İçeriği Atla

Bebeklerde Kabızlık | Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Son Güncelleme 01, Mayıs, 2023

Bebeklerde Kabızlık | Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Annelik, zorluklarla dolu olsa da harika bir yolculuktur. Yeni anne olan kişilerin bebeklerinde yaşayabilecekleri sorunların en önemlilerinden biri de kabızlıktır. Yaşadıkları sıkıntıları ağlayarak anlatan bebeklerin, kaka yaparken zorlanarak ağladıkları görülür. Bebeğinizin altını değiştirirken, topaklanmış, sert, kötü kokulu ve kuru bir kaka ile karşılaşabilirsiniz. Bebeğin kaka yapma sıklığında azalma, karın bölgesinde şişlik ve iştahında azalmalar, kabızlığa işaret eder.

Kabızlığın nedeni bulunduktan sonra çözümüne ulaşmak daha kolaydır. Mamanın sindirimi zor olduğundan, mama ile beslenen bebeklerin, anne sütü ile beslenen bebeklere göre kabız olma ihtimalleri daha yüksektir.

Bebeklerde kabızlık çözümü için, masaj yapmak etkili olabilmektedir. Basit hareketlerden oluşan bebek masajı, bebeğin karın bölgesine, nazik hareketler yapılarak uygulanmalıdır. Ellerinizi bebeğin göbek deliğini merkeze alarak, saat yönünde döndürerek, karın bölgesinde hareket ettirin. Ardından saat yönünün tersinde döndürerek, aynı hareketleri tekrar edin. Bu hareketler sayesinde, kakanın bağırsakta ilerlemesine yardım etmiş olacaksınız. Masaj sırasında bir miktar bebek yağı kullanılabilir. Bebeğiniz masaj yaptırmak istemez ve ağlamaya devam ederse, sıcak banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Bebeğin bacakları ile bisiklet çevirme hareketleri yapmak da kakayı harekete geçiren uygulamalardan biridir. Ayrıca, anüsün dış kısmına pişik kremi sürmek de uyarıcı bir etki yaratacağından, kaka yapmayı hızlandırabilir.

Bebeklerde Kabızlık Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kabızlıktan dolayı, huzursuz ve hırçın olan bebekler, her zamankinden daha çok ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin kaka yapma sıklığının azalmasından da anlaşılabilen kabızlığın geçmemesi durumunda, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde kabızlık sorunu çözülmezse, kakayı erteleme sorununa dönüşebilir.

Erken dönemde, tuvalet eğitiminde yapılan bazı hatalar da çocukların kakalarını tutmalarına sebep olmaktadır. Kakalarını görmek istemeyen ve bundan dolayı kaka yapmayı erteleyen çocuklarda kabızlık sorunu görülebilir. Bu durumda, sakin kalmaya çalışıp, lif bakımından zengin gıdalarla besleyerek bağırsaklarının çalışmasını hızlandırabilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir? Sorusuna kendiniz çözüm bulamıyorsanız, bir hekime başvurarak, sıkıntının büyümesinin önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Doktorun tavsiyesi üzerine alacağınız ilaçlar, bebeğin bağırsaklarını çalıştırarak, kaka yapma sıklığını artıracaktır. Bebeklerde kabızlık için fitil de verilebilmektedir. Gliserin içeren fitiller, bağırsakta kurumuş halde bekleyen kakayı yumuşatarak dışkılamayı kolaylaştırır. Doktorun tavsiye ettiği süre ve miktarda kullanılan fitillerin sürekli olarak kullanımı, bağırsakların alışmasına neden olabilir. Bu sebeple, fitillerin uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık

Yenidoğan bebeklerde mutlaka, kaka takibi yapılması gerekir. Yenidoğan bebeklerin, karın kasları tam olarak gelişmediği için dışkılama sırasında ağlamaları normaldir. Bez değiştirme sırasında, kakanın kıvamına bakılmalıdır. Sert ve taneli görünümdeki, kötü kokulu kaka, kabızlık belirtisi olabilir. Bebeğin zorlanmasının ardından, normal kıvamlı bir kaka görülüyorsa, sorun olmadığı anlamına gelir.

Kaka yaparken ağlayan ve acı çektiği anlaşılan yenidoğanın, ne sürede veya en son ne zaman kaka yaptığı düşünülmelidir. İki haftadan küçük olan bebeklerin, günde 1-2 kez kaka yapmaları beklenir. 2 günden daha uzun süre dışkılamayan bebekler, doktor kontrolünden geçirilmelidir. Yeni doğan bebeklerde kabızlık, tedavi edilmediği takdirde, ameliyat gerektiren bir bağırsak sorununa ortaya çıkabilir.

