İçeriği Atla

26 Haftalık Gebelik

Son Güncelleme 09, Mayıs, 2023

26 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 26. Haftası

Hamileliğin her haftasının kendine özel durumları vardır. Gerek anne adayında gerekse de bebekte her dönemde bir kısım değişiklikler görülür. 26 haftalık gebelik döneminde hamileliğin büyük bir kısmı geride kalır, artık bebeğin doğumu için gün sayılır. Aşağıdaki yazımızda, 26. hafta gebelik sürecinde hamilelikte ne gibi değişiklikler yaşandığını aktarmaya çalıştık.

26 Haftalık Bebek

26 haftalık bebek kilosu 910 gr ile 1 kg arasında değişir. Boyu ise yaklaşık 35 cm’dir. 26 haftalık bebek kilosu ve boyu araştırıldığında bebeğinizin sağlıklı bir gelişim gösterdiğini anlayabilirsiniz. Söz konusu dönemde bebek gelişimindeki belirgin durumları aşağıda bulabilirsiniz:

 • 26 haftalık bebeğin gözleri açılmaya devam eder. Gözünün renkli kısmında pigment oluşmamış, doğal olarak bebeğin göz rengi henüz net değildir. Her ne kadar bu dönemde rahim içindeki görünümden bir şey anlamasanız da doktorunuz tarafından bebeğin gelişimi hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • 26 haftalık bebek hareketleri bu dönemde artış gösterir. Bebeğin görme ve işitme duyuları gelişir. Bebeğiniz parlak bir ışık gördüğünde ya da yüksek ses duyduğunda belirgin şekilde hareketlenir.
 • Bu dönemde ceninin belli bir şekli ve uyuma düzeni vardır. Bebeğin uykuda ya da uyanık olduğunu hareketlerinden anlayabilirsiniz.

26 Haftalık Gebelik Görüntüleri

Hamileliğin 26. haftasına ulaştığınıza göre gebeliğin 6. ayını geride bıraktınız demektir. Dolayısıyla 2. trimester döneminin artık son günlerindesiniz. 26 haftalık gebelik ultrason görüntüleri incelendiğinde alınan veriler çok farklı olabilir. Bu durum çok normal bir durumdur. Bebeğin anne karnındaki hareketlerinden ultrason görüntüsünde de farklı veriler elde edilebilir.

 • Hamileliğin bu döneminde bebek anne karnında günde 20 dakika ile 2 saat arasında uyur. Uyanık kalma süreci uzun olduğundan bebeğin tekmelemeleri ile sık sık uyanmaya hazır olun.
 • Bebek soluk alıp verme esnasında amniyon sıvısını yutmaya devam eder. Söz konusu sıvının bebek için yeterli seviyede olması hayati öneme haizdir.
 • 26 haftalık bebeğin kalp atışları ilk dönemlere nazaran daha yavaştır.
 • Bebeğin cildinde renk pigmentleri oluşmaya başlar. Saçları oluşmaya başlamış olsa da saç rengi henüz netleşmemiştir.
 • Bebeğin kaşları, kirpikleri ve tırnakları gelişmeye devam eder.

26 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Özellikle ilk hamilelikte anne adayı zamanın ne kadar hızlı geçtiğini hisseder. Bebeğe kavuşmak için gün sayıldığı bu dönemde annede önemli psikolojik ve fiziksel değişiklikler olur. Bu değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 26 haftalık gebelik, kilo alımının yoğun şekilde devam ettiği bir süreçtir.
 • 26. hafta ile birlikte rahim, pubik simfizden yaklaşık olarak 26 cm ölçülür. Hamileliğin 40 hafta olduğunu düşündüğümüzde her bir hafta rahimde 1 cm büyüme olduğu görülür.
 • 26 haftalık gebelik kilo alımı incelendiğinde bu dönemde anne adayının 7.2 ila 9.9 kg arasında artmış olması beklenir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için toplamda 11-14 kg arası kilo alınması gerekir.
 • Bebek büyüdükçe kilo da artar. Kilo artışından kaynaklı sırt, bacak ve baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşılır.
 • Dinlenirken anne adayının sol tarafının üstüne yatması en doğru tercihtir. Bu sayede bebek için en iyi dolaşım sağlanır. Ayrıca vücudunuzda ödem oluşumunu da engellersiniz.
 • Hamilelik süreci ve doğum hakkında bilgili olunmalı, gerekli araştırmalar yapılmalıdır.
 • Doktorla gerek fiziksel durumlar, gerekse de psikolojik hususlarla ilgili sık sık iletişim kurabilirsiniz.
 • Kilonuza dikkat ederek sağlıklı beslenme önerileri alabilirsiniz.

