Doğum anında bana kim eşlik etmeli?

Psikoloji

Psikoloji

Uzman tavsiyeleri

Doğum anında bana kim eşlik etmeli?

Doğum eşsiz ve çok değerli bir andır... Her kadının duygularını kendi yöntemiyle yaşamak isteyeceği bir andır. Hastaneye sizinle birlikte kim gidecek, doğum anında yanınızda kim olacak? Bu konuda herhangi bir kural yoktur fakat ilk önce ve en çok kendinizi düşünerek sakince değerlendirebileceğiniz birçok seçenek vardır!

Yalnız olmanız ya da yanınızda birilerin olması sizin karar vereceğiniz bir konu olmalıdır

İster planlanmış isterse planlanmamış olsun, doğumun olacağı gün her zaman yoğun neşe, hafif sabırsızlık ve doğal olarak bir parça korku gibi karışık duyguların yaşandığı bir gündür. Elbette ki, o günü önceden sıkça düşünmüşsünüzdür. Hastaneye yalnız mı gideceksiniz, eşiniz, bir arkadaşınız veya ailenizin bir üyesi size eşlik edecek mi? vs. fakat o gün aslında sizin için oldukça öncelikli bir gündür. Bu yüzden doğum anında yanınızda birinin olup olmayacağı konusunda siz ne isterseniz o olmalıdır. Bu konudaki baskılara boyun eğmemelisiniz. Buna karar verecek olan sizsiniz. Etrafınızda sadece tıbbi ekibin olması veya seçeceğiniz bir veya birkaç kişinin o an yanınızda olması kararı tamamen size kalmıştır. Ancak, bu konularda hastanenin politikasını öğrenin, çünkü bazı hastaneler size sadece bir kişinin eşlik etmesine izin vermektedir. Ve endişe etmeyin son anda yanınızda olacak kişiyi değiştirmenizi engelleyecek hiçbir şey yoktur!

Öncelikle kendinizi rahat ve güvende hissetmelisiniz

Sıklaşan doğum sancılarından bebeğin doğumuna kadar büyük duygusal değişimler yaşayacaksınız. Psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmek yapacağınız en iyi şey olacaktır. Size en iyi desteği sağlaması, sizi rahatlatması, güldürmesi ve gülümsetmesi için, yanınızda olacak kişi her şeyin ötesinde tamamıyla güvenebileceğiniz biri olmalıdır. Doğum yaparken karşısında hiçbir sınırlama veya utanma hissetmeyeceğiniz, bu muhteşem anı paylaşmak için mükemmel uyum içerisinde olduğunuz biri olmalıdır.

Bu konuyu baba adayıyla görüşün

Anne adaylarının çoğu eşlerinin doğumhanede yanlarında olmasını ister. Birçok baba adayı da doğuma katılmak ve bebeğin ilk ağlamasının duyulduğu büyülü anı yaşamak ister. İki kişinin üç kişi olduğu bu yakınlık oldukça duygusaldır. Ancak, bu senaryo neredeyse bir standart haline gelmiş olmasına rağmen, anne ve baba adayının özgür seçimlerine dayalı olmalıdır. Bu konuyu dürüstçe birbirinize sormaktan çekinmeyin. Belki de içten içe bu anı gizli tutmak istersiniz, sevginizin bir sembolüdür Fakat baba adayı, hastane ortamında kendisini huzursuz hissedebilir. Kendini bir izleyici gibi hissetme fikrinden rahatsızlık duyabilir ve bu muhteşem anda önemli bir rol oynayamayabilir. Çift olarak doğum öncesi kurslarına katılmış olsanız bile, doğum anında sakince ve doğum gerçekleşmeden önce konuşmak her zaman daha iyidir. Eğer doğum anını birlikte yaşama arzunuz hakkında her ikinizin de hiçbir şüphesi yoksa, bu an sadece aranızdaki bağı güçlendirecektir. Eğer siz ya da baba adayının bu konuda kafası karışmış veya sessizse, duygularınızı açıkça paylaşmak ve birlikte en iyi yaklaşımı bulmak birbirinize duyduğunuz sevgiyi güçlendirecektir. Unutmayın ki, baba adayı hemen yan odada veya koridorda olabilir. Tüm duyguların en iyisini paylaşmak için ara sıra doğumhaneye girip çıkabilir.

Bayan refakatçi, arkadaş veya aileden biri...

Baba adayı olmadığında veya baba adayını desteklemesi için, tamamıyla güvendiğiniz en yakın arkadaşınızdan veya bir aile üyesinden bu rolü üstlenmesini isteyebilirsiniz. Böylece baba adayı kendini olması gereken yerde olamamaktan ziyade faydalı hisseder. Ve hiç kimse bu rolü isteksizce kabul etmeyeceği için, başkalarının tavsiye ettiği (kayınvalide, anne vs) ve size gerekli desteği sağlayamayacağını düşündüğünüz kişileri kabul etmeyin. Ayrıca, doğum koçundan yardım almanın da alternatifleriniz arasında olduğunu unutmayın. Hamilelik sırasında anne-baba adaylarına yardımcı olma konusunda eğitim almış bir doğum koçu da ideal olabilir. Görevi anne adayına psikolojik ve fiziksel destek olmak, doğum sırasında baba adayı veya yakınlarınıza nefes aldırmak için onlardan görevi devralmak ya da doğumhane ile koridor arasında bağlantı sağlamaktır.

 

Gönder