Yeni doğan bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?

Dünyaya yeni gelmiş olan bebeklerde kabızlık görüldükten sonra, sıvı alımı artırılmalıdır. Bebeği, normalinden daha fazla emzirmek veya mama vermek, sorunun çözülmesine yardımcı olur. Kabızlık ortadan kalkmıyorsa veya sürekli olarak tekrar ediyorsa, biz uzmana gidilmelidir.

Aylık Bebeklerde Kabızlık

1 Aylık Bebeklerde Kabızlık

Yeni doğan bebekte kabızlık, takip edilmesi gereken bir durumdur. Anne sütünün içindeki motilin hormonu, bağırsakları harekete geçiren bir hormon olduğu için, anne sütü alan bebekler sık sık kaka yaparlar. Emziren annenin kabız olması sebebiyle de bebek kabız olabilmektedir.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda, devam sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık görülme sıklığı daha fazladır. Kabızlık görülen bebekler daha fazla emzirilerek, masaj uygulanabilir.

2 Aylık Bebeklerde Kabızlık

Bebek kabızlık nedeniyle, dışkılama öncesinde huzursuz olabilmektedir. Bebeğin kakasının koyu renkte ve sert olması ile kabız olduğu anlaşılabilir. Kabızlığın çözümü için, 2 aylık bebeklerde kabızlık ilacı kullanımı, doktor kontolünde olmalıdır.

2 aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?

2 aylık bebekte kabızlık çözümü için, bebeğin göbeğine masaj yapılabilir. Bebeğin sıvı alımını artırmak, sıcak banyo yaptırmak ve gliserin fitili uygulamak çözüm olabilir.

3 Aylık Bebeklerde Kabızlık

Karın bölgesinde sertlik olan, kaka yaparken hırçınlaşan, 3 aylık bebeklerin kaka kontrolleri yapıldıktan sonra kabız olduğuna karar verilebilir.

3 aylık bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?

Henüz ek gıdaya geçmemiş olan bebeklerin kabızlık sorunu, beslenme ile ilgili değildir. Bebeğin bacakları ile, bisiklet sürme hareketi yapmak ve karın bölgesine masaj yapmak ilk denenmesi gereken çözümlerden olmalıdır.

6 Aylık Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerin ek gıdaya geçmelerinden itibaren kabız olma sıklıkları artış gösterir. Bebekler genellikle, 4-6 aylık olduklarında ek gıdaya başlatılırlar. Bu döneme kadar sadece anne sütü alan veya mama ile beslenen bebeklerin bağırsakları, ek gıdaya adaptasyon sorunu yaşayabilir. Bebeğin, lif bakımından zengin olmayan katı gıdalarla beslenmesi, kabızlığa neden olabilir.

6 aylık bebek kabızlık nasıl giderilir?

6 aylık bebekte kabızlık görüldüğünde, bebeğinizi beslerken, püre haline getirilmiş olan kayısı, kuru erik ve pırasa gibi bağırsakları çalıştıran gıdalara ağırlık vermelisiniz. Haşlanmış sebzelerle beslenmeye devam edilen bebekte bir değişim olmazsa, doktora gidilmelidir.

1 Yaş Bebeklerde Kabızlık

1 yaşındaki bebeklerde kabızlık neden olur? Bebeklere 1 yaşından önce, inek sütü verilmemelidir. Anne sütünden sonra, çok fazla inek sütü tüketen bebeklerde kabızlık sık rastlanan bir sorundur. Devamlı olarak karbonhidratlarla ve lifsiz gıdalarla beslenmek de kabızlığa neden olmaktadır.

1 yaş bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?

Sulu, yumuşak ve lifli gıdalarla beslenmeye ağırlık verilerek kabızlığın evde tedavisi denendikten sonra, çözüm olmazsa bir hekime başvurulmalıdır.

İlgili Blog Yazıları

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır?
El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur, Nasıl Bulaşır? El ayak ağız hastalığı, Enterovirüs ailesinden koksaki virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur ve genellikle çocukluk çağında... Daha fazla göster
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra, çocuklarda en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olarak kabul edilen idrar yolu enfeksiyonları, özellikle küçük... Daha fazla göster
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi #BEBEK VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Kızamık, çocuk sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyon olarak ortaya... Daha fazla göster
Daha Fazlasını Keşfet