Göğüsleriniz için nazik bakım

Dermatoloji

Dermatoloji

Uzman tavsiyeleri

Göğüsleriniz için nazik bakım

Daha dolgun göğüsler hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bazı kadınlar bundan mutlu olurken, bazıları o kadar da mutlu olmaz. Fakat tüm durumlarda, bu beden değişiklikleri göğüslerin sıkılığını azaltacağı için, ilk günden itibaren göğüslerinize bakım yapmanız gerekir...

Büyüyorlar, her şey yolunda gidiyor!

Doğa ne yaptığını bilir; hamileliğin başlangıcından itibaren, hormonal değişiklikler göğüsleri emzirmeye hazırlamak için süt kanallarının ve bezlerinin hacmini artırır. Bunun sonucunda, göğüsler büyür, mavimsi damarlar daha belirgin hale gelir, göğüs ucu etrafındaki pigmentasyon daha yoğun hale gelebilir ve bazen ağrılı olabilecek gerginlik hissi ortaya çıkar. Bunların hepsi normaldir. Hormonların seviyesine bağlı olarak, göğüs bedeninin artması da normaldir ve bu durum kadından kadına değişiklik gösterir. Yaşanan bu değişimler bazı kadınlarda çok hafifken, bazılarında oldukça belirgin olabilir. Doğumdan sonra sütle dolması nedeniyle göğüsleriniz maksimum hacmine ulaşacaktır. Eğer emzirmiyorsanız, hormon seviyelerinde meydana gelecek ani düşüş göğüslerinizin hızla küçülmesine neden olacaktır. Eğer emziriyorsanız, bu süreç biraz daha yavaş olacaktır. Durum ne olursa olsun, göğüslerinize ne kadar erken bakım yaparsanız, sıkılığını o kadar iyi korursunuz.

Yeni sutyenler

Kendinizi iyi hissetmeniz ve göğüslerinizin sağlığı için, kendinizi rahatsız hissetmeye başladığınız andan itibaren yeni sütyen kullanmaya başlamanız daha iyi olacaktır. Ortalama olarak, hamileliğin sonunda, her göğüste fazladan 500 g vardır ve dokuz ay boyunca görülen bu yavaş büyüme yaklaşık olarak sütyenin 2 beden büyümesidir. Bu nedenle, her üç aylık dönemde göğüslerinizi ölçün ve daha derin kup bedeni ve daha uzun askıları olan sutyenler kullanmaya başlayın, böylece kendinizi sıkmadan göğüslerinizi destekleyebilirsiniz ve eğer ihtiyaç hissederseniz geceleri de takabilirsiniz. Böylelikle, hem daha rahat hem de daha çekici olursunuz. Şekil, renk, kumaş... anneler için tasarlanan iç çamaşırları en güzel klasik kıyafetler arasındaki yerini korumaktadır.

Sıkılaştırıcı, rahatlatıcı ürünler uygulayın

Göğüslerde kas yoktur; bu nedenle sıkılıkları cildinizin sıkılığına bağlıdır. Aniden büyümeleri cildin elastikiyetini azaltarak, rahatsızlığa ve bazen de ağrıya neden olur. Soğuk suyla kompres yapmak gerginliğini azaltmasına rağmen, etkisi geçici olabilir ve cildin üst katmanının rahatlatılması üzerinde gerçek bir etkisi olmayabilir. Bunun için yapılacak en iyi şey hamileliğin başlangıcından itibaren, özel bakım ürünleri kullanarak göğüslere günlük bakım yapmaktır. Tek bir uygulama bile destekleyici lif üretimine, derinlemesine bir nemlendirme sağlamaya ve göğüs hacminde meydana gelen değişimin neden olduğu aşırı cilt gerginliğini azaltmaya destek olacaktır. Özellikle hamilelikte kullanımı şüpheli olan içerikleri (paraben, phthalat, phenoxyethanol, kafein, bisfenol A ve S, alkol) içermeyen, hamilelikte kullanıma uygun olan ve gerekirse emzirme döneminde de kullanılabilecek formülleri kullanarak bakım yapın. Masaj göğüs çevresine, dıştan içe ve boyna doğru nazikçe yapılmalıdır. Önleyici bir uygulama olarak, hormonal değişimler ve cildin aniden gerilmesi nedeniyle ortaya çıkma ihtimali yüksek olan çatlaklar için yapılan uygulamalar da bu ritüelle birleştirilebilir.

Sırtınıza ve göğüs kaslarınıza bakım yapın

Yerçekimi kanunu nedeniyle, artan göğüs büyüklüğü sırt postürünün öne doğru eğilmesine neden olur. Bu kavisli duruş göğüs kasları yapısını bozarak sırt ağrısına neden olur. Özel tedavilerin yanı sıra, boyun ve üst sırt kaslarında yaşanan gerginliğe ek olarak göğüs gerginliğini önlemek için düz durmaya çalışın. Nefes almayı zorlaştıracak kadar dik durmaya gerek yoktur, sadece başınızı dik tutmak (çenenizi kaldırmadan) yeterli olacaktır. Göğsün desteklenmesine katkı sağlayan göğüs kaslarını güçlendirmek için, her gün birkaç dakika şu egzersizi yapın: ellerinizi birleştirerek dirseklerinizi omuz hizasına getirin, nefes alırken avuç içlerinizi birbirine bastırın, üç saniye bu şekilde kalın, nefes verirken gevşeyin ve bu hareketi yaklaşık on beş kez tekrar edin.

 

İlgili içerik:

Mustela bakım

Göğüs Bölgesi Serumu
Ürünü keşfedin

Gönder