#Atopik cilt ve egzama

Atopik dermatitin tedavisi: İyileşir veya biter mi?

#Atopik cilt ve egzama
Atopik dermatitin tedavisi: İyileşir veya biter mi?
advice amelioration slider
Atopik dermatit adı da verilen atopiye eğilimli ciltler her beş çocuktan birinde görülmektedir, ancak atopik demek, atipik, yani nadir demek değildir. Egzama rahatsızlığının belirtileri (kızarıklık, kaşınma hissi, kuruluk vb.) can sıkıcı olsa da bulaşıcı, nadir veya geri döndürülemez değildir.

Mustela uzmanlarından dermatolog Dr. Clarence De BELILOVSKY ile birlikte yazılmıştır.

Atopiye eğilimli ciltlerin çok erken dönemlerde ortaya çıkması ve yaş ilerledikçe etkisini kaybetmesi veya tamamen düzelmesi bu sorunun olumlu bir yanıdır. Peki, ne zaman? Bu bebeğinizin cildinin hassasiyetine bağlıdır. Öte yandan günlük düzenli bakım ile rahatsızlığın alevlendiği dönemler ve ara dönemlerde çocuğunuzun bulunduğu çevre ve yaptığı etkinlikler de bu zamanı etkiler.

Ara dönemler lehimize işler. Ara dönemlerde belirtilerin tamamıyla ortadan kalkması söz konusu olmayabilir; ancak günlük cilt bakımı ile önleyici tedbir almak çok önemlidir. Bu dönemde elinizden gelen her şeyi yapmanız gerek.

Atopiye eğilimli cilde ilişkin ilk işaretler 2 aylıktan itibaren, hatta bazen daha da öncesinde gözlemlenebilir. Bir yaşına kadar belirtiler genellikle çene, yanak, kol, karın gibi vücudun yağ biriken bölgelerinde gözlemlenir. Belirtiler baldır ve ayaklarda da ortaya çıkabilir. Bu yaşlarda özellikle bebeğinizin diş çıkardığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği dönemde atopit cilt yapılarında alevlenmeler görülebilir.

- Bebekler 1 yaşına geldiklerinde vücudun farklı yerlerinde de atopiye eğilimli cilt belirtileri gözlemlenebilir. Yağ biriken bölgelerdeki belirtiler yer değiştirerek cilt kıvrımlarında görülmeye başlar; dirsek, bacaklar, dizin arkası, bilekler ve benzeri yerlerle birlikte özellikle kurumaya açık bir bölge olan kulak arkalarında bile görülebilir.

- Üç veya dört yaşlarında belirtiler cilt kıvrımlarında görülmeye devam ederken el, yüz, ağız çevresi ve göz kapaklarında da görülür. Bununla birlikte, alevlenmeler hafiflemeye başlar.

- Beş veya altı yaşında ise atopiye eğilimli cilt tamamen ortadan kaybolabilir! Çocuğunuzun cildi çok kuru olsa da büyük çaplı alevlenmeler artık görülmez ancak çocuğunuz hala özel bir cilt bakımına ihtiyaç duyar.

Bu durumda çocuğunuz büyüyene kadar beklemek zorunda mısınız?

Tüm beklentilere karşın, egzama iki yaş civarında veya daha da erken ortadan kaybolabilir. Öte yandan rahatsızlık ergenliğe kadar ve hatta daha nadiren de olsa yetişkinlik dönemine kadar da devam edebilir.

Neden? Henüz bilmiyoruz. Tek bildiğimiz bunun uygulanan tedaviyle bir ilişkisi olmadığı. Ve eminiz ki rahatsızlık zamanla ortadan kalkıyor.

Son bir güzel haber mi? Alevlenmeler şiddetli şekilde tekrarlasa da bebeğinizin cildinde herhangi bir iz kalmayacak!