Gebelikte Diyabet

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken hususların başında beslenme gelir. Bu süreçte, hem anne hem de bebek için sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır.Hamilelik sürecinde genel olarak balık yemek çok sağlıklı ve faydalıdır. Söz konusu besin ile kilosu çok ideal bebekler dünyaya gelir. Balığın hamilelik sürecindeki etkisi, içerdiği yoğun Omega-3 yağ asitlerinden kaynaklıdır. Eksik Omega-3 alınması farklı nitelikte hipertansiyon sorunlarını beraberinde getirebilir.

Gebelikte yaygın olarak rastlanan problemlerden biri de diyabettir. Diyabet, beslenme bozukluğuna bağlı bir metabolizma problemidir. Özellikle hamileliğin ikinci yarısında salgılanan hormonların etkisi ile insülin hormonuna karşı duyarlılık azalır. Bu durum ise diyabete yol açar. Söz konusu rahatsızlığa her bünyenin vereceği refleks farklıdır. Hamileliğin 24-28. haftalarını yaşayan tüm anne adayları diyabet taraması yaptırmalıdır. Diyabet sorununun erkenden tespit edilmesi son derece önemlidir. Söz konusu durumun oluşmasında doktorun tavsiyeleri hassasiyetle takip edilmelidir.

Gebelikte diyabet oluşumu, doğum anında bir kısım anormalliklere sebep olabilir. Diyabetik gebeliklerde;

 • Ani düşükler,
 • İdrar yolu ve vajinal enfeksiyon durumları,
 • İri bebek,
 • Sezaryen ihtimalinin artması,
 • Amniyon sıvısındaki aşırı artış,
 • Bebekte gelişme geriliği,
 • Bebekte sarılık görülme ihtimali yüksektir.

Gebelikte diyabet rahatsızlığının tedavisi için doktorların altını çizdiği pek çok konu vardır. Aşağıdaki önerileri dikkate almak, bu riski önemli ölçüde azaltacaktır.

 • Gebelik diyabeti her şeyden önce tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu durumda anne adayı bir diyet programına tabi tutulmalıdır. Diyetin % 50-55’i karbonhidrat, %30’u yağ ve % 20’si proteinden oluşur. İşe diyetle başlanmasında amaç, aşırı kilo alımının önüne geçmek ve insüline karşı oluşan doku direncini kırmaktır.
 • Ağır olmamak şartıyla egzersiz ve yürüyüşler vücuttaki glukoz düzeyinde önemli anlamda düşüş meydana getirir.
 • Diyet ve egzersiz ile kan şekeri kontrol altına alınamıyorsa vakit kaybetmeksizin insülin tedavisine başlanmalıdır. Diyet ve egzersiz sonrasında açlık kan şekeri 105 mg/dl, tokluk kan şekeri ise 120 mg/dl’nin altında tutulamazsa süratle insülin takviyesi gerekir.
 • İnsülin, büyük moleküler ağırlığa sahiptir. Bu sebeple plasenta bariyerini geçmesi imkansızdır. Doğal olarak insülin takviyesi bebeği etkilemez. Fakat ağızdan alınan diyabet ilaçları bebeğin gelişimine olumsuz anlamda etki eder. Bu sebeple doktorlar tarafından hamilelikte ağızdan ilaç verilmez.
 • Hamilelikte diyabet problemi ile karşılaşan anne adayları doğumdan sonraki 6-8 haftada 75 gr glukoz taraması ile değerlendirilir. Söz konusu test sonrasında açlık kan şekerinin yanında obezite durumuna göre diyet programı yapılmalıdır.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda uykuda yatak ıslatma #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma
Çocuklarda uykuda yatak ıslatma Çocuklarda uykuda yatak ıslatma, birçok ailenin karşılaştığı yaygın bir sorun olup, hem çocuğun duygusal hem de fiziksel sağlığını etkileyebilir. İstatistiklere göre,... Daha fazla göster
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda katılma nöbeti nedir?
Çocuklarda katılma nöbeti nedir? Bebeklerde görülen katılma nöbetleri, aileler arasında endişe ve korku yaratan bir konudur. Bebek ya da çocuklarda katılma nöbeti, onları sinirlendiren veya... Daha fazla göster
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Çocuklarda Dil Bağı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Dil bağı, dilin alt kısmında görülen bağın normalden daha önde, kısa ve dokusu bozulmuş olması durumunu ifade eder.... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet