İçeriği Atla

Aşermeyle başa çıkmak için beş ipucu

Son Güncelleme 11, Mayıs, 2023

Aşermeyle başa çıkmak için beş ipucu

Mide bulantıları hamileliğin ilk üç ayında kaldı ve iştahınız yeniden açıldı. Belki de olması gerekenden fazla açıldı!

Aşırı yemenize ve istenmeyen kilolara neden olan aşerme hissini bastırmak için birkaç ipucu:

- Sakin olun.

Oturup sakince yemek yemek ve lokmalarınızı iyi çiğnemek sizi daha yavaş (ve daha az) yemeye yönlendirecektir. Bu ayrıca sindirimi de yavaşlatarak tokluk hissinin daha uzun süreli olmasını sağlayacaktır. Aynısı öğünler arasında geçen zaman için de geçerlidir! Stres nedeniyle canınız daha fazla yemek yemek istediğinde karnınızı şişirerek derin bir nefes aldıktan sonra aldığınız nefesi bir pipetten üflüyormuşçasına yavaşça ağzınızdan vermeniz ani açlık hissini hızla ortadan kaldıracaktır.

- Yediklerinizin glisemik indeksine dikkat edin.

Sürekli açlık hissi duymamak için sizi daha uzun süre tok tutan besinlere odaklanmanız yeterli olacaktır. Yani başka bir deyişle glisemik indeksi düşük olan yiyecekler kan şekerinizi hızla yükseltip açlık hissi duymanıza ve buzdolabına koşmanıza neden olmayacaktır. Genel itibarıyla doğal gıdaları tercih etmeye çalışın (tam tahıllı makarna, sebze vb.) ve yemeklerin glisemik indeksi piştikçe veya ezildikçe arttığından ötürü makarnayı "al dente" pişirmeyi deneyin.

- Daha fazla atıştırın.

Taze meyve, yoğurt veya komposto... Tüm bu gıdaları sabah ve öğlen kilo alma korkusu olmadan tüketebilirsiniz. Hatta akşamları bastırılamaz bir açlık hissi duymanız halinde yine bu gıdalara başvurabilirsiniz. Büyük bir bardak su da midenizi doldurup açlık hissini bastırırken su ihtiyacınızı karşılar.

- Midenizi ve gözünüzü kandırın.

Ana yemeklerinizi daha küçük tabaklara koymanız (pasta tabakları) aldığınız kalorileri arttırmadan yediğiniz porsiyonların büyüdüğü algısını yaratır. Benzer şekilde tok karnına alışveriş yapmak pasta alma hatta hemen yandaki pastaneye oturma riskini ortadan kaldırır.

- Nefesinizi ferahlatın.

Her yemek veya atıştırmadan sonra dişlerinizi fırçalamanız yalnızca plak ve çürükleri önlemez, aynı zamanda nefesinizi de tazeleyerek bu ferahlığı ortadan kaldıracak çikolata yeme isteğini de yok eder.

İlgili Blog Yazıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, nasıl geçer? Çocuklarda baş ağrısı sıkça görülen bir sorundur ve bu baş ağrılarının nedenleri, tedavileri ve alınabilecek önlemler hakkında ebeveynlerin... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet