İçeriği Atla

Doğumdan sonra cildinizi şımartın!

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Doğumdan sonra cildinizi şımartın!

Cildinizin bebeğinizinki kadar yumuşak, esnek ve sıkı olmasını mı hayal ediyorsunuz? Doğru bir cilt bakımıyla hamileliğin cildinizde bıraktığı minik izlerden kurtulabilir ve anneliğin verdiği hazzı ve neşeyi tam anlamıyla yaşayabilirsiniz!

- Hamilelik esnasında vücudunuzun büyük değişim gözlemlenen kısımlarında küçük pembe izler ortaya çıkabilir. Karın, kalça, uyluk ve/veya göğüs bölgesinde çatlak oluştuğunu fark etseniz de endişelenmenize gerek yok. Bu izlerin görünümü zaman içerisinde azalacaktır ve siz de iyileşmelerini hızlandırmak için yardımcı olabilirsiniz.

Doğru bakım: Doğum sonrası gözlemlenen çatlaklar için özel olarak geliştirilmiş bir kremle günde iki kez çatlakların gözlemlendiği bölgelere masaj yapın. Kolajen ve elastin liflerinin üretimini aktive eden bu bakım üç ay kadar kısa bir sürede çatlak görünümünün azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bebeğinizi emziriyorsanız bu ürünleri göğüs ucuna uygulamaktan kaçının. Gerçekten ihtiyaç duymanız halinde emzirme döneminin ardından mükemmel sonuçlar elde etmek için estetik tıbba (lazer veya mikrodermabrazyon) başvurabilirsiniz.

- Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra cildinizin esnekliğini, sıkılığını ve hatta nemini kaybetmiş gibi görünmesi normaldir. Bunun nedeni büyük oranda kandaki hamilelik hormonlarında gözlemlenen düşüştür! Buna bir de yüzünüze kıyasla daha az yağ bezi bulunduğu için vücudunuzun doğal olarak daha hızlı şekilde kuruması eklenir. Ancak bunu kolayca düzeltebilirsiniz.

Doğru bakım: Bir ya da iki ay boyunca, günde iki kez doğum yapmış kadınlar için özel olarak geliştirilmiş nemlendirici ve onarıcı bir bakım ürünü kullanın. Eğer daha hızlı bir etki istiyorsanız, içerdikleri aktif bileşenlerin daha hızlı nüfuz etmesini sağlayan jel veya jel-krem dokulu ürünler kullanın. Bu şekilde cildiniz kısa süre içerisinde eski sıkılığına ve esnekliğine kavuşacak ve hormonal artışların neden olduğu selülitler ortadan kalkacaktır.

Uyarı: Eğer sezaryen doğum yaptıysanız kesinin bulunduğu bölgeye masaj yapmak için birkaç hafta bekleyin.

-Karnınızdan kasıklarınıza uzanan koyu renkli çizginin yok olmadığını ya da göz çevresinde veya elmacık kemiklerinizin üzerinde koyu renkli halkalar oluştuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Muhtemelen hamilelik esnasında güneşten yeterince korunmadınız ve vücudunuzda artan östrojen miktarı melanin üretimini arttırarak cildinizde pigmentasyon bozukluklarına neden oldu.

Doğru bakım: Cildinizi her gün yeni doğum yapmış kadınlar için özel olarak geliştirilmiş bir nemlendirici ile nemlendirin ve sabırlı olun! Karnınızdaki kahverengi çizgi ile gebelik maskesi genellikle doğumu takip eden birkaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolur. Eğer birkaç ay içerisinde bu lekelerin görünümü ortadan kalkmazsa asla test edilmemiş ürünler kullanmayın. Bir dermatoloğa danışın. Ayrıca leke önleyici bir kremle yeni leke oluşumunu engelleyebileceğinizi unutmayın!

- Eğer bebeğinizi emziriyorsanız göğüs ucundaki hassas derinin tahriş olma ihtimali hayli yüksektir. Ebenizin de tavsiye edeceği gibi her emzirme saatinden sonra birkaç damla sütünüzü göğüs ucunuza yaymanız faydalı olacaktır. Ayrıca bunu uygun bir bakımla tamamlayabilirsiniz.

Doğru bakım: Bebeğinizi emzirirken göğüs ucu için yalnızca özel olarak geliştirilmiş ürünler kullanabilirsiniz. Bu yüzden her zaman özel olarak geliştirilmiş, bu bölgedeki organik tabakaya zarar vermeyen, göğüs uçlarını yatıştırıcı, bu bölgedeki derinin elastikiyetini arttırıcı ve destekleyici etkiye sahip ürünler tercih edin. Bu ürünleri her emzirme saatinden sonra uygulayın ve uygulamadan önce göğüs uçlarını iyice kurulayın.

- Doğumdan sonra bebeğinizi emzirseniz de emzirmeseniz de bu bölgede herhangi bir kas dokusu bulunmadığı için cildinize iyi bakmanızın göğüslerinizin sıkılığını korumasına ve gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacağını unutmayın.

Doğru bakım: Her zaman yeni doğum yapmış kadınlar için özel olarak geliştirilmiş ve bileşimi hem cildinizin elastikiyetini destekleyen hem de rahatsızlık hissini ortadan kaldıran ürünleri tercih edin. Ayrıca, özellikle bebeğinizi emziriyorsanız bebeğinizin rahatsız olmaması için emzirme dönemine uygun, alkolsüz ve çok parfüm içermeyen ürünler kullanmalısınız. Bu ürünleri sabah ve akşamları dairesel hareketlerle boyun bölgesine doğru masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet