, %95 oranında azaltabilir.

Emolyent ürünler nasıl seçilir? Bebek ve çocuklara özel, doğal veya patentli bileşenler, yüksek tolerans, hipoalerjenik, koruyucu içermeyen vb. Tüm bu özellikler çocuğunuzun mutluluğunu güvence altına alır.

Alerjenler, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olan maddelerdir. Çevrede (polenler, akarlar, evcil hayvan tüyleri) ve gıda maddelerinde bulunabilirler.

Dermokortikoidler belirli enflamasyonların tedavisi için lokal (bölgesel) olarak uygulanan kortizonlu ilaçlardır. Alevlenme; ani cilt kızarıklıklarıdır. Kaşıntı; cildin kaşınmasıdır ve şiddeti az veya çok olabilir. Bazı durumlarda, çeşitli cilt bakım ürünleri kaşıntıyı hızla, %95 oranında azaltabilir.

Dermatit ciltteki bir tür enflamasyondur. Atopik dermatit gibi atopiye eğilimli cilt de denir. Peki ya dermatoz nedir? Dermatoz tüm cilt rahatsızlıklarını kapsar. Atopiye eğilimli cilt hem dermatoz hem de dermatittir.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet