İçeriği Atla

Son dönemin trendi: Emzirme

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Son dönemin trendi: Emzirme

Son dönemin trendi: Emzirme

Biberonla besleme ve emzirme arasında bir tercih yapabilirsiniz. Bebeğinizi emzirip emzirmemek genç bir anne olarak vereceğiniz ilk kararlardan biri olacak. Kararınızı çoktan vermiş olabileceğiniz gibi aklınızda emzirmenin tam olarak ne anlama geldiğine dair soru işaretleri olabilir.

Her iki durumda da siz ve bebeğiniz için önemli olan, aldığınız karardan mutlu olmanız ve içinizin rahat etmesidir. Bu, siz ve eşiniz arasında olan oldukça özel bir karardır ve herkesin buna saygı duyması gerekir.

Çoğu yeni anne emzirme deneyimini hamileliğin doğal bir uzantısı olarak görür. Örneğin; Türkiye’de bebeklerin %76’sı ilk 1 saatte emzirilmektedir. Birkaç istisnai durum dışında tüm anneler bebeklerini emzirebilir. Emzirmenin yarattığı bazı kısıtlamalar olsa da doğru şekilde gerçekleştirildiğinde ve olumlu biçimde deneyimlendiğinde emzirme hem siz hem de bebeğiniz için çok faydalıdır. Karar vermeden önce bilgi almak üzere ebenize veya emzirme danışmanınıza danışmaktan çekinmeyin.


Hem siz hem de bebeğiniz için çok faydalı bir yöntem

Sütünüz şüphesiz bebeğinizin ihtiyaçlarını mükemmel biçimde karşılar ve içeriği bebeğiniz büyüdükçe, zaman geçtikçe ve hatta gün içerisinde değişir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bebeklere ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü verilmesini tavsiye etmektedir. Bununla birlikte, marketlerde satılan ürünler anne sütündeki tüm bileşenleri içermediğinden, altı aydan sonra da bebeğinizi olabildiğince anne sütüyle beslemeniz tavsiye edilmektedir. Bu biyolojik bilgiye ek olarak, emzirme deneyimi, anne ile bebek arasında özel bir ilişki kurulmasını sağlar.

Bebeğiniz için

- Emzirme, bebeğinizin büyüyüp gelişmesi için gerekli tüm besinleri almasını sağlarken bağışıklığını güçlendirmektedir. Bileşimi kadından kadına farklılık gösterse de anne sütü gerekli miktarda yağ, protein ve karbonhidrata ek olarak vitamin ve mineral tuzu içerir.

- Anne sütü bebeğinizi bulaşıcı hastalıklar ve (bronşiolit, bronşit, kulak ve boğaz enfeksiyonları vb.) besin alerjisi de dâhil olmak üzere farklı alerjilerden doğal yoldan koruyan antikorlar içerir.

- Yapılan son araştırmalara göre anne sütü aynı zamanda bebeğinizin kilo alımını düzenleyerek çocukluk ve ergenlik döneminde obezite riskini azaltır.

Sizin için

- Bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmeniz, bebeğinizle aranızda güçlü bir bağ kurmanın yanı sıra salgıladığınız hormonlarla kendinizi iyi hissettiğiniz eşsiz bir deneyimdir.

- Rahim bölgesindeki kasların kasılmasına neden olan emzirme, rahminizin daha kısa sürede eski formuna ve büyüklüğüne dönmesini sağlar.

- Çeşitli çalışmalar emzirmenin yeni bir anne olarak size pek çok fayda sağladığını göstermiştir. Osteoporoz riskini büyük ölçüde azaltır.

- Bebeğinizi emzirerek eski formunuza hızla kavuşabilirsiniz: Bedeniniz bir litre süt üretmek için yaklaşık 800 kalori harcar.

- Son olarak da bebeğinizi emzirmek hayatınızı kolaylaştırır: Biberonlarla uğraşmak ya da pazar gecesi mama bulmak için açık market aramak zorunda kalmazsınız.